Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chłopiec z paskiem w kwiatki

PSZ
- Te tkaniny - lekkie i ciepłe - zostały utkane z delikatnej wełny kóz kaszmirskich. Były one bardzo popularne w XIX wieku. Kobiety okrywały sobie nimi ramiona. Zobaczcie, jak pięknie są zdobione - opowiadała Agnieszka Gacek z Sekcji Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Z zainteresowaniem słuchało jej kilkadziesięcioro dzieci, które wczoraj uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych, zorganizowanych w Galerii Rzemiosła Artystycznego Gmachu Głównego MNK przy al. 3 Maja. Najmłodsi mieli okazję się dowiedzieć - co robi się z nici.

Edukacyjne spotkania w muzeum

   Prócz kaszmirowych szali dzieci podziwiały także m.in. welon ślubny z koronki klockowej, koronkowe wachlarze, letnią suknię z muślinu, ozdobioną koralikami suknię wizytową z atłasu, a także bajecznie kolorowe pasy kontuszowe. - Pas pięknie ozdabiał ubiór, jaki dawniej nosili mężczyźni. Strój ten składał się z dwóch części: żupana i kontusza - _tłumaczyła Agnieszka Gacek. Maluchy najbardziej zafascynował fakt, że pasy ozdobione były kwiatowymi wzorami. - Ale to śmieszne, że chłopcy nosili paski w kwiatki - dziwiła się jedna z dziewczynek.
   Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się także, w jaki sposób wytwarzano kiedyś tkaniny i mieli okazję przyjrzeć się z bliska pochodzącym z XVIII i XIX wieku fragmentom adamaszku, atłasu ozdobionego haftem kładzionym, aksamitu rytego czy brokatu aksamitnego.
   Podczas prezentacji zabytkowych tkanin pracownicy muzeum używali białych rękawiczek.
- Tkaniny te są bardzo delikatne, poza tym szkodzi im światło. Mogą spłowieć i dlatego muszą być odpowiednio przechowywane - _tłumaczyła Jolanta Gumula z Sekcji Edukacji MNK.
   Na koniec przyszedł czas na zabawę w projektowanie kolekcji ubiorów, którą poprowadziła Iwona Dobrzańska-Wnęk, artysta plastyk. Dzieci otrzymały kartki ze szkicami osób ubranych w barokowe stroje i miały za zadanie je pokolorować. Niektórzy używali do tego celu kredek, a inni naklejali na kartki niewielkie skrawki różnobarwnych tkanin, wstążeczek i nici, tworząc prawdziwie oryginalne wzory.
   Kolejne warsztaty odbędą się w muzeum za tydzień. Tym razem dzieci zapoznawać się będą z wyrobami ceramicznymi i z historią porcelany.
    (PSZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski