Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Churros, naleśniki i inne dania ze świata na koniec karnawału. Wypróbuj koniecznie!

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Pancake Day to dzień przypadający przed Środą Popielcową. Obchodzony jest w Wielkiej Brytanii. To okazja do przygotowania różnych wersji domowych naleśników, placków i gofrów. Zobacz przepis na naleśniki z jabłkami.
Pancake Day to dzień przypadający przed Środą Popielcową. Obchodzony jest w Wielkiej Brytanii. To okazja do przygotowania różnych wersji domowych naleśników, placków i gofrów. Zobacz przepis na naleśniki z jabłkami. Paweł Relikowski/ Gazeta Wrocławska
Na całym świecie łasuchy świętują ostatnie dni karnawału. Każdy kraj świętuję ten dzień podając specjalne słodkości. Karnawał z języka włoskiego oznaczał pożegnanie z mięsem. Stąd w wielu krajach kultywuje się tradycje przygotowania wyjątkowych dań na bazie wołowiny, kurczaka lub wieprzowiny. Przyjrzeliśmy się najciekawszym z nich.

Mardi Gras to słowo pochodzenia francuskiego oznaczające tłusty wtorek. Przy suto zastawionych stołach zasiada się dzień przed Środą Popielcową. W Polsce przyjęło się świętować tego dnia ostatki, choć żegnanie się z przyjemnościami rozpoczyna się w tłusty czwartek.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć galerię dań serwowanych na koniec karnawału

Huczne obchody Mardi Gras znane są w amerykańskim stanie Luizjana, szczególnie w mieście Nowy Orlean. Smakołyk określony ciastem królów przywieźli do Stanów Zjednoczonych Ameryki francuscy emigranci w XVIII wieku. W odróżnieniu od ciasta podawanego 6 stycznia, w Mardi Gras lekkie ciasto drożdżowe wypełniane jest dżemem, cynamonem lub kremem budyniowym. Wierzch ciasta ozdabiany jest trzema kolorami obowiązującymi ostatniego dnia karnawału, czyli złotym, zielonym i fioletowym. Kolejną słodkością, którą warto wypróbować na Mardi Gras, są beignets. Jest to rodzaj pączków, które podaje się obsypane cukrem pudrem. Do ich wykonania wykorzystuje się między innymi mleko skondesowane.

Tłusty czwartek - nie tylko słodkości

Tłusty wtorek to okazja do zjedzenia wyjątkowo pożywnych dań. Jednym z nich jest tradycyjna jambalaya. Potrawa przypomina hiszpańską paellę, ale różni się sposobem przyrządzenia produktów. Danie składa się z tanich i łatwo dostępnych składników:

  • ryż
  • warzywa
  • mięsa (głównie kurczaka i kiełbasy).

Danie wykonane zgodnie z kreolskim przepisem, powinno zawierać w składzie pomidory lub przetwory na bazie warzywa. Oryginalne kreolskie receptury stosują do jambalai tymianek, oregano i słodką mieloną paprykę. Jambalaya na ostatki przygotowywania jest także w kuchni ludności Cayun. Ta grupa mieszkańców Luizjany stosuje dużo pieprzu kajeńskiego, mielonego czosnku, suszonej cebuli i czarnego pieprzu.

Kanapka muffuletta to przekąska, która często gości na talerzach podczas ostatnich zabaw. Danie pochodzi z Sycylii i zostało odrobinę zmodyfikowane przez mieszkańców Nowego Orleanu. Przysmak składa się z włoskiego pieczywa z białym sezamem, plastrów salami, szynki, sera provolone i oliwek.

W naszej galerii znajdziecie więcej dań, którymi można świętować ostatnie dni karnawału.

Pancake Day to dzień przypadający przed Środą Popielcową. Obchodzony jest w Wielkiej Brytanii. To okazja do przygotowania różnych wersji domowych naleśników, placków i gofrów. Zobacz przepis na naleśniki z jabłkami.

Churros, naleśniki i inne dania ze świata na koniec karnawał...

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Akcesoria do pieczenia!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Churros, naleśniki i inne dania ze świata na koniec karnawału. Wypróbuj koniecznie! - Strona Kuchni

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski