Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chroń materiały budowlane

Teresa Brandys
Teresa Brandys
Niedbałość przy składowaniu materiałów budowlanych może spowodować znaczące opóźnienia w budowie domu
Niedbałość przy składowaniu materiałów budowlanych może spowodować znaczące opóźnienia w budowie domu fot. Arsanit
Niedbałość przy składowaniu materiałów budowlanych może spowodować znaczące opóźnienia w budowie domu i dodatkowe koszty dla inwestora. Prawidłowe przechowywanie materiałów zminimalizuje degradację produktów.

W przypadku niestarannego zabezpieczenia materiałów budowlanych wzrasta ryzyko obniżenia ich jakości, co może wpłynąć na osłabienie konstrukcji budynku. Za kwestię ich składowania do czasu rozpoczęcia prac odpowiada wykonawca, a następnie kierownik budowy. Jednak inwestor powinien sprawdzić, czy zakupione materiały są odpowiednio chronione. Na co warto zwrócić uwagę?

Podstawy składowania

Pierwsze problemy pojawiają się już przy transporcie - źle zabezpieczone materiały mogą się uszkodzić w trakcie jazdy, co szczególnie może zaszkodzić mokrym tynkom i paczkom styropianów. Nawet przy małych zamówieniach warto przewozić materiały budowlane na palecie, owinięte folią i taśmą spinającą, co utrzyma je w miejscu. Po rozładunku składujemy je w odległości 0,5 m od ścian i ogrodzeń i przynajmniej 5 m od aktywnego stanowiska pracy. W magazynie materiały przechowujemy na deskach, by uniknąć ich ochłodzenia lub zamoczenia. Poza magazynem materiały budowlane chronimy przed niekorzystną pogodą trzymając je rzędami na paletach okrytych brezentem, przymocowanym do ziemi śledziami. Z kolei dodanie podkładek betonowych pod plandeki uchroni skład przed wtapianiem się w glebę na grząskim terenie.
- Każdy produkt budowlany podlega ścisłym zasadom przechowywania ustalonym przez producenta. Powinniśmy się do nich stosować, żeby materiały pozostały w nienaruszonym stanie do czasu ich wykorzystania, co zapewni bezpieczeństwo konstrukcyjne budynku - mówi technolog Radosław Marciniec z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.

Jak przechowywać popularne materiały

Worki z wapnem, gipsem, tynkiem czy cementem przechowujemy w wentylowanym magazynie na paletach minimum 15 cm nad podłogą, ułożone krzyżem do 10 warstw wysokości. W podobny sposób składujemy wełnę mineralną, warstwami do maksimum 3 m wysokości, a styropian do 4 paczek po 10 sztuk. UWAGA! Nie zaleca się trzymania tych dwóch produktów termoizolacyjnych na zewnątrz, ponieważ są wyjątkowo wrażliwe na promieniowanie słoneczne, oblodzenie i opady. W zamknięciu magazynujemy też elementy drewniane, blachodachówki i produkty „mokre” w postaci gruntów, podkładów tynkarskich, farb i klejów. W otwartej przestrzeni możemy przechowywać m.in. kruszywo usypane w pryzmy na betonie, rury kamionkowe położone na legarach, cegły, pustaki, betonowe bloki i dachówki, które trzymamy przykryte na paletach. Stalowe rury i kształtowników trzymamy na podkładkach między palami wbitymi w ziemię lub na koźle roboczym. Niedbałość przy składowaniu materiałów budowlanych może spowodować znaczące opóźnienia na budowie, a wymiana produktów na nowe wygeneruje niepotrzebne koszty.

WIDEO: Styl industrialny w mieszkaniu – jak go stworzyć?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski