Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy na raka będą teraz mogli szybciej skorzystać z radioterapii

DOROTA STEC-FUS, (SN)
ZDROWIE. Przy krakowskim szpitalu im. Rydygiera otwarto wczoraj Centrum Radioterapii. Przy szpitalu dziecięcym w Prokocimiu w styczniu zacznie działać drugi akcelerator, urządzenie pozwalające na stosowanie najbezpieczniejszych metod naświetlania. W kwietniu podobny sprzęt otrzyma też Nowy Sącz.

- W listopadzie w Krakowskim Oddziale Centrum Onkologii pacjenci musieli czekać na radioterapię 53 dni - informuje dr Wojciech Wysocki, rzecznik placówki. Tarnowianie są w dużo lepszej sytuacji - w szpitalu im. św. Łukasza chorzy czekają około dwóch tygodni.

To są jednak dane oficjalne. Rzeczywisty czas oczekiwania na radioterapię bywa dłuższy. A to on decyduje o szansach na przeżycie.

Dlatego Centrum Radioterapii Amethyst, utworzone we współpracy ze szpitalem im. Ludwika Rydygiera w Krakowie jest - w ocenie prof. Stanisława Korzeniowskiego, wojewódzkiego konsultanta do spraw radioterapii - bardzo ważną inwestycją. - Trzy nowoczesne akceleratory powinny znacząco skrócić czas oczekiwania Małopolan na radioterapię - podkreśla.

- Czy jednak placówka otrzyma pieniądze na leczenie pacjentów w przyszłym roku? - zastanawia się w rozmowie z "Dziennikiem Polskim".

Okazuje się, że jest na to spora szansa. - Zabezpieczyliśmy pewne kwoty na ten cel, ale czekamy na zgodę centrali NFZ na ogłoszenie konkursu uzupełniającego - odpowiada Jolanta Pulchna z małopolskiego oddziału funduszu.

Kolejna dobra wiadomość. W styczniu 2014 r. w Zakładzie Radioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (USD) w Krakowie-Prokocimiu rusza drugi akcelerator do radioterapii.

- To bardzo nowoczesne urządzenie - nie kryje satysfakcji dr Krzysztof Małecki, kierownik Zakładu Radioterapii USD. Akcelerator jest tak precyzyjny, że wiązki promieniowania trafiają wprost w guz, oszczędzając zdrowe tkanki.

Wystrój "bunkra", w którym znajduje się urządzenie, został tak urządzony, aby dobrze czuły się w nim dzieci. Na ścianach namalowano zwierzęta, zamontowano specjalne oświetlenie. - Chcemy zminimalizować strach, który przed zabiegami towarzyszy najmłodszym pacjentom - wyjaśnia dr Krzysztof Małecki.

Zakład Radioterapii, oprócz dzieci, leczy również dorosłych. W tym zakresie ściśle współpracuje z klinikami Szpitala Uniwersyteckiego oraz innymi małopolskimi placówkami. Urządzenie, wraz z modernizacją bunkra, kosztowało 12 mln zł (80 proc. potrzebnej sumy szpital otrzymał z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych).

Od kwietnia 2014 r. pacjenci będą mogli korzystać też z dwóch akceleratorów do radioterapii w oddziale onkologicznym szpitala w Nowym Sączu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski