Choroby przyzębia atakują też dzieci. Wczesna diagnoza jest...

Choroby przyzębia atakują też dzieci. Wczesna diagnoza jest kluczowa!

Dorota Dejmek

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Wczesna diagnoza jest kluczowa dla leczenia chorób przyzębia

Wczesna diagnoza jest kluczowa dla leczenia chorób przyzębia ©Fot. 123rf

Paradontoza. Pleśniawki, afty, próchnica, urazy zębów i wady zgryzu to nie jedyne dolegliwości jamy ustnej, które mogą wystąpić wśród dzieci i młodzieży. Młodsi pacjenci chorują również na schorzenia przyzębia, które zazwyczaj utożsamiamy z problemem osób starszych
Wczesna diagnoza jest kluczowa dla leczenia chorób przyzębia

Wczesna diagnoza jest kluczowa dla leczenia chorób przyzębia ©Fot. 123rf

Mitem jest, że paradontoza to choroba wyłącznie ludzi starszych. Owszem, najczęściej zdarza się u pacjentów dorosłych. Ale nie tylko. Chorować mogą dzieci i nastolatki. Według badań prowadzonych w wybranych polskich miastach, kłopoty z przyzębiem ma 50 proc. 7-latków i aż 75 proc. 12-latków.

Zapalenie dziąseł

Paradontoza, inaczej zapalenie przyzębia, to przewlekła choroba tkanek miękkich jamy ustnej spowodowana płytką nazębną, czyli lepkim nalotem złożonym z bakterii (głównie Gram-ujemnych, m.in. Porphyromonas gingivalis, Tannerella forsythia czy Treponema denticola) i resztek jedzenia, które gromadzą się na powierzchni zębów. Jeśli płytka nie jest usuwana poprzez właściwą higienę jamy ustnej, utwardza się i przekształca w kamień nazębny. Kamień z kolei osadza się wzdłuż linii dziąseł, podrażnia je i powoduje miejscowy stan zapalny, a także cofanie się dziąseł oraz powstawanie kieszonek zębowych. Jeśli na wczesnym etapie nie zareagujemy i infekcja dziąseł się rozwija, bakterie zaczynają wnikać w kieszonki przyzębne i eksplorować odsłonięte korzenie. Procesy niszczące tkanki ostatecznie mogą zaatakować kość, w której osadzony jest ząb, co przejawia się jego ruchomością, w najgorszym wypadku utratą - tak w skrócie wygląda geneza paradontozy.

Pozostało jeszcze 77% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo