Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chwile nie tylko osobiste

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Laureatka Złotego Rogu stworzyła intymny portret Niemcowa
Laureatka Złotego Rogu stworzyła intymny portret Niemcowa fot. Joanna Urbaniec
Wydarzenie. Twórcy filmów dokumentalnych udowodnili, że są wyczuleni na los jednostki. Dzieła niektórych, jak mogliśmy usłyszeć, odnoszą się do wrodzonej potrzeby wolności.

W miniony weekend zakończył się 56. Krakowski Festiwal Filmowy, na którym od lat króluje kino dokumentalne oraz animacje. Finał wydarzenia wieńczy zawsze uroczysta gala, podczas której organizatorzy wręczają twórcom, biorącym udział w konkursie, prestiżowe statuetki - Rogi i Smoki.

Jury konkursu dokumentalnego podjęło decyzję, że najważniejsze wyróżnienie, czyli Złoty Róg powinien trafić w ręce Zosyi Rodkevich za film „Mój przyjaciel Borys Niemcow” (Estonia, Rosja). Młoda reżyserka doskonale uchwyciła, zdaniem komisji, chwile osobiste i polityczne. „Stworzyła intymny i surowy portret wyborów, a także naszego stosunku do władzy. Historia jest opowiedziana z rzadką odwagą i odnosi się do wrodzonej potrzeby wolności myślenia, wolności wypowiedzi i życia z godnością” - możemy przeczytać w jurorskim uzasadnieniu.

Srebrnym rogiem wyróżniono Pier-Luc Latulippe’a i Martina Fourniera za „Nasz dom” (Kanada). Jego twórcy zabierają nas w podróż do kanadyjskiego dworu - domu dla 34 wyjątkowych osobowości. Co to za miejsce? Dowiadujemy się dopiero w finale tego poruszającego filmu. Wtedy odkrywamy, że to ostatni przystanek bohaterów. Poza jego murami czeka ich bezdomność.

Wśród animacji uznanie jury zyskał Tamar Kay. „Dom niemej kobiety” (Izrael) zdobył Złotego Smoka: „za wypowiedz polityczną, która przedstawia codzienne życie swoich bohaterów takim, jakie ono jest, pozbawione stronniczości i gotowych tez, pozwalając widowni zmierzyć się z sytuacją (pozornie) nieustającego konfliktu między ludźmi”.

W dziedzinie animacji nie zabrakło wyróżnienia dla Polski. Srebrnego Smoka otrzymała bowiem Zofia Kowalewska za obraz „Więzi”. Doceniono ciepło i humor filmu, który zdaniem jurorów jest wzruszającą i precyzyjnie zrealizowaną refleksją na temat miłości, przywiązania i przebaczenia.

Podczas festiwalu odbywał się również konkurs polskich filmów dokumentalnych. Tu najważniejsze laury: Złotego i Srebrnego Lajkonika przyznano kolejno: Wojciechowi Kasperskiemu za film „Ikona” oraz Pawłowi Łozińskiemu za „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”.

W kategorii „najlepszy film animowany” triumfowała Marta Pajek ze swoim filmem „Figury niemożliwe i inne historie II”: „za znakomitą syntezę treści, grafiki, animacji, dźwięku oraz metafizycznych przeczuć”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski