Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choinki z Pustyni Błędowskiej trafią do mieszkańców Krzeszowic i Klucz. Będą rozdawane za darmo

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Drzewka po wycince na Pustyni Błędowskiej trafia m.in. do mieszkańców gminy Krzeszowice
Drzewka po wycince na Pustyni Błędowskiej trafia m.in. do mieszkańców gminy Krzeszowice Paweł Mocny
Przygarnij sosnę na święta - to akcja wycinki drzew na Pustyni Błędowskiej. Wcięte iglaki będą rozdawane mieszkańcom powiatów krakowskiego i olkuskiego jako choinki bożonarodzeniowe. Będzie można otrzymać drzewko wycięte w ramach czynnej ochrony pustyni. A przy okazji zadbać, żeby drzewna się nie zmarnowały.

Drzewka na pustyni zostały już wycięte 14 grudnia. Rozdawanie tych choinek z Pustyni Błędowskiej zaplanowano na sobotę 17. Akcja obdarowywania nimi mieszkańców została zaplanowana w Krzeszowicach na Rynku od godz. 13 oraz w Kluczach w okolicy pustyni przy Róży Wiatrów od godz. 9.

Akcję przygotował samorząd województwa małopolskiego we współpracy z gminami oraz parkami krajobrazowymi. Do udziału i odebrania drzewka zapraszają: wicemarszałkowie Józef Gawron oraz Łukasz Smółka, a także burmistrz gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk, wójt gminy Klucze Norbert Bień i dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Marcin Guzik.

Konieczna wycinka na pustyni

- Wycinka sosen na Pustyni Błędowskiej to akcja ochronna. Jest konieczne, żeby zachować gatunki roślin, które na przestrzeni lat wykształciły się w tym miejscu. Poprzednia wycinka była latem, wówczas pojawiły się głosy, żeby marnujemy te drzewka. Dlatego teraz postanowiliśmy dać im drugie życie i wykorzystać jako choinki bożonarodzeniowe - mówi Marcin Guzik, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Podkreśla, że sosny na pustyni, ze względu na trudne warunki klimatyczne - rosną powoli. Te wycinane obecnie maja od pół metra wysokości do 1,5 metra.

- Warto podkreślić, że są pięknie ugałęzione, bo rosną na otwartej przestrzeni. Oczywiście wyrastają na pustyni jako samosiejki - mówi dyrektor Guzik.

Ochrona traw napiaskowych

Z tych sosen pustynia musi być oczyszczana, żeby zachowały się m.in. traw radzące sobie w trudnych warunkach środowiskowych. To szczotlicha siwa, wilczomlecz sosnka, macierzanka piaskowa. Tworzą one ciepłolubne śródlądowe murawy napiaskowe. Jednak tym cenionym gatunkom przeszkadzają siewki sosny, skutecznie zagłuszającej niewielkie napiaskowe rośliny. Dlatego chroniąc murawy napiaskowe, trzeba usuwać sosny.

- Ochrona obszarów pustynnych jest naszym zadaniem. Wykształcone tu rośliny są tak cenne, że na Pustyni Błędowskiej utworzono obszar Natura 2000. A takich obszarów nie mamy zbyt wiele - przypomina szef Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Drugie życie sosny

Wycięte sosny można wykorzystać w czasie świątecznym, ubrać je jako choinkę lub zrobić z nich stroiki bożonarodzeniowe.
Jako choinki najczęściej wykorzystywane są świerki i i jodły. Ale promotorzy akcji choinkowej proponują w tym roku wykorzystać sosnę z Pustyni Błędowskiej, wyciętą po to, by chronić inne gatunki roślin.

Warto zastanowić się także nad tym, żeby sosny te wykorzystać po raz kolejny po świętach. Zagospodarować je na różne sposoby, na przykład dorzucić do kompostownika, ocieplić jej gałązkami rośliny ogrodowe lub wykorzystać jako ściółkę dla roślin kwasolubnych.

W Krzeszowicach choinki będą rozdawane na Rynku, gdzie będą trwały przygotowania do dorocznego jarmarku bożonarodzeniowego, który zaplanowano na niedzielę na Rynku. Tam będzie można podpatrzeć jak zrobić stroiki np z gałązek sosny wyciętej na pustyni.

Z powalonymi drzewami walczą strażacy w całym powiecie krakowskim

Zimowy koszmar pod Krakowem: łamiące się drzewa. Powalone ko...

Ekspert KIG: W II poł. 2023 r. inflacja zacznie wyraźnie spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski