Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Aleja Henryka ma ponownie stać się wizytówką miasta. Pomogą w tym mieszkańcy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Makieta 3D przedstawiająca Aleję Henryka stanęła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. To część projektu „Tak Blisko - Cztery Kroki do Alei Henryka”. W jego ramach mieszkańcy zgłaszać mogą swoje uwagi dotyczące rewitalizacji tego terenu.

Zaniedbane kamienicy, krzywe chodniki oraz dziurawe drogi - to obraz Alei Henryka, niegdyś najpiękniejszej ulicy w mieście, jego wizytówki. Dziś nie jest to już powód do dumy. Czarę goryczy przelewają menele śpiący na ławkach przy urzędzie miejskim i krzątający się w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 3.

- Kiedyś to była bardziej prestiżowa dzielnica. Dziś ludzie mieszkający w okolicznych kamienicach delikatnie mówiąc nie są milionerami - mówi Piotr Zając, mieszkaniec Chrzanowa.

Wiele osób woli omijać tę dzielnicę po zmroku, nie czują się tu bezpiecznie. W czasach świetności tętniła ona życiem. To tu można było załatwić wszystkie sprawy i dostać się z Rynku na dworzec kolejowy.

- Ludzi jest teraz jakoś miej. Nie wiem, czy to wina stanu alei, czy zmieniło się życie i inaczej spędzają czas - dodaje Maria Zięba, inna z mieszkanek.

Pomysły na zmiany?

Ludzie chcieliby, aby aleja wypiękniała. Odnowione zostały szare i odrapane kamienice, które latem dobrze maskują bujne drzewa. Chcieliby także stąpać po prostych chodnikach i jeździć drogą bez dziur. Ci napotkani, na razie nie mają rewolucyjnych pomysłów, jak ożywić to miejsce. Nie są zwolennikami drastycznych zmian.

- Na alei powinno rosnąć dużo drzew. Zawsze tak było, to urok tego miejsce - dodaje Janina Podgórska, mieszkanka Chrzanowa. Marzy jej się, by w pobliżu alei można było ulokować np. fablokowską lokomotywę, jako pamiątkę.

Inni zwracają uwagę na to, że brakuje tu ławek i zielonych skwerków, których kiedyś było więcej.

Strefa nie taka zła

Na alei obowiązuje strefa płatnego parkowania. Jej wprowadzenie wywołało sporo emocji i sprawiło, że na początku wiele osób zaczęło szerokim łukiem omijać to miejsce i zrezygnowało z robienia zakupów w tutejszych, niewielkich sklepach. Przedsiębiorcy zaczęli pakować manatki, byli przeciwni płaceniu za parking. Dziś o dziwo ich spojrzenie na ten temat jest często zgoła odmienne.

- Ludzie już przyzwyczaili się do płatnego parkowania, poza tym pierwsze 20 min. jest darmowe. Parkingi są pełne - zwraca uwagę jedna ze sprzedawczyń.

Ludzie po prostu zmienili swoje nawyki i zaczęli robić chętniej zakupy w dużych sklepach, które mieszczą się z dala od centrum.

Potrzebna rewitalizacja

Rewitalizacja Alei Henryka jest jednym z priorytetów władz samorządowych gminy, które chcą przywrócić jej dawny blask.

- Istotne jest to, żeby aleja była przestrzenią dla wszystkich, stąd najlepiej o jej odnowie rozmawiać wspólnie z mieszkańcami - mówi Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa.

Dzięki makiecie 3D mieszkańcy mogą spojrzeć na aleję z innej perspektywy. Łatwiej będzie im sobie wyobrazić zmiany, co ułatwi dyskusję i konsultacje społeczne w tym temacie. Zgłaszając swoje propozycje, mogą mieć realny wpływ na przyszły wygląd ulicy.

- Przedstawiane pomysły zostaną ujęte w raporcie zbiorczym, który stanowić będzie podstawę dla przyszłej koncepcji - dodaje burmistrz.

Mieszkańcy do 17 października br. mogą za pośrednictwem formularzy wyłożonych obok makiety przekazywać swoje opinie.

Aleja Henryka była wizytówką miasta

Aleja Henryka została wytyczona i rozbudowana na przełomie XIX i XX wieku. Tereny miastu pod nią podarował Henryk Loewenfeld, którego imię teraz nosi. Droga o długości 1 km połączyła jego dwór z dworcem kolejowym i stała się główną ulicą miasta. To przy niej zlokalizowano najważniejsze instytucje w mieści m.in. banki i starostwo. W latach 1945-1991 nosiła nazwę Alei Lenina.

Kiedy Aleja odzyska dawny blask?

Projekt „Tak Blisko - Cztery Kroki do Alei Henryka” zostanie zrealizowany w tym roku. Następnym krokiem jest zlecenie przez gminę Chrzanów opracowania szczegółowej koncepcji. Dopiero na jej podstawie można będzie szacować koszty i określać możliwe źródła finansowania rewitalizacji. Na razie nie wiadomo, kiedy uda się wcieli w życie pomysły zaproponowane przez mieszkańców Chrzanowa.

Dni Chrzanowa 2018. Zakopower, Monika Lewczuk i kabaret Smil...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chrzanów. Aleja Henryka ma ponownie stać się wizytówką miasta. Pomogą w tym mieszkańcy [ZDJĘCIA, WIDEO] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski