Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chwalą pakiet onkologiczny, ale niektóre szpitale muszą z niego zrezygnować

Alicja Fałek
Lekarze pracujący w poradniach szpitala specjalistycznego w Nowym Sączu od początku roku wydali 246 zielonych kart
Lekarze pracujący w poradniach szpitala specjalistycznego w Nowym Sączu od początku roku wydali 246 zielonych kart Fot. Stanisław Śmierciak
Sądecczyzna. Niemożność spełnienia wymogów Narodowego Funduszu Zdrowia sprawiła, że z pakietu onkologicznego w zakresie ginekologii i położnictwa rezygnuje ośrodek w Muszynie.

Blisko 20 przychodni i gabinetów lekarskich z Małopolski przesłało do Narodowego Funduszu Zdrowia rezygnację z wprowadzonego w styczniu br. pakietu onkologicznego.

Według lekarzy główną przyczyną jest zbiurokratyzowany system i restrykcje finansowe. Na liście rezygnujących jest także jeden ośrodek z terenu powiatu nowosądeckiego – Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Muszynie.

– Do przesłania rezygnacji z pakietu onkologicznego w zakresie położnictwa i ginekologii zmusiła nas sytuacja – wyjaśnia Katarzyna Kucia-Garncarczyk, dyrektorka SPZPOZ w Muszynie. – Nasza poradnia nie posiada dostatecznego sprzętu. Nie możemy na miejscu wykonać między innymi badań izotopowych.

Jak podkreśla dyrektorka ośrodka, żadna z pięciu placówek w Małopolsce, które wykonują takie badania, nie chciała podpisać z Muszyną umowy na podwykonawstwo. Ale zaznacza, że lekarze pracujący w przychodni chwalą pakiet onkologiczny, który jest korzystny przede wszystkim dla pacjenta.

– Dlatego chcieliśmy go realizować nie tylko na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, ale także w zakresie ginekologii i położnictwa – dodaje Katarzyna Kucia-Garncarczyk. – Napotkaliśmy trudności, których nie jesteśmy w stanie przeskoczyć.

Pakietu onkologicznego nie krytykują także w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

– Do tej pory lekarze pracujący w przyszpitalnych poradniach wydali 246 tzw. zielonych kart – informuje Agnieszka Zelek, rzeczniczka prasowa szpitala. – Dzięki temu pacjent jest szybciej diagnozowany, a w przypadku potwierdzenia nowotworu poddawany leczeniu – dodaje.

Taki cel postawiło sobie Ministerstwo Zdrowia wprowadzając 1 stycznia tego roku pakiet onkologiczny. Chory ma zostać zdiagnozowany w ciągu 9 tygodni. Otrzymując tzw. zieloną kartę dostaje uprawnienia do szybkiej ścieżki diagnostycznej i terapii onkologicznej bez limitów i stania w kolejkach.

Aleksandra Kwiecień z biura prasowego Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ uspokaja, że mieszkanki Muszyny i pobliskich miejscowości nie zostaną bez pomocy.

– W powiecie są jeszcze cztery poradnie realizujące pakiet w tym zakresie, a w Nowym Sączu aż sześć. Nie ma zatem mowy o ograniczeniu dostępu do świadczeń w ramach pakietu onkologicznego – zapewnia Kwiecień. – Poradnie, które złożyły pismo o rezygnacji, to najczęściej gabinety udzielające porad w jednym zakresie.

Aleksandra Kwiecień przypomina, że wymagania wobec każdej placówki realizującej pakiet są duże.
– Dotyczy to przede wszystkim zapewnienia kompleksowej diagnostyki i dotrzymania terminów jej wykonania – mówi Kwiecień. – Dla małych poradni to duże wyzwanie i mogą zrezygnować z pakietu, ponieważ spełnienie wszystkich wymogów będzie dla nich zbyt obciążające.

Mieszkańcy Sądecczyzny chcący mieć pewność, że lekarze wybranego przez nich ośrodka zdrowia czy poradni realizują pakiet onkologiczny, mogą to sprawdzić na stronie internetowej www.nfz-krakow.pl/onkologia. To serwis specjalnie przygotowany przez NFZ dla pacjentów i lekarzy, za pośrednictwem którego można zadawać pytania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski