Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chroń nerki

DD
Szacuje się, że na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi 500 mln ludzi na świecie i ponad 4 mln w Polsce.

Warto wiedzieć

Z przeprowadzonego w 2009 r. badania PolNef wynika, że może ją mieć nawet 18 proc. Polaków. Prof. Andrzej Więcek na konferencji prasowej z okazji Światowego Dnia Nerki (11 marca) mówił: - Problem w tym, że PChN przebiega najczęściej bardzo podstępnie. We wczesnym okresie jej objawy są nieliczne i mało charakterystyczne, jak osłabienie, obrzęki na podudziach, łagodna niedokrwistość. Te zaburzenia występują również w innych schorzeniach, np. chorobach układu krążenia czy reumatycznych.

W Polsce bardzo mało chorych z PChN stosuje dializy domowe, choć ich koszt dla pacjentów nie jest wyższy niż hemodializy. Obie procedury są w podobnym stopniu refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zdaniem obecnych na konferencji lekarzy i pacjentów, jednym z powodów tego jest fakt, że zbyt mało jest informacji o możliwości prowadzenia dializy w domu.

Tegoroczny Światowy Dzień Nerki dotyczył cukrzycy jako głównej przyczyny poważnych powikłań nefrologicznych.

Światowy Dzień Nerki w Polsce jest organizowany w ramach akcji "Dializa Domowa - Życie Bez Granic" dzięki firmie Baxter Polska. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów Dializowanych, Polskie Towarzystwo Nefrologiczne, Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Transplantacyjne wspierają tę kampanię, która jest adresowana

do osób rozpoczynających dializoterapię, ich rodzin i opiekunów, a także do poszukujących wiedzy na temat możliwości aktywnego życia podczas leczenia. Głównym celem programu jest edukacja pacjentów i ich rodzin, w zakresie możliwości dostępnej terapii nerkozastępczej. Ponadto w ramach programu "Dializa Domowa - życie bez granic" pacjentom i ich rodzinom przekazywana jest wiedza, która ułatwia im stałe prowadzenie aktywnego stylu życia, bez obaw o wykluczenie pacjenta dializowanego z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Nad jakością informacji w trakcie kampanii czuwa Rada Ekspertów, w skład której wchodzą przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. Podstawowym elementem kampanii jest strona www.dializadomowa.pl, gdzie każdy zainteresowany znajdzie informacje na temat dializy otrzewnowej.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski