Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrapanie - męska rzecz?

DD
Partner chrapiącego musi co noc znosić uciążliwe hałasy Fot. archiwum
Partner chrapiącego musi co noc znosić uciążliwe hałasy Fot. archiwum
BEZDECH SENNY. W zaawansowanej postaci zaburzenia organizm walczy wręcz o tlen

Partner chrapiącego musi co noc znosić uciążliwe hałasy Fot. archiwum

Do chrapania przyznaje się aż połowa mężczyzn. Sen, przerywany nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, nie przynosi upragnionego wypoczynku, co wpływa na niewyspanie i zmęczenie w ciągu dnia. Po przebudzeniu panowie dotknięci problemem chrapania i bezdechów często w trakcie dnia odczuwają senność, zmęczenie i bóle głowy.

Bezdechy śródsenne

to co najmniej 10-sekundowe okresy, w czasie których podczas snu następuje wstrzymanie oddychania. Jest ono wynikiem zetknięcia się wiotkich w czasie snu ścian gardła i zamknięcia drogi przepływu powietrza. Oddychanie wiąże się z takim wysiłkiem, że dochodzi w końcu do przebudzenia (po kilkunastu lub kilkudziesięciu sekundach trwania bezdechu), którego chrapiący zwykle sobie nie uświadamia. W zaawansowanej postaci tego rodzaju zaburzeń organizm walczy wręcz o tlen. Chrapanie nie jest więc jedynie uciążliwym, nocnym hałasem, ale w połączeniu z bezdechami, może stanowić poważny problem medyczny. Wzrasta ryzyko nasilenia objawów istniejących chorób, m.in. cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca. W skrajnych przypadkach może dojść do zawału czy udaru mózgu.

Problem dotyczy nie tylko chrapiącego, ale również jego partnera, który co noc musi znosić uciążliwe hałasy, co może skutecznie uprzykrzyć życie. Według 21 proc. Polaków chrapanie wpływa na pogorszenie relacji w związku. Panowie dotknięci tym problemem najczęściej mają również obniżone libido, a co za tym idzie rzadziej decydują się na współżycie.

Diagnostyka

W skutecznym leczeniu chrapania i bezdechów śródsennych najistotniejszą rolę odgrywa diagnostyka: *przeprowadzenie dokładnego wywiadu laryngologicznego, *badanie endoskopowe, które precyzyjnie pozwala określić zwężenia w górnych drogach oddechowych, *badanie zaburzeń oddychania w czasie snu, np. przy użyciu urządzenia o nazwie Apnograph, które monitoruje stan chrapiącego przez całą noc: rejestruje liczbę bezdechów i spłyconych oddechów na godzinę, poziom wysycenia tlenem krwi obwodowej, pracę serca, głośność chrapania, a nawet pozycję, w jakiej śpi pacjent oraz wykazuje lokalizację zwężeń, prowadzących do chrapania i bezdechu.

Metody leczenia

Kiedy bezdech zagraża zdrowiu, osoba dotknięta tym problemem ma do dyspozycji kilka metod operacyjnych lub bezoperacyjnych.

Metoda CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) stosowana w bardzo ciężkich przypadkach, wtedy, gdy niemożliwe jest już leczenie operacyjne oraz gdy zwężenie zlokalizowane jest w dolnych drogach oddechowych. CPAP to specjalny aparat, którego najważniejszym elementem jest urządzenie podające przez cały okres snu pacjenta powietrze pod ciśnieniem, co ma zapobiegać zapadaniu się dróg oddechowych. Pacjent, aby prawidłowo oddychać, do końca życia zmuszony jest codziennie spać w masce tlenowej.

Implanty podniebienne: technika polegająca na wprowadzeniu implantów w podniebienie miękkie. Wprowadzone implanty, ulegające biodegradacji, powodują stopniowe powstawanie blizn, prowadzących do usztywnienia podniebienia.
Operacja podniebienia metodą laserową: używana w leczeniu chrapania wykorzystuje działanie wysokiej temperatury. Efekt uboczny tego typu zabiegu to występowanie poparzeń oraz obrzęku operowanych miejsc.

Operacja podniebienia metodą elektrochirurgii (Celon): polega na wprowadzeniu w podniebienie elektrod oraz doprowadzeniu do elektrokoagulacji w temp. 90-100 st. C. Efektem tego zabiegu jest powstanie blizn, które prowadzą do usztywnienia podniebienia. Można to połączyć z elektrokoagulacją (obkurczeniem) małżowin nosowych.

Operacja metodą koblacji (skalpel plazmowy): polega na wykorzystaniu energii fal radiowych. W wyniku zabiegu następuje odparowanie wyznaczonej części tkanki, zmniejszenie jej objętości, poszerzenie cieśni gardła i zwiększenie napięcia w określonych partiach podniebienia. Co bardzo istotne, w trakcie zabiegu przeprowadzanego metodą koblacji, operuje się w temperaturze 50-60 st. C, dzięki czemu nie występuje efekt poparzenia. Metoda koblacji pozwala na skuteczne zlikwidowanie przyczyn zaburzeń oddychania podczas jednodniowego zabiegu. Tego samego dnia pacjent wraca do domu i może normalnie funkcjonować.

Z myślą o osobach chrapiących prowadzona jest ogólnopolska kampania edukacyjna "Zlikwiduj chrapanie, zanim coś się stanie". Kampanii informacyjnej towarzyszy serwis internetowy www.chrapaniestop.pl, który stanowi kompendium wiedzy na ten temat.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski