Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chryzantemowe Święto Niepodległości. Nowa Góra cała w kwiatach, nie tylko biało-czerwonych [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Rynek w Nowej Górze ozdobiły tysiące chryzantem. Sprowadziła je Fundacja Ósmy Dzień Tygodnia, a w rozstawieniu kwiatów pomogli niezawodni druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Górze
Rynek w Nowej Górze ozdobiły tysiące chryzantem. Sprowadziła je Fundacja Ósmy Dzień Tygodnia, a w rozstawieniu kwiatów pomogli niezawodni druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Górze Fot. Fundacja Ósmy Dzień Tygodnia
Niezwykłe przybranie zyskała Nowa Góra, mała wioska w gminie Krzeszowice. Trafiło tu cztery tysiące chryzantem. Rynek zdobi kwiatowa flaga biało-czerwona. Tak centrum miejscowości zostało przybrane z okazji Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada. Chryzantemy pochodzą z Wyźrału spod Wadowic. Sprowadziła je Fundacja Ósmy Dzień Tygodnia z Nowej Góry z prezesem Barbarą Kubiną-Sobańską i członkiem zarządu Rafałem Dudkiem. Skorzystali oni z programu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

FLESZ - Ponad 5 mln Polaków będzie pracować zdalnie

Agencja wykupuje chryzantemy, a instytucje oraz organizacje pozarządowe odbierają je, zdobią nimi miejsca publiczne, a potem zobowiązują się do utylizacji.

Fundacja z Nowej Góry postanowiła wesprzeć producentów chryzantem. Pierwsze 500 sztuk zakupiła z Kwiaciarni Dubie niedaleko swojej miejscowości w gminie Krzeszowice. Korzystając z programu ARMiR przywiozła białe i żółte chryzantemy ozdabiając nimi przestrzeń publiczną wokół kościoła przy parafii Zesłania Ducha Świętego w Nowej Górze. Kolejna znacznie większa partia przyjechała spod Wadowic.

Rynek Nowej Góry zakwitł chryzantemami

Postanowiliśmy wesprzeć producentów chryzantem, a jednocześnie uczcić odzyskanie niepodległości przez Polskę. Za sprawą tej akcji 11 listopada nowogórski rynek „zakwitł” chryzantemami

- mówi Barbara Kubina-Sobańska.

Do pomocy zaangażowała swoją rodzinę, przedstawicieli Fundacji Ósmy Dzień Tygodnia oraz miejscowych strażaków pełnych werwy, którzy pracowali w rozładunku chryzantem i ustawianiu ich na Rynku w Nowej Górze.

Mamy nadzieję, że widok i zapach chryzantem będzie cieszył mieszkańców Nowej Góry. Pozwoli pięknie, nawet jak na obecne warunki – uczcić Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a jednocześnie pomóc producentowi tych kwiatów – Gospodarstwu Ogrodniczemu Krzysztofa Gajosa z Wyźrału, koło Wadowic. Włożył on wiele pracy, funduszy i wysiłku, by wyhodować te kwiaty, a – ze względu na panującą pandemię i wynikające z niej obostrzenia – nie mógł sprzedać

– podkreślają Barbara Kubina-Sobańska i Rafał Dudek z zarządu Fundacji Ósmy Dzień Tygodnia.

Na Narodowe Święto Niepodległości oraz kilka najbliższych tygodni - bo jest nadzieja, że chryzantemy się jeszcze trochę utrzymają - Nowa Góra będzie niezwykle pięknie ozdobiona.

Pomoc z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

W ramach programu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa producenci chryzantem mogą liczyć na wsparcie: 20 zł za każdą chryzantemę, jednak warunek jest taki, że kwiaty ozdobią miejsca publiczne, okolice ogólnodostępne, a instytucje oraz stowarzyszenia, fundacje, które je odbierają bezpłatnie, zobowiążą się do ich utylizacji.

W Nowej Górze tak jest. Przedstawiciele Fundacji Ósmy Dzień Tygodnia bezinteresownie zaangażowali się w ten pomocowy program. Wkładając swój wysiłek, energię i angażując do pracy wiele osób zobowiązali się do utylizacji chryzantem. Do uprzątania chryzantem zobowiązali się strażacy z OSP Nowa Góra, tak jak wyładowywali i układali, tak przyjadą pomóc pozbierać, gdy kwiaty przekwitną, zwiędną lub przemarzną. Kompostowaniem chryzantem zajmie się Stanisław Kubina, właściciel gospodarstwa rolnego w Nowej Górze - Ranczo Artemidy. Przy którym organizowane są imprezy i warsztaty dla dzieci i dorosłych prezentujące życie na wsi, prace polowe, zdrowe potrawy oraz kulturę ludową.

Dzieje Nowej Góry - ośrodka targowego

Barbara Kubina-Sobańska przy okazji zdobienia swojej wioski postanowiła ją promować i opowiadać ciekawostki z jej historii.
Przypomina, że Nowa Góra od średniowiecza była znana z górnictwa galmanu i srebra.

W czasach Jana Kazimierza wydobywano tu sporo rud ołowiu, z których odlewano kule armatnie, za co król nadał mieszkańcom przywilej na odbywanie jarmarków oraz ufundował kolumnę Jezusa Frasobliwego, która do dziś stoi w Rynku w Nowej Górze i wokół której została ułożona biało-czerwona, żywa flaga z chryzantem

- mówi inicjatorka akcji chryzantemowej.

W kolejnych latach Nowa Góra była głównym ośrodkiem targowym dóbr tęczyńskich, prężnym ośrodkiem tkackim, a podupadła dopiero w drugiej połowie XIX w. – w wyniku industrializacji i przeprowadzenia linii kolejowej łączącej Kraków ze Śląskiem przez pobliskie Krzeszowice.

Nową Górę zamieszkuje dziś zaledwie 1,5 tys. mieszkańców, lecz jej zabudowa wciąż nawiązuje do mieszczańskiej tradycji.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

Przedszkolaki z gminy Wielka Wieś odśpiewały hymn w swoich placówkach trzepocząc biało-czerwonymi flagami

Gmina Wielka Wieś. Niepodległa u przedszkolaków. Dzieci odśp...

Grupa Małopolska Strażacy-Medykom działająca m.in. w powiecie krakowskim odpowiada na apele szpitali, pogotowia, placówek opiekuńczych. Działa od wiosny i organizuje wsparcie w zależności od potrzeb

Powiat krakowski. Zbiórka na pomoc dla szpitali. Grupa Straż...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski