Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chory jak urzędnik, zdrowy jak policjant?

SYP
Na początku tego roku w olkuskim magistracie pracowało 178 osób, rok wcześniej 172. Przed dwoma laty statystyczny urzędnik olkuskiego magistratu przechorował pięć dni. W ubiegłym roku ponad dwanaście. Dlaczego? - W minionym roku mieliśmy dużą zachorowalność, wyższą niż w poprzednich latach. Miejmy nadzieję, że nie będzie to stała tendencja. Choć oczywiście było też sporo osób, które przez cały rok nie były ani raz na zwolnieniu chorobowym oraz takich, którzy mimo przeziębienia przychodzili do pracy - przyznaje Jarosław Medyński, rzecznik olkuskiego magistratu. W ubiegłym roku wszystkie absencje- czyli zwolnienia lekarskie, urlopy macierzyńskie oraz świadczenia rehabilitacyjne i sanatoryjne pracowników olkuskiego magistratu - dały łącznie 3975 dni. Czyli jakieś 11 lat.

POWIAT OLKUSKI. Liczby mówią wszystko. Przed dwoma laty urzędnicy olkuskiego magistratu przechorowali łącznie 969 dni. W ubiegłym roku - dwukrotnie więcej!

Niestety, choroby dopadły też olkuskich policjantów. W Komendzie Powiatowej Policji jest 191 etatów. W tym roku chorowało 45 funkcjonariuszy. Od początku roku wszystkie zwolnienia lekarskie dały łącznie 1451 dni. Wypada po tygodniu na jednego zatrudnionego. Tymczasem przed dwoma laty 120 policjantów i 31 pracowników cywilnych i urzędników Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu spędziło na zwolnieniach lekarskich 1225 dni. Czyli średnio, każdy z policjantów przechorował osiem dni przez cały 2007 rok. Tyle, ile przez pierwsze półrocze br.
Z racji na charakter pracy w terenie, policjantów dziesiątkują wiosenne i jesienne infekcje, anginy i grypy. Ale są też policjanci, którzy chorują przez niemal cały rok. Nieoficjalnie wiadomo, że takie przewlekłe choroby dopadają zazwyczaj policjantów, którzy wkrótce wybierają się na emeryturę. Tacy chorują niemal rok, aż do przejścia na emeryturę. Bo w policji opłaca się chorować...
W razie choroby policjant otrzymuje pełne uposażenie zasadnicze oraz dodatki i należności związane z zajmowanym stanowiskiem. Jedynie urzędnicy i pracownicy cywilni policji otrzymują w razie choroby, tak jak większość pracowników w Polsce 80 proc. wynagrodzenia.
- Ponieważ MSWiA nie ma własnych służb, które mogą kontrolować, czy funkcjonariusz przebywający na zwolnieniu lekarskim naprawdę jest chory, została zawarta umowa z ZUS-em i pracownicy tej instytucji przeprowadzili w ub. roku kilka kontroli w domach policjantów przebywających na zwolnieniach. Poza tym jest nadzór ze strony komendanta i naczelników wydziałów. Funkcjonariusz, który bardzo długo przebywa na zwolnieniu ma mniejsze szanse na awans - podkreśla sierżant Łukasz Czyż, rzecznik olkuskiej Komendy Powiatowej Policji.
O ile zwykły pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim 182 dni, o tyle nie ma górnej granicy, która określa, jak długo może chorować policjant. Jest jedynie przepis mówiący, że po roku przebywania na zwolnieniu można go zwolnić ze służby. Szacuje się, że w skali kraju codziennie na zwolnieniach lekarskich przebywa 6 tysięcy funkcjonariuszy.
Przez cały ub. rok Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził ponad 250 tys. kontroli. W ich efekcie, wobec ponad 24 tys. osób wydano decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego. W ub. roku ZUS obniżył lub cofnął wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na łączną kwotę 78,4 mln zł.
(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski