Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrząszcz blokuje rondo

Bogusław Kwiecień
Z ronda na drodze krajowej 44 będzie wychodziło pięć dróg
Z ronda na drodze krajowej 44 będzie wychodziło pięć dróg grafika Elżbieta Rzyczniak
Zator. Zakończenie budowy ronda na drodze krajowej nr 44 w Zatorze będzie opóźnione o osiem miesięcy. Najpierw trzeba wyciąć rosnące tam stare lipy, a w nich żyją sobie chrząszcze pachnicy dębowej

Do końca listopada br. na ul. Oświęcimskiej w Zatorze w ciągu drogi krajowej 44 miało powstać nowoczesne rondo. Przebudowa skrzyżowania nawet nie ruszyła.

Powodem są rzadkie chrząszcze, tzw. pachnice dębowe występujące w lipach, które w związku z inwestycją trzeba wyciąć. Najpierw jednak owadom należy znaleźć nowe mieszkanko w innych starych drzewach i tam je przenieść.

Zniecierpliwieni kierowcy
O budowie ronda w tym miejscu mówi się od kilku lat. Ma ułatwić dojazd z drogi 44 do Strefy Aktywności Gospodarczej oraz do Parku Rozrywki Energylandia. Kierowcy są zniecierpliwieni brakiem inwestycji.

- W tej chwili skrzyżowania na tym odcinku drogi są bardzo niebezpieczne - mówi Maciej Kaczmarczyk z Zatora. Denerwuje się pytając, jak długo jeszcze trzeba będzie czekać na nowe rondo?

Na razie gmina, która jest inwestorem, musi spełnić warunki stawiane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie. Chodzi przede wszystkim o drzewa, które znajdują się w miejscu, gdzie ma powstać rondo. W sumie koliduje z nim 10 lip, z których sześć ma status pomników przyrody.

Kolekcjonerzy owadów
Udało się pozbawić je takiej formy ochrony z wyjątkiem jednego drzewa. Dr Bożena Kotońska, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska podkreśla jeszcze, że wspomniane wiekowe lipy stanowią siedlisko chronionej pachnicy dębowej.

W związku z tym drzewa będzie można wyciąć dopiero po przeniesieniu chrząszczy i ich larw w inne miejsce. RDOŚ wyznaczył pierwszy termin tego zabiegu do końca października br., ale okazało się, że temperatury były w tym czasie zbyt niskie, by owady mogły przeżyć w nowym miejscu. Gdzie trafią pachnice, to tajemnica. Zagrożeniem są kolekcjonerzy, którzy je wyłapują.

Kolejny termin RDOŚ wyznaczył dopiero na wiosnę.

- Będzie można to zrobić tylko w okresie od 1 do 30 kwietnia - zaznacza Mariusz Makuch, wiceburmistrz Zatora.

A do tego jeszcze szpaki
Dodatkowo, jak podkreślają w zatorskim urzędzie, RDOŚ wskazał na konieczność zapewnienia przy wycince drzew nadzoru przyrodnika w zakresie awifauny ze względu na możliwość zasiedlania dziupli przez szpaka.

Konieczny jest też udział specjalisty od chiropterofauny, z kolei ze względu na możliwość zasiedlania dziupli przez nietoperza borowca wielkiego.

Z powodu braku zgody na wycięcie jednej z lip konieczne było przeprojektowanie inwestycji. Wszystko to przesunęło termin zakończenia budowy ronda.

- Według ostatnich uzgodnień nowy termin został wyznaczony na 29 lipca 2016 r. - dodaje Mariusz Makuch.

Z okazałego ronda będzie wychodziło aż pięć dróg. Jedna do Oświęcimia, druga do Zatora, trzecia do strefy przemysłowej w Zatorze, czwarta i piąta - to początek przyszłych obwodnic Zatora (droga krajowa) i Podolsza (droga wojewódzka).

Koszt inwestycji szacowany jest na kwotę 1,9 mln zł.

Pachnica dębowa
To gatunek dużego chrząszcza. Podlega ochronie prawnej. Zamieszkuje stare, dziuplaste, spróchniałe drzewa. Wbrew nazwie pachnica dębowa nie wykazuje szczególnego przywiązania do dębów, ale za to ładnie pachnie, piżmem i śliwkami. Owady dorosłe mają długość od 22 do 32 mm, sporadycznie 40 mm, są koloru brunatnego. Samica tego gatunku składa ok. 30 jaj. Larwy żerują w dziupli przez 3-4 lata.

Jak podkreśla dr hab. Stanisław Knutelski z Zakładu Entomologii UJ, chrząszcze to gatunki niezwykle wrażliwe na temperaturę i wilgotność. - To nie są chodzące skorupki. Odbierają więcej wrażeń niż nam się wydaje - mówi naukowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski