Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chłop Roku 2014 mieszka w Rumunii

Aleksander Gąciarz
Łukasz Jędruch podczas konkurencji cięcia drewna
Łukasz Jędruch podczas konkurencji cięcia drewna FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
Racławice. Jubileuszową rywalizację wygrał Adrian Solcan. Drugi był Łukasz Jędruch.

Sceniczna prezentacja, cięcie drewna piłą, przenoszenie słomianych bali i dojenie sztucznej krowy. To umiejętności, którymi musiało się wykazać trzynastu kandydatów na Chłopa Roku 2014. Tegoroczna impreza była jubileuszowa: chłopa roku wybierano po raz dwudziesty.

Najwięcej nerwów kosztowało większość kandydatów pierwsze zadanie. – Najgorsze już za mną – stwierdził Mirosław Bień z małopolskich Bętkowic, gdy już zaliczył prezentację siebie i swojego regionu. Na scenie mocno wspierała go żona, która zresztą przyczyniła się do tego, że wziął udział w konkursie.

– W Małopolskiej Izbie Rolniczej uznano, że kandydat powinien pochodzić z gminy Wielka Wieś, a Bętkowice to największe sołectwo. O kandydata nie było jednak łatwo, a na męża mogłam jakoś wpłynąć – mówi z uśmiechem Marzena Bień, która pełni w swojej gminie rolę radnej.

Również reprezentujący gospodarzy Łukasz Jędruch z Ja-nowiczek nie ukrywał, że największą tremę miał przed wyjściem przed publiczność. – Nie mieliśmy nawet czasu dobrze się przygotować. Uprawiam 90 hektarów i od miesiąca prawie nie wychodzę z ciągnika. A jeszcze piszę pracę inżynierską – opowiadał mieszkaniec gminy Racławice, któremu na scenie towarzyszyła grupa miejscowych dziewcząt w strojach krakowskich.

Na scenie bardzo swobodnie czuł się za to Leszek Kazibut: odśpiewał piosenkę, którą sam o sobie napisał. –­ Kawalerem jestem jakich we wsi wiele, piję sobie piwko po sumie w kościele – brzmiał fragment, który przypadł do gustu widowni.

Do Racławic na wybory zjechały delegacje zagraniczne: z Francji (dwie), Rumunii, Węgier i szczególnie ciepło przyjęta grupa z Ukrainy. – Przyjechaliśmy z zielonej Ukrainy, która w tej chwili nie jest zielona, spływa krwią. Taki los zgotowali nam nasi bracia. Ale Ukraina da sobie radę – powiedział stojący na czele delegacji Roman Ilkiw.

Po zakończeniu konkurencji najwięcej powodów do zadowolenia miał Adrian Solcan z Rumunii, który zgromadził najwięcej punktów. – W tym roku nie rozdzielany uczestników z Polski i zagranicznych, dlatego to przedstawiciel Rumunii zdobył tytuł Chłopa Roku – wyjaśnia wicewójt Racławic Małgorzata Sadowniczyk.

Najlepszym z Polaków okazał się 24-letni Łukasz Jędruch, najmłodszy w stawce kandydatów. – Mam ambicję, aby coś zrobić dla rolniczego środowiska, zwłaszcza dla młodych rolników. Uważam, że powinniśmy się organizować, wspólnie działać. Tak robią rolnicy na Zachodzie. A my jeszcze wstydzimy się, że jesteśmy ze wsi, że pracujemy na roli. Chciałbym, żeby to się zmieniło – deklaruje.

Wybory Chłopa Roku poprzedziła msza połączona z odsłonięciem i poświęceniem pomnika Jana Pawła II przed racławickim kościołem.

Impreza została realizowana przez gminę Racławice w ramach projektu „Wybory Chłopa Roku – impreza z kalendarza imprez Gminy Racławice” i była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w zakresie operacji Małe Projekty w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013"

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski