Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Redakcja
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych chorób przewodu pokarmowego.

 Jest to wieloczynnikowe schorzenie zapalne, charakteryzujące się występowaniem głębokich lub płytkich ubytków w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy, nazywanych owrzodzeniami lub nadżerkami. W przeważającej liczbie przypadków chorobę wywołuje zagnieżdżona w błonie śluzowej bakteria Helicobacter pylori. Znajduje się w organizmie każdego człowieka. To, czy się uaktywni i zaatakuje organizm, w dużej mierze zależy od trybu życia. Osoba znajdująca się pod wpływem długotrwałego stresu, zmęczona i niewyspana, paląca papierosy, nadużywająca alkoholu jest bardziej podatna na działanie wirusów i bakterii. W żołądku i dwunastnicy dodatkowymi czynnikami uszkadzającymi są kwas solny i enzym trawienny pepsyna, wytwarzane przez błonę śluzową w celu trawienia pokarmu. Wśród przyczyn wymienia się także nadużywanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Objawy

Wrzód żołądka daje tępy ból (który często trudno pacjentowi zlokalizować), pojawiający się po przyjęciu pokarmu. Natomiast wrzód dwunastnicy daje bóle na czczo, bóle nocne, ustępujące po jedzeniu lub wypiciu szklanki mleka. Pierwszym objawem choroby wrzodowej jest czasem krwawienie z wrzodu w postaci krwawych wymiotów lub smolistych stolców. Zdarza się także nierzadko bezobjawowy przebieg choroby, dlatego krwawienie z wrzodu lub jego przedziurawienie może wystąpić bez objawów.
W celu postawienia diagnozy należy wykonać gastroskopię. W przypadku powikłań choroby wrzodowej (krwawienie do światła przewodu pokarmowego), gastroskopia jest przeciwwskazana i lekarz posłuży się innymi metodami diagnostycznymi (mocznikowe testy oddechowe, testy na obecność przeciwciał H.pylori.

Leczenie

W leczeniu główną rolę odgrywa leczenie zakażenia Helicobacter pylori, stosowanie leków: blokerów pompy protonowej i H2–blokerów oraz właściwa dieta, zaprzestanie palenia papierosów i unikanie leków wrzodotwórczych. W przypadku powikłań choroby (perforacja wrzodu, zwężenie odźwiernika, podejrzenie transformacji nowotworowej), a niekiedy w wypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego stosowane jest leczenie operacyjne. Helicobacter pylori jest bakterią, którą obarcza się odpowiedzialnością za zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski