Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy nie mają dobrego wsparcia psychologicznego

DOROTA STEC-FUS
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Takie są alarmujące statystyki. Jednak najczęściej pacjenci nie mają szans na pomoc.

Fot. Archiwum

ZDROWIE. 60 procent pacjentów leczonych na choroby ciała potrzebuje pomocy psychiatry lub psychologa

Z badań wynika, że depresja, zaburzenia lękowe czy różne schorzenia psychiczne, coraz częściej towarzyszą chorobom narządów. A nierzadko mają nawet decydujący wpływ na przebieg i rezultat leczenia. Problem polega na tym, że często są bagatelizowane. To efekt braku wiedzy zarówno chorych, jak również lekarzy.

- Postęp medycyny, który spowodował jej rozpad na wąskie specjalizacje, skutkuje zawężonym spojrzeniem na pacjenta. Wiele do życzenia pozostawiają także programy nauczania, które zaburzeniom psychicznym poświęcają niewiele uwagi - mówi dr Katarzyna Monika Adamska, specjalista psychiatra.

Aż połowa pacjentów psychiatrycznych ma nierozpoznaną inną poważną chorobę, "zamaskowaną" przez zaburzenia psychiczne. Pacjent jest leczony na depresję , podczas gdy pierwotną jej przyczyną jest niezdiagnozowany nowotwór trzustki, wirusowe zapalenie wątroby czy choroba serca. Zdarzają się również tragiczne w skutkach pomyłki. Np. objawy depresji oraz zawału serca czy choroby wieńcowej są do siebie bardzo podobne. Chory, zamiast do kardiologa, trafia do psychiatry...

Właśnie depresja jest najczęstszym schorzeniem psychicznym. Występuje aż u połowy pacjentów z nowotworami, przede wszystkim chorych na raka trzustki, gardła, jelita grubego, narządów płciowych i żołądka. Ponadto na depresję cierpi 40 procent pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, 36 procent z cukrzycą i 20 procent pacjentów dializowanych.

Przyczyną zaburzeń psychicznych mogą też być też leki. Dotyczy to przede wszystkim sterydów, leków na nadciśnienie oraz onkologicznych. Jednak tylko część lekarzy ma tego świadomość.

Konieczna wydaje się zatem współpraca psychiatrów i lekarzy innych specjalności. Tu jednak pojawia się kolejny problem: psychiatrów brakuje, a wycena usług psychiatrycznych przez NFZ bywa rażąco niska. - Rodzi to zjawisko narastającej dysproporcji w jakości usług komercyjnych i tych finansowanych przez NFZ. A to oznacza, że osoby uboższe i często bardziej chore dostaną pomoc na znacznie niższym poziomie - twierdzi dr Katarzyna Monika Adamska.

Choć zaznacza, że wiedza polskich lekarzy, specjalistów od psychiatrii jest na światowym poziomie. Potrzeba jedynie, aby mogli oni w godnych warunkach pomagać nie tylko pacjentom komercyjnym.

Nie jest także łatwo otrzymać wsparcie psychoterapeuty. Tymczasem dla chorych cierpiących na nowotwory jest on wręcz niezbędny: bez współpracy z nim leczenie onkologiczne, nawet najbardziej nowoczesne, może zakończyć się niepowodzeniem. Wzbogacenie go o elementy pracy nad stresem, emocjami i całą psychiką pacjenta sprawia, że w wielu wypadkach żyje on znacznie dłużej niż osoba w porównywalnym stadium choroby, leczona "jedynie" onkologicznie. Co więcej, u wielu pacjentów następuje całkowite cofnięcie objawów nowotworu.

Specjalistów od psychoonkologii mamy jednak niewielu. Podyplomowe studia sporo kosztują, a znalezienie potem pracy bynajmniej nie jest pewne. Szpitale starające się o kontrakt z NFZ na świadczenie usług onkologicznych muszą co prawda wykazać zatrudnienie psychologa - z wyjątkiem oddziałów onkologii ginekologicznej - ale tylko na pół etatu.

- Nie wszyscy lekarze onkolodzy doceniają pomoc psychoterapeuty. Podobnie szefowie placówek, którzy wobec niskich kontraktów liczą dosłownie każdy grosz i wolą wydać pieniądze na inny cel - podkreśla Iwona Nawara, psychoonkolog ze stowarzyszenia Unicorn, wcześniej wieloletni terapeuta w szpitalach.

Pacjenci onkologiczni, którzy nie są hospitalizowani, mają większe szanse na znalezienie pomocy. Od trzech lat, dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego oraz krakowskiego magistratu, w siedzibie stowarzyszenia Unicorn działa Centrum Psychoonkologii. Ta pierwsza tego typu instytucja w Polsce oferuje wszechstronną, bezpłatną pomoc chorym na nowotwory oraz ich rodzinom.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski