Zasadniczym element tego narządu jest światłoczuła błona wewnątrz gałki ocznej. Jej zadaniem jest percepcja wrażeń wzrokowych i zamienienie ich na impulsy nerwowe przekazywane do ośrodkowego układu nerwowego.
Zwyrodnienia siatkówki występuje najczęściej u ludzi z bardzo wysoką krótkowzrocznością oraz u osób starszych. Przyczyną powstawania zwyrodnień są gorsze warunki miejscowego krążenia siatkówkowo–naczyniówkowego i zmiany w ciele szklistym. Najgroźniejsze skutki przynosi zwyrodnienie kraciaste. Na jego obszarze dochodzi do zaniku wielu warstw siatkówki. W wyniku rozpłynięcia się ciała szklistego, płyn może przedostawać się do przestrzeni podsiatkówkowej i spowodować odwarstwienie.
Zwyrodnienia oraz otwory zanikowe siatkówki są subiektywnie bezobjawowe – chory nie uskarża się na pogorszenie widzenia. Objawem, który bezpośrednio zapowiada odwarstwienie mogą być „błyskawice” pojawiające się przy gwałtownych ruchach gałką oczną. Bardzo ważne jest, żeby po zaobserwowaniu takich błysków natychmiast udać się do lekarza – poza sytuacją, kiedy towarzyszą one migrenie, dla której są charakterystycznym objawem towarzyszącym.
Przedarciowe odwarstwienie siatkówki (samoistne) można poznać po szybko zawężającym się polu widzenia. Zazwyczaj zanika dolne pole widzenie od strony nosa. Leczenie odwarstwienia jest tylko chirurgiczne i powinno nastąpić możliwie szybko. Im więcej czasu mija od wystąpienia objawów, często określanych jako „zasłona przed okiem”, tym mniejsze są szanse na wyleczenie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?