Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chlebem i radością

Redakcja
Bajecznie kolorowy, złoty od kłosów zbóż korowód ruszył sprzed Domu Podhalańskiego do polowego ołtarza, gdzie dożynkową mszę odprawił kard. Franciszek Macharski, wskazując w swojej homilii na sens "powracającego trudu".

Podhalańskie i Małopolskie dożynki w Ludźmierzu

 (INF. WŁ.) Około pięćdziesięciu dożynkowych wieńców ze wszystkich powiatów województwa Małopolskiego i 24 cztery poczty sztandarowe oddziałów Związku Podhalan, rad miejskich, ochotniczych straży pożarnych, szkół - zjechały wczoraj do Ludźmierza na połączone dożynki: XIII Podhalańskie i II Województwa Małopolskiego. - Gromadzimy się, by wyśpiewać "Magnificat" za to, że ziemia jest ciągle matką-żywicielką - powiedział do gości z całej Małopolski kustosz ludźmierskiego sanktuarium, ks. Tadeusz Juchas.
 - Taki to stary obyczaj - _mówił kardynał.
- _Wieńce, korony są znakiem wysiłku uwieńczonego owocem ziemi; wysiłku, rozumu i zapobiegliwości rąk ludzkich. Z tymi znakami owocnego trudu idzie człowiek do gospodarza. A my od wieków, po chrześcijańsku, idąc do tych ziemskich gospodarzy, zatrzymujemy się w kościele - u Tego, który jest Panem panów, Królem królów i Gospodarzem.

 Gdy po mszy poczty sztandarowe pokłoniły się przed ołtarzem, a gospodarze wynieśli poświęcone zboże, by każdy mógł sobie choć parę ziaren zabrać do domu - delegacje zaczęły składać wieńce, a pszczelarze, gospodarze, bacowie - dary ołtarza. Dźwigane przez gospodynie i gospodarzy, górali i parafian kompozycje z kłosów, kwiatów oraz wszystkiego, co ziemia urodzi, były przepiękne i rozmaite, misterne, wymyślne i uroczo proste. Szczawnica np. w swój ogromny wieniec wplotła elementy herbu powiatu, berło matki Boskiej Ludźmierskiej, nawet otwarte drzwi - symbol przejścia w nowe tysiąclecie. Parafianom z Ochotnicy Dolnej do wyczarowania miniatury swojego kościółka posłużyły ziarna i łuski szyszek, a odtworzyli wszystko, włącznie z figurami na dziedzińcu. Zubrzyczanie dziecięcą góralską parę opletli girlandą z kłosów; podczas gdy szaflarzanie utkali z nich herb swojej gminy. Krakowiacy z brzeskiego powiatu składali swój wieniec ze śpiewem i muzyką.
 Starostowie dożynek, Zofia Kowalczyk z Gronkowa (wschodnia część powiatu) i Tadeusz Szymusiak (zachodnia strona Nowotarszczyzny) już na placu "Pod Sypką" wręczali "gaździe" województwa, Markowi Nawarze, okazały ludźmierski bochen, z życzeniami, by go dzielił "mądrze i sprawiedliwie". Przyjmując ten symbol, marszałek wyjaśnił, że II Dożynki Województwa Małopolskiego nie przypadkiem odbywają się w Ludźmierzu: - Na tej ziemi można dostrzec ogromną solidarność ludzką i to, że górale nawet w trudnych czasach potrafili znaleźć najlepsze rozwiązania. To tu obchodzimy 600-lecie kultu Matki Boskiej Ludźmierskiej; tu i w Nowym Targu spotkali się górale na Światowym Zjeździe.
 Goszczący niedawno w Ludźmierzu (przy okazji I Zjazdu Górali) premier Jerzy Buzek, przysłał świętującym dożynki list z zapewnieniem, że rząd wie, "jak olbrzymi ciężar poniosła polska wieś skutkiem demokratycznych przemian" i wystąpi z "pakietem dla wsi oraz obszarów wiejskich", a celem tych propozycji jest gruntowna reforma krajowego rolnictwa.
 Wśród rzeszy gości i uczestników dożynkowej mszy widać było m.in. wicemarszałka Andrzeja Sasułę, dyrektorów parków narodowych (Tatrzańskiego i Gorczańskiego), leśników, parlamentarzystów, ludzi z rolniczej "S". Zaraz po części oficjalnej starościna dożynek razem z gospodynią Domu Podhalańskiego, Ewą Iwulską, rozkroiły dożynkowy bochen, częstując ludzi. Tańce, śpiewy, koncerty, występy i zabawa na placu "Pod Sypką", przy całkiem dobrej pogodzie, trwały do nocy. Mecz piłkarski o Puchar marszałka Województwa, między drużynami ludźmierskiej OSP i OSP z Zielonek - zakończył się wynikiem 3:3 - w karnych zwyciężył Ludźmierz.

(ASZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski