Chrzanów. Pracownicy rezygnują z pracy w OPS-ie. Będą...

Chrzanów. Pracownicy rezygnują z pracy w OPS-ie. Będą problemy z wypłatą świadczeń 300 plus?

Zdjęcie autora materiału
Sławomir Bromboszcz

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Chrzanów. Pracownicy rezygnują z pracy w OPS-ie. Będą problemy z wypłatą świadczeń 300 plus?

©Sławomir Bromboszcz

Zawirowania kadrowe w Ośrodku Pomocy Społecznej w Chrzanowie budzą niepokój części jego pracowników i mieszkańców. Obawiają się oni, że wkrótce może zabraknąć tam rąk do pracy. Dyrektor Renata Wiszniewska zapewnia, że takiego zagrożenia nie ma.
Chrzanów. Pracownicy rezygnują z pracy w OPS-ie. Będą problemy z wypłatą świadczeń 300 plus?

©Sławomir Bromboszcz

„Sytuacja od wielu miesięcy jest napięta. Zwalniają się pracownicy. Awantury i intrygi to codzienna rzeczywistość w tym miejscu” - piszą pracownicy w liście do „Gazety Krakowskiej”. Proszą o anonimowość.

Winą za tę sytuację obarczają dotychczasową zastępczynię dyrektor. Przez kilka miesięcy pisali do burmistrza Chrzanowa prośby o interwencję w tej sprawie. W końcu dopięli swego. Pod koniec czerwca Renata Wiszniewska odwołała swoją zastępczynię i przeniosła ją do Klubu Integracji Społecznej.

- Zdecydowałam, że takie rozwiązanie będzie lepsze dla naszego ośrodka. Do mnie bezpośrednio nie docierały skargi od pracowników - mówi Renata Wiszniewska.

Decyzja ta została przyjęta z ulgą. „Pracownicy pili szampany, tak się cieszyli” - relacjonują w liście. Chcieliśmy porozmawiać z odwołaną zastępczynią dyrektora o zamieszaniu związanym z jej osobą, ale od lipca nie ma jej w pracy. Jej koledzy twierdzą, że poszła na zwolnienie lekarskie i już nie wróci.

Kierownicy odchodząW międzyczasie wypowiedzenie z pracy złożył kierownik działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych oraz jego zastępca. Zainteresowany nie chciał komentować sprawy i zdradzić powodów swojej decyzji. Zdaniem „dobrze poinformowanych pracowników” kierownictwo miało dość ogromu pracy, nierealnej do wykonania.

- Otrzymaliśmy do wykonania zadanie 300 plus. Musiałam je komuś przekazać do realizacji. Przy dodatkowo zatrudnionych pracownikach powinni sobie z tym poradzić - mówi Renata Wiszniewska.

Obecne kierownictwo działu pracować będą do września. Wówczas zastąpią ich nowi pracownicy. Mają zostać wyłonieni w konkursie.

Nowi pracownicyRenata Wiszniewska zapewnia, że odejście kierownictwa z tego działu nie zdestabilizuje pracy urzędu i nie wpłynie na termin rozpatrywania wniosków.

- Przyjęta została dodatkowa osoba do rozpatrywania świadczeń 300 plus. Od poniedziałku pojawią się dwie kolejne, które będą odpowiadać za to zadanie - tłumaczy.

Szacuje się, że w gminie Chrzanów z tego świadczenia skorzysta 6 tys. osób. Do tej pory wnioski złożyło 900 osób.

Dyrektor odpiera także zarzuty, że w urzędzie jest zbyt mało rąk do pracy. Przypomina, że w lutym 2017 roku tj. z chwilą objęcia stanowiska zatrudnionych było w OPS-ie 68 osób, a na chwilę obecną jest ich o 20 więcej. To pracownicy, którzy zajmują się m.in. świadczeniami rodzinnymi i pomocą społeczną.

- Zatrudnienie tych 20 osób pozwoliło poprawić jakość usług, dzięki temu praca jest zupełnie inna. Nie ma już „zatorów” w wydawania decyzji - komentuje. W ośrodku wprowadzane są na bieżąco procedury mające na celu podniesienie standardu świadczonych usług.

Tadeusz Kołacz, wiceburmistrz Chrzanowa, do którego docierały anonimy podkreśla, że rozwiązywanie kwestii personalnych to rola dyrektorki.

- To dyrektor dopiera sobie najbliższych współpracowników. Napięcia dotyczą nie tylko pracowników OPS w Chrzanowie. Ludzie zatrudniani w budżetówce generalnie zarabiają za mało - mówi Tadeusz Kołacz.

Niskie zarobki, dużo obowiązkówPraca w Ośrodku Pomocy Społecznej w obecnych czasach nie należy do atrakcyjnych finansowo. Pracownicy na start mogą liczyć na 2,35 tys. zł podstawy plus 250 zł dodatku terenowego. To kwoty brutto. Z roku na rok mają coraz więcej pracy. W tym roku doszła obsługa programu 300 plus, a wcześniej 500 plus.

Nowa siedziba, nowi pracownicyZa około rok OPS w Chrzanowie zmieni swoją siedzibę i przeniesie się do remontowanych obecnie budynków przy ul. Jagiellońskiej. Jego działalność ma być rozwijana, zatrudnieni mają być nowi pracownicy.

- Chciałabym poprawić dostępność punktu konsultacyjnego, dostosować godziny pracy oraz rozbudować dział terapii i wsparcia, żeby dotrzeć z pomocą do większej liczby potrzebujących osób - mówi Renata Wiszniewska.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nerwica w OPS w Chrzanowie murowana

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

Niestety nieodpowiednia osoba na stanowisku. Pani dyrektor zniszczy wszystko co funkcjonowało. Szkoda tylko pracowników bo siedzą w tym bagnie za parę groszy i ledwie funkcjonują. Skoro kierownicy...rozwiń całość

Niestety nieodpowiednia osoba na stanowisku. Pani dyrektor zniszczy wszystko co funkcjonowało. Szkoda tylko pracowników bo siedzą w tym bagnie za parę groszy i ledwie funkcjonują. Skoro kierownicy i najbardziej doświadczeni pracownicy się zwalniają to raczej coś jest nie tak. Tylko co musi się stać aby ktoś zauważył problem?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
może należy zmienić panią dyrektor, jak odpadnie burmistrz

opiekujczeka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

Ops Chrzanów to miejsce wzajemnej adoracji z całym tym burmistrzem do kupy....,gdzie najlepiej w ramach lenistwa pracowników -leni,przybić pieczątkę z upoważnienia burmistrza Kosowskiego...rozwiń całość

Ops Chrzanów to miejsce wzajemnej adoracji z całym tym burmistrzem do kupy....,gdzie najlepiej w ramach lenistwa pracowników -leni,przybić pieczątkę z upoważnienia burmistrza Kosowskiego przedłużamy rozpatrzenie wniosku o kolejne do 30 dni...a co da się w mocy prawa, niech sobie czekają dalej-ale po układach da się oj da się zwłaszcza dla pijaków i patologi. Braki kadrowe jedno a lenistwo drugie,a jak nie pasuje pracownikom taka praca to do markety na kasę podobno tam duże wyzwania.I do roboty LENIE!!!!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie tak łatwo walczyć z wiatrakami

alfaiomega (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

Nie tak łatwo walczyć z urzędasami, oni maja radców prawnych którzy tak kręcą i mataczą aby urzędasy byli bez winy,Chrzanów z tego słynie :)A dlaczego nikt nie mówi o premiach w budżetówce,, innych...rozwiń całość

Nie tak łatwo walczyć z urzędasami, oni maja radców prawnych którzy tak kręcą i mataczą aby urzędasy byli bez winy,Chrzanów z tego słynie :)A dlaczego nikt nie mówi o premiach w budżetówce,, innych dodatkach,o normowanych godzinach pracy, tylko zawsze o podstawowej płacy i dodatku stażowym.Może należy spojrzeć poza swoje grono w zawody innych ludzi i wtedy snuć wywody o zatrudnieniu ,obowiązkach pracowników i pensji adekwatnej do posady, Już boli-jest maść w przystępnej cenie zapraszam do zakupu i wrócimy do rozmowy,, Chrzanowska Szlachto Płaczących Urzędasów.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
apogeum za rządów Pani dyrektor Wiszniewskiej

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

Sytuacja od wielu miesięcy jest napięta... jednak apogeum nastąpiło za rządów Pani dyrektor Wiszniewskiej. Nie ma miesiąca żeby w Ośrodku Pomocy Społecznej w Chrzanowie nie zwolnił się jakiś...rozwiń całość

Sytuacja od wielu miesięcy jest napięta... jednak apogeum nastąpiło za rządów Pani dyrektor Wiszniewskiej. Nie ma miesiąca żeby w Ośrodku Pomocy Społecznej w Chrzanowie nie zwolnił się jakiś pracownik, a niejednokrotnie jest to kilku pracowników w ciągu jednego miesiąca. Dlaczego nikt z góry nie reaguje? Pani dyrektor sprawnie wymienia doświadczoną kadrę na pomoce biurowe z KRZESZOWIC !!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zmiany zmiany

czyleniczka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

a może Pani Wiszniewska poda liczbę osób, które "w czasie jej dobrych rządów" zrezygnowały z pracy w OPS Chrzanów...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wszystko jest cacy :) !! Niezła ściema

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 4

Pani dyrektor Wiszniewska przeszła samą siebie . Zresztą nie po raz pierwszy . Najpierw nie przedłuża , z zemsty za podpisanie pisma do burmistrza, dwóm doświadczonym inspektorom obsługującym 500 +...rozwiń całość

Pani dyrektor Wiszniewska przeszła samą siebie . Zresztą nie po raz pierwszy . Najpierw nie przedłuża , z zemsty za podpisanie pisma do burmistrza, dwóm doświadczonym inspektorom obsługującym 500 + , żeby za chwile chwalić się zatrudnianiem nowych osób. Tylko kogo ? stażystów i pomoce biurowe, którzy nie moga samodzielnie wykonywać większości zadań . zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Czy jesteś

Czy jesteś "Januszem" za kierownicą? Sprawdź jakim typem kierowcy jesteś! [TEST]

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI Oceń rządy włodarzy i radnych w kończącej się kadencji samorządu

SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI Oceń rządy włodarzy i radnych w kończącej się kadencji samorządu

Tak mieszka Robert Lewandowski - zobacz jego mieszkanie!

Tak mieszka Robert Lewandowski - zobacz jego mieszkanie!