Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzcielnica z lustrzanym dnem w Grobie Pańskim u pijarów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Mrowiec
Grób Pański i jego autorzy: Joanna Woźniak i Norbert Tomczak
Grób Pański i jego autorzy: Joanna Woźniak i Norbert Tomczak FOT. ADAM WOJNAR
Kościół. Myślimy, że w całunie jest ciało. A jednak w lustrze zobaczymy, że jest on pusty.

W Grobie Pańskim w krypcie kościoła Ojców Pijarów w Krakowie, w zależności od momentu dziejowego, często poruszano aktualną problematykę społeczno-moralną.

Autor: Małgorzata Mrowiec

Natomiast od sześciu lat pijarzy zapraszają do projektowania i budowania grobu artystów, architektów oraz studentów uczelni artystycznych. Sugerują pewne tematy (np. tym razem nawiązanie do Roku Jana Pawła II), ale zostawiają wolną rękę profesjonalistom.

W tym roku zwycięski zespół młodych absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego nie inspirował się proponowanymi tematami. Aranżacja Grobu Pańskiego w krypcie u Pijarów będzie natomiast skłaniać do refleksji nad zwycięstwem życia nad śmiercią. Przypomina, że dokonuje się ono dzięki zbawczej ofierze Jezusa, w której uczestniczą wierzący przystępujący do sakramentów.

Rozdarta zasłona Przybytku, umieszczona tu za monstrancją z Najświętszym Sakramentem, jest symbolem przejścia ze Starego do Nowego Testamentu. Przez ofiarę Zbawiciela otwarta została nam droga do bezpośredniego dostępu do Boga i Przybytku Niebiańskiego. – Przez śmierć Chrystusa mamy dostęp do sacrum – tłumaczy współautorka projektu Joanna Woźniak.

W Grobie Pańskim znalazł się też ośmioboczny zbiornik z lustrzanym dnem, wypełniony wodą. To chrzcielnica. – Woda w niej symbolizuje zmartwychwstanie – wskazuje drugi z młodych twórców Norbert Tomczak. Autorzy grobu przypominają nam tutaj, że poprzez chrzest człowiek zostaje zanurzony w śmierci Chrystusa i jego zmartwychwstaniu.

Nad chrzcielnicą unosi się całun. Jest uformowany tak, jakby okrywał zmarłego.

– Myślimy, że jest w nim ciało. A jednak w lustrze poniżej zobaczymy, że ciała nie ma. Światło przenika przez tkaninę. Możemy to interpretować jako moment zmartwychwstania – mówi Joanna Woźniak.

Grób Pański w krypcie przy ul. Pijarskiej 2 będzie można oglądać do Poniedziałku Wielkanocnego w godz. 9.30-18.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski