MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chmura pyłu zagraża Europie

PS
Islandia - wczoraj, godz. 10 rano... Fot. PAP/EPA
Islandia - wczoraj, godz. 10 rano... Fot. PAP/EPA
W Polsce na razie było spokojnie. Z Warszawy i Gdańska odwołano tylko dwa rejsy do Glasgow, realizowane przez linie Wizz Air. Nie wiadomo jednak, co będzie dzisiaj i czy chmura pyłu nie zahaczy o nasz kraj.

Islandia - wczoraj, godz. 10 rano... Fot. PAP/EPA

ŚRODOWISKO. Zamiera ruch lotniczy po erupcji wulkanu Grimsvotn na Islandii. Gęsty obłok dotrze do Polski.

Europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol poinformowała, że na skutek przejścia wulkanicznej chmury nad północą Wielkiej Brytanii odwołano w sumie ok. 500 lotów "na ok. 29 tys., które miały się tego dnia odbyć w całej Europie". "Jest bardzo prawdopodobne, że chmura pyłu obejmie pewne obszary Danii, południowej Norwegii i południowego zachodu Szwecji" - ostrzegł Eurocontrol.

Po południu niemieckie służby meteorologiczne zawiadomiły, że chmura pyłu może spowodować tymczasowe zamknięcie lotnisk w Niemczech - od północy z wtorku na środę w Hamburgu i Bremie, a później niewykluczone, że i w Berlinie.

Brytyjskie służby meteorologiczne informowały, że w Szkocji na powierzchni ziemi wykryto pył wulkaniczny; pył wykryto również w powietrzu nad Szetlandami. - Wszystkie dane, które otrzymujemy, potwierdzają nasze prognozy na temat dużego stężenia pyłu nad Szkocją - oświadczył rzecznik służb Barry Grommett.

Tymczasem nad terytorium Szkocji przeleciał wczoraj samolot tanich linii lotniczych Ryanair. Irlandzki przewoźnik podał w oświadczeniu, że po przeprowadzeniu lotu sprawdzającego nie było widać "chmury pyłu, ani żadnego innego pyłu wulkanicznego". Linie dodały, że kontrola po zakończeniu lotu weryfikacyjnego nie wykazała obecności pyłu "na kadłubie, skrzydłach czy w silnikach samolotu".

Rano na szkockich lotniskach po wstrzymaniu lotów przez kilka linii, m.in. British Airways, KLM, Aer Lingus i Easyjet, tysiące pasażerów zostało zablokowanych. Do zakłóceń doszło m.in. na lotniskach w Londonderry (Irlandia Północna), Glasgow, Edynburgu i Prestwick (Szkocja) oraz Newcastle, Carlisle, Durham Tees Valley w północnej Anglii.

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz mówił przed południem, że ruch powietrzny w polskiej przestrzeni powietrznej odbywa się normalnie. Biuro prasowe PLL LOT poinformowało PAP, że polski przewoźnik na razie nie odwołuje swoich rejsów z powodu wybuchu wulkanu. Śledzi jednak na bieżąco sytuację, współpracując z europejskimi służbami lotniczymi. Także rzecznik warszawskiego lotniska Chopina Przemysław Przybylski oświadczył, że pył z islandzkiego wulkanu nie powoduje obecnie żadnych zakłóceń w pracy portu.

Europejskie Centrum Konsumenckie przypomniało, że w sytuacji odwołania lub opóźnienia lotu linie lotnicze muszą zaopiekować się pasażerami. Przewoźnicy mają m.in. obowiązek zapewnienia bezpłatnych posiłków, napojów, a w niektórych przypadkach zakwaterowania w hotelu - głosi oświadczenie ECK.

W 2010 r. chmura pyłów po wybuchu islandzkiego wulkanu Eyjafjoell spowodowała anulowanie ponad 100 tys. lotów i uwięzienie na lotniskach milionów pasażerów.

(PAP)

Niewielkie stężenie nad Polską

Chmura pyłów wulkanicznych dotrze dzisiaj rano do północno-zachodniej Polski - poinformował wczoraj Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podał rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, stężenie pyłu będzie na tyle niewielkie, że nie zakłóci ruchu lotniczego. Wcześniej chmury pyłów pojawią się w Niemczech

Do Balic nie przyleciał samolot z Edynburga

Samolot Ryanaira miał lądować na podkrakowskim lotnisku o godz. 21.40 i odlecieć 25 minut później. Ze względu na chmurę pyłu wulkanicznego nad Szkocją rejs został odwołany już po południu. Jak poinformował Marcin Pulit, dyrektor biura spółki Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków - Balice, na razie nie ma sygnałów o odwołaniu dzisiejszych lotów, choć dziś chmura pyłu wulkanicznego może dotrzeć nad północną Polskę. (GEG)

Wyspa wulkanów daje o sobie znać

Erupcja wulkanu Grimsvotn rozpoczęła się w sobotę. W poniedziałek służby meteorologiczne podały, że wulkan w dalszym ciągu wyrzuca duże ilości pyłów, które dotarły aż do oddalonego o 400 km Rey- kjaviku. Słup pyłu sięgał wysokości 12 km.

- Islandia jest obszarem wulkanicznym, jest tam wiele czynnych wulkanów tzw. efuzywno-eksplozywnych. Wyrzucony przez nie pył sięgnąć może znacznych wysokości, niekiedy nawet stratosfery - mówi prof. Janina Trepińska z Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy wiatry mogą przenieść wulkaniczny dym znad Islandii nad inne kraje, tak jak stało się to w ubiegłym roku? To zależy od kierunku tzw. górnych wiatrów wiejących nad Islandią i właściwości cyrkulacji atmosfery. - Niestety, przeważają tam wiatry zachodnie, więc skutki erupcji mogą znaleźć się nad Europą - Wyspami Brytyjskimi, Morzem Północnym, Skandynawią, a nawet dotrzeć nad Polskę. Najbardziej narażone są oczywiście Wielka Brytania i Irlandia, bo leżą najbliżej Islandii - mówi prof. Trepińska.

Czy pył wulkaniczny jest szkodliwy dla środowiska? - To zależy od jego ilości. Były przypadki, np. w latach 80. XX w. w Meksyku, że całe miasta zasypane były grubą powłoką pyłów wulkanicznych. W takich ilościach pył jest niekorzystny dla systemu oddechowego człowieka i należy się przed nim chronić. Nie wspominam już o zakłóceniach w komunikacji (nie tylko lotniczej, ale też drogowej) czy wpływie na roślinność - wyjaśnia geograf.

Erupcje wulkaniczne mają też pewien wpływ na globalny klimat na Ziemi. - Po wybuchu wulkanu na Alasce w kwietniu 1816 r. obserwowano w Ameryce Północnej i na Wyspach Brytyjskich tzw. rok bez lata. Z powodu ciężkich deszczowych chmur zalegających nad wyspami wystąpił ogromny nieurodzaj zbóż i ziemniaków. Istnieje teoria, że jednym ze skutków tej aktywności wulkanicznej była wielka fala emigracji Irlandczyków do USA - mówi prof. Trepińska.

(PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski