Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chopin kontratakuje

AMS
Niedziela, 28 lutego, godz. 10, 18 i 20. Fryderyk Chopin przebywał w Krakowie raptem osiem dni, w lipcu 1829 roku w drodze z Warszawy do Wiednia. Zatrzymał się w Podgórzu, w domu "Pod orłem".

...w Krakowie

Spacerował po mieście, poznał Bibliotekę Jagiellońską, gdzie wpisał się do księgi pamiątkowej, zwiedził Wieliczkę, a w Katedrze na Wawelu słuchał grającego na organach Wincentego Gorączkiewicza, wówczas jednego z lepszych organistów. Był także w Ojcowie, spacerował Doliną Prądnika. O swoich wrażeniach z Krakowa i okolic pisał w listach.

Nie zapomniało mu tego miasto Kraków, które postanowiło w 200-lecie urodzin uhonorować wielkiego kompozytora specjalnymi uroczystościami. I tak na dzień przed Warszawą, w niedzielę 28. lutego odbędą się obchody Roku Chopinowskiego w Krakowie.

* godz. 10, Katedra na Wawelu

Uroczystości rozpoczną się rano mszą świętą na Wawelu, celebrowaną przez ks. kar. Stanisława Dziwisza, podczas której Jerzy Trela przedstawi słynny wiersz Norwida "Fortepian Chopina". Oprawą muzyczną liturgii będzie prezentacja - w wykonaniu Capelii Cracoviensis na starych instrumentach pod wodzą Jana Tomasza Adamusa mszy Józefa Elsnera, nauczyciela Chopina. Ponadto w Katedrze na Wawelu po raz pierwszy w historii tego miejsca zabrzmi fortepian. Będzie to historyczny pleyel z czasów Chopina, specjalnie na tę uroczystość sprowadzany z Lipska. Ustawiony zostanie w głównej nawie a zagra na nim Kevin Kenner, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 1990 roku. Wykona Scherzo E-dur Chopina, utwór który został skomponowany na fortepian pleyel. Po mszy w Krypcie Wieszczów zostanie wmurowany medalion kompozytora, będący kopią z cmentarza Pere Lachaise.

* godz. 18, Collegium Maius

Ponownie zagra Kevin Kenner i ponownie utwory Chopina także na instrumencie z epoki, czyli na pleyelu. Towarzyszyć mu będzie zespołu Ensemble XIX, składający się z krakowskich muzyków różnych formacji. Zabrzmi przede wszystkim Koncert f-moll oraz miniatury fortepianowe, w tym m.in. walc "Wieczór w Krakowie". W przerwie koncertu zostanie otwarta ekspozycja "Chopin w Krakowie i osobiste po nim pamiątki". Pięć sal Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego wypełnią m.in. eksponaty z czasów, gdy Chopin przebywał w Krakowie, a także pamiątki związane z kompozytorem pochodzące z daru Marceliny Czartoryskiej, uczennicy Chopina. Wystawę uzupełnią wypożyczone z Biblioteki Jagiellońskiej autografy kompozytora, m.in. mazurki, barkarole i scherza. Po ośmiu dniach, ze względu na bezpieczeństwo, autografy zostaną zastąpione kopiami. Wystawa będzie czynna do 15 kwietnia.

* godz.20, Pawilon Wyspiańskiego

Zostanie otwarta wystawa "Weiss - Chopin - Fin de Siecle", na której zaprezentowane będą szkice Wojciecha Weissa portretujące Chopina. Weiss wykonał je, przygotowując się do namalowania portretu Fryderyka Chopina; portret powstał w 1899 roku. Ekspozycja będzie czynna do 30 kwietnia.

Krakowskie uroczystości będą transmitowane na żywo w internecie przez portale: www.chopin2010.pl oraz www.chopin.tvp.pl.

...improvisations

Piątek, 26 lutego godz. 19 i sobota, 27 lutego, godz. 18, Filharmonia Krakowska

Czy kompozycje Chopina nadal inspirują współczesnych twórców, czy dają możliwość różnych interpretacji, czy przetworzone utwory pełne są świeżości i atrakcyjności i czy wreszcie ich wykonywanie nadal cieszy i bawi? Na te pytania będą się starały odpowiedzieć najbliższe koncerty w Filharmonii Krakowskiej, zatytułowane "Chopin Improvistations". Koncerty w Filharmonii Krakowskiej są przedtaktem do krakowskich obchodów Roku Chopinowskiego, zaplanowanych na niedzielę, 28 lutego.

Podczas wieczorów zabrzmią utwory Fryderyka Chopina w niecodziennych aranżacjach: w wykonaniu pianisty jazzowego Leonida Chizhika, Andrzej Jagodziński Trio oraz w wersji orkiestrowej przygotowanej przez Janusza Stokłosę, znanego przede wszystkim jako autora muzyki do musicalu "Metro", na stałe współpracującego z Teatrem Buffo.

Sporą atrakcją wieczoru będzie Leonid Chizhik - doskonały pianista jazzowy rosyjskiego pochodzenia, obecnie wykładowca szkół muzycznych w Weimarze i Monachium. Ten niezwykły pianista, którego "Süddeutsche Zeitung" nazwało "europejskim odpowiednikiem twórczości Keitha Jarretta" i "najmniej znaną supergwiazdą muzyki światowej" słynie z improwizacji na tematy uznanych twórców klasyki, m.in.: Mozarta, Mahlera i Czajkowskiego. Jak poradzi sobie z Chopinem, usłyszymy już niebawem.

W finale pojawi się taneczny Chopin. Będzie to swoistego rodzaju show pełne tańca, muzyki klasycznej i jazzu. Za pulpitem dyrygenckim, przed orkiestrą stanie Janusz Stokłosa, który specjalnie na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dokonał nowych aranżacji znanych utworów Chopinowskich. I właśnie te kompozycje zabrzmią w trakcie show. Obok orkiestry symfonicznej na estradzie pojawi się trio jazzowe, w skład którego wchodzą Mariusz "Fazi" Mielczarek (saksofon), Tomasz Filipczak (klawisze), Mirosław Wiśniewski (gitara basowa).

...na instrumentach z epoki

Czwartek, 25 lutego, godz. 19, Filharmonia Krakowska

Jak brzmiała muzyka Chopina w jego czasach? Już dziś to usłyszymy dzięki słynnemu zespołowi grającemu na historycznych instrumentach Orchestra Of The 18th Century pod batutą Fransa Brüggena oraz z udziałem dwóch pianistów, Dang Thai Sona i Kevina Kennera, laureatów Konkursów Chopinowskich.

Pianiści, którzy tym razem zagrają na pochodzącym z 1849 roku fortepianie marki Erard, będącym własnością Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, zaprezentują dwa koncerty fortepianowe Mistrza: e-moll (Kenner) i f-moll (Dang Thai Son). Koncert dopełni wykonanie Symfonii nr 40 Mozarta.

Frans Brüggen uważany za niekwestionowanego eksperta w dziedzinie wykonawstwa muzyki XVIII wieku. Dang Thai Sona oraz Kevina Kennera przedstawiać w Polsce nie trzeba, bo to jedni z najlepszych interpretatorów utworów Chopina, obaj są laureatami Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, największej imprezy chopinowskiej na świecie. Dang Thai Son zwyciężył w X konkursie w 1980 roku, w tym samym, w którym 17-letni wówczas Kevin Kenner otrzymał nagrodę specjalną jury dla najbardziej obiecującego pianisty. Dziesięć lat później Kevin Kenner otrzymał w konkursie już II miejsce (I nie przyznano). Obaj panowie spotkają się w tym roku w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski