Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Warto wspólnie z dzieckiem zrobić tradycyjną pisankę. Wielu nie zna symboliki jajka

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych odwiedzili Muzeum w Chrzanowie, gdzie nie tylko poznali technikę wykonywania tradycyjnych pisanek, ale także dowiedzieli się, jaką symbolikę ma każda z rzeczy w koszyku święconym w Wielką Sobotę. Warsztaty prowadziła m.in. Marta Gawor.

Czy dzieci wiedzą, dlaczego święci się właśnie jajka?

Większości dzieci wielkanocny koszyczek kojarzy się głównie z czekoladowym zajączkiem. W przypadku przedszkolaków to normalne, martwić może natomiast, jeśli uczniowie szkół podstawowych nie wiedzą, czego symbolem jest jajko i dlaczego obchodzimy Święta Wielkanocne. Niestety zanikają także umiejętności ozdabiania pisanek, szczególnie tymi tradycyjnymi metodami. Jeśli już dzieci przygotowują w domu jajka do świecenia, to rodzice korzystają ze spożywczych barwników lub popularnych ostatnio folii termokurczliwych z gotowymi wzorami. Warto jednak wspólnie z dzieckiem w tradycyjny sposób wykonać pisanki. To nie tylko świetna forma spędzenia czasu z dzieckiem, ale także rozwija go to emocjonalnie. Cieszy to, że wciąż są młode rodziny, które kultywują tę tradycję.

Na czym polegały wasze warsztaty i jakich tradycyjnych metod ozdabiania jajek uczyliście dzieci?

Na początek przedstawialiśmy tradycyjne sposoby witania wiosny i Świąt Wielkanocnych. Dzieci najpierw robiły marzannę, gaik, palmę, a w środę pisanki. Prezentowaliśmy dwie metody. Pierwsza polega na barwieniu jajek w cebuli, a później wydrapywaniu w niej wzorów. Dzieci nie używają do tego ostrych narzędzi, dla ich bezpieczeństwa jest to papier ścierny. Druga metoda to batiku. Polega ona na tym, że nanosi się na jajko gorący wosk i gdy zastygnie, barwi je. W miejscu, w którym zostało ono pokryte woskiem, pozostanie niezabarwione. W ten sposób można zrobić kilkukolorową pisankę, ściągając kolejne warstwy wosku. Dla bezpieczeństwa dzieci używamy specjalnej gumy. To sposób wymyślony przez byłego pracownika muzeum. Na jajkach wykonywane są wzory geometryczne i ornamenty roślinne. Nasz region nie ma własnych unikatowych tradycji w tym temacie. Wygląda to podobnie jak w całej południowej Polsce.

Chrzanów. Dzieci przygotowały tradycyjne pisanki i poznały wielkanocne tradycje [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chrzanów. Warto wspólnie z dzieckiem zrobić tradycyjną pisankę. Wielu nie zna symboliki jajka - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski