Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanowska szkoła wyższa w likwidacji. Brak studentów

Magdalena Balicka
O tym kiedy Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Marketingu będzie zamknięta zdecyduje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W zamian powstanie punkt  rekrutujący studentów na inne uczelnie wyższe
O tym kiedy Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Marketingu będzie zamknięta zdecyduje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W zamian powstanie punkt rekrutujący studentów na inne uczelnie wyższe Fot. Magdalena Balicka
Chrzanów. Kłopoty finansowe i niski nabór zmusiły założyciela Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu do zamknięcia placówki. Tzw. przejściowe kłopoty okazały się trwałe...

Po 21 latach funkcjonowania chrzanowska szkoła wyższa zamyka działalność. Według Beaty Stępień, współzałożycielki uczelni, a obecnie kanclerza WSPiM w Chrzanowie, powodem likwidacji jest słaby nabór, ale także kłopoty finansowe.

- Były kanclerz doprowadził do sytuacji, w której nasi wykładowcy przez rok nie otrzymywali wynagrodzeń za pracę - przyznaje Beata Stępień, dodając, że szkoła była winna kadrze aż pół miliona złotych.

W jaki sposób Zbigniew Braś, który wówczas zarządzał uczelnią, dopuścił do takiej sytuacji i jak to możliwe, że nikt się nie poskarżył? - Wykładowcy byli przekonywani, że to czas przejściowych kłopotów i gaża zostanie wyrównana - twierdzi obecna pani kanclerz.

Gdy w maju ubiegłego roku pierwsi wykładowcy zaczęli głośno skarżyć się na brak pieniędzy, dopiero wówczas założyciel chrzanowskiej uczelni - Spółka Rzeczy Dobre - zażądała od kanclerza szczegółowych raportów. Ten złożył wtedy wypowiedzenie.

Bez wątpienia kłopoty z naborem to także efekt skandali, jakie tam się rozgrywały. Media nagłaśniały je od trzech lat. Chodzi między innymi o wydawanie studentom świadectw ukończenia studiów podyplomowych na dwóch kierunkach, choć szkoła nie miała jeszcze zgody na ich prowadzenie. Udowodniono też, że kilka osób otrzymało dyplomy ukończenia wyższych studiów bez zdawania egzaminów.

Do tej pory założyciel uczelni spłacił część długu nauczycielom oraz pomógł w spłacie zaciągniętych kredytów. Budynek szkoły przy ul. Woynarowskiej przejęła Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, czyli szkoła dla chrzanowskiej partnerska. W zamian za to zobowiązała się do utrzymywania budynku oraz pomocy w spłacie innych należności.

Mimo problemów Beata Stępień się nie poddaje. Chce otworzyć w mieście nowe Centrum Akademickie - Instytut Cloud Academy, dzięki któremu będzie można studiować nie dojeżdżając z daleka na zajęcia, a słuchając wykładów w domu, przez internet.

- W Chrzanowie nie będzie uczelni, ale będzie miejsce, w którym prowadzone będą zapisy na różne uczelnie niepubliczne w kraju - zdradza plany Stępień. Będzie można się tu zapisać do szkół w Gliwicach, Nowym Sączu, w Radomiu i w uczelniach warszawskich.- Już od lutego ruszamy z naborem na siedem nowych kierunków - zdradza.

Oprócz pedagogiki i zarządzania na poziomie magisterskim będzie oferowana studentom psychologia. Dodatkowo można będzie zrobić w Chrzanowie przez internet licencjat z ekonomii, architektury i wzornictwa, elektroniki i budowy maszyn.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski