Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chirurgia estetyczna

Redakcja
   Lekarz radzi

   Kształt ludzkiego ciała wymaga czasem korekty ze względów estetycznych, jeśli odbiega on od norm uznanych powszechnie za prawidłowe. U niektórych ludzi, na skutek wad rozwojowych, genetycznych czy pourazowych, mogą występować trudne do zaakceptowania zniekształcenia, np. części twarzy lub sylwetki.
   
   Najtrudniejsze do ukrycia są niedoskonałości kształtu twarzy - uszu, nosa czy ust. Większość zabiegów korekcyjnych dotyczy właśnie tych części ciała. Wadą może być także nadmiernie rozwinięty biust. Kobiety zwracają się wówczas o pomoc chirurgiczną ze względów zdrowotnych. Duży biust, z powodu swego ciężaru, może wywoływać bóle kręgosłupa oraz garbienie się, a w fałdach podpiersiowych mogą powstać odparzenia.
   U osób starszych, na skutek zmian fizjologicznych, może wystąpić zwiotczenie powiek ograniczające nawet pole widzenia. Korekcja w takim przypadku ma również uzasadnienie zdrowotne.
   Chirurgia estetyczna zajmuje się poprawianiem niedoskonałości ciała przeważnie

na życzenie pacjentów,

którzy z różnych powodów osobistych lub zawodowych chcieliby zmienić swój wygląd. Większość ludzi traktuje własny wygląd, czasem nie pozbawiony wad, jako rzecz naturalną. W nomenklaturze medycznej są to tzw. normoesteci. Hiperesteci natomiast nadmiernie zwracają uwagę na kształty swojego ciała, nie mogąc pogodzić się z jego niedoskonałościami. Czasem żądają od lekarza rzeczy niemożliwych, np. by upodobnił ich do filmowego gwiazdora. Hipoestecie, jego znacznie odbiegający od normy wygląd (np. bardzo duży lub zniekształcony nos czy brodawki na twarzy) zupełnie nie przeszkadza.
   Lekarze chirurdzy wykonujący zabiegi poprawiające wady ciała mają więc często do czynienia z hiperestetami.

Rodzaje zabiegów

   W gabinetach chirurgii estetycznej można: zmniejszyć, powiększyć lub "podciągnąć" biust; skorygować np. odstające uszy czy nos; zlikwidować zmarszczki twarzy i szyi lub zwiotczenie powiek; dokonać korekcji powłok brzucha (zabiegowi temu bardzo często poddają się kobiety po porodach, u których doszło do zwiotczenia powłok); zmniejszyć ilość podskórnej tkanki tłuszczowej za pomocą lipektomii ssącej (odchudzanie pacjenta, rzeźbienie sylwetki); zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej u ludzi młodych, przy braku wiotkości skóry.
   Lipektomia ssąca może być uzupełnieniem niektórych zabiegów zaliczanych do chirurgii estetycznej: face lift; zmniejszanie i modelowanie piersi; plastyka brzucha.

Życzenia pacjentów

bywają bardzo różne. Niekiedy mąż, przychodzący wraz z żoną do gabinetu, żąda by powiększyć jej biust do przesadnie dużych rozmiarów. W innym przypadku mąż życzy sobie, by jego żonę "odmłodzić" (face lift) bardziej niż jest to możliwe. Dwudziestokilkuletni mężczyzna (transseksualista) poprosił kiedyś o amputację sutków piersi twierdząc, że jest jeszcze, w sensie prawnym, kobietą (takiego zabiegu nie można wykonać, bo byłoby to okaleczanie zdrowego człowieka, analogicznie do sytuacji, gdyby zdrowy mężczyzna chciał sobie usunąć np. mosznę).
   Zabiegów z zakresu chirurgii estetycznej nie wykonuje się

u dzieci.

   Jedynym z nielicznych wskazań jest tylko korekcja uszu, którą powinno się u nich przeprowadzać w wieku przedszkolnym, ze względu na kłopoty z adaptacją w wieku szkolnym.
   Nie należy też dokonywać korekcji estetycznej nosa u młodzieży przed zakończeniem okresu dojrzewania, gdyż może dojść do niekontrolowanych zniekształceń. Wyjątkiem są tu młode osoby cierpiące na zaburzenia oddechowe.
   Młodzi ludzie często wymuszają na swych rodzicach, żeby sfinansowali zabieg, który jest, ich zdaniem, nieodzowny, np. powiększenie biustu u 18-latki. W tak młodym wieku korekcja jest niewskazana, można z tą decyzją poczekać.

Efekt korekcji

   W chirurgii estetycznej pacjent chciałby już przed zabiegiem dowiedzieć się, jaki będzie jego efekt, aby go z góry zaakceptować. Posługując się specjalnymi programami komputerowymi, można symulować końcowy efekt korekcji, lecz w trakcie zabiegu mogą zaistnieć różne nieprzewidziane sytuacje, które ten efekt zmienią.
   Lekarz powinien zawsze starać się wybrać taką metodę operacyjną, która zapewni najbardziej korzystny efekt estetyczny, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. Cięcia operacyjne prowadzi się z reguły w taki sposób, aby blizny, po ich zagojeniu, były jak najmniej widoczne. Przykładem mogą tu być korekcje uszu - cięcia wykonuje się od tylnej strony małżowiny.
   Większe zabiegi operacyjne wykonuje się z reguły w znieczuleniu ogólnym, pod ścisłą opieką anestezjologa. Każdy pacjent musi też być wcześniej zakwalifikowany, przez mającego go znieczulać anestezjologa, do zabiegu.

Czy na pewno potrzebny?

   Decyzję dotyczącą poprawiania niedoskonałości własnego ciała trzeba dobrze przemyśleć przed udaniem się do lekarza. Jest to zabieg często rozległy, długotrwały (trwa wielokrotnie dłużej niż przeciętny zabieg z zakresu chirurgii ogólnej), po którym mogą niekiedy wystąpić różne powikłania. Warto więc wysłuchać lekarza, gdy przybliża wizję efektu końcowego zabiegu, ale też kiedy mówi o jego konsekwencjach.
   Trzeba również pamiętać, że każdy zabieg z zakresu chirurgii estetycznej pozostawia po sobie bliznę, nawet gdy jest ona ukryta za uszami czy we włosach. Zabiegów upiększających raczej nie wykonuje się w klinikach i szpitalach.
Wysłuchała
DANUTA ORLEWSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski