Ciągle w budowie

RAF
Udostępnij:
W północno-wschodniej części Tarnowa, w miejscu, w którym 15 lat temu Jan Paweł II odprawił mszę św. beatyfikacyjną, powstała potężna budowla - największa światynia w diecezji tarnowskiej. Pomieścić może łącznie - w dolnej i górnej części - około ośmiu tysięcy wiernych.

TARNÓW. Największa świątynia w diecezji

   Historia jej budowy sięga początku lat osiemdziesiątych. Wówczas zapadła decyzja o wybudowaniu w Tarnowie jeszcze jednego kościoła, takiego na potrzeby duszpasterskie XXI wieku. Wybór padł na Falklandy, gdyż w planach było tam powstanie 30 tysięcznego osiedla. Teren aż do granicy z Wolą Rzędzińską zapełnić się miał wysokimi blokami.
   Prace budowlane ruszyły w 1985 roku. Kościół miał przybrać imię św. Piotra i Pawła. Nikt wówczas nie przypuszczał jeszcze, że w tym miejscu rozegrają się tak wielkie wydarzenia religijne.
   Już we wrześniu 1986 roku plac, na którym wznoszono kościół, zapełnił się około 200-tysięczną rzeszą wiernych. W tym miejscu odbyły się obchody jubileuszu 200-lecia istnienia diecezji tarnowskiej, z udziałem Episkopatu Polski i wielu gości zagranicznych.
   Po kilku miesiącach zapadła decyzja, iż w trakcie trzeciej wizyty w ojczyźnie Ojciec Święty przyjedzie do diecezji tarnowskiej i zaliczy w poczet błogosławionych Karolinę Kózkę. Rozważano dwie lokalizacje uroczystości. Lotnisko w Łososinie Dolnej i Falklandy. Wybór padł na Tarnów.
   10 września 1987 roku papieski ołtarz zlokalizowany został na płycie dolnego kościoła. Natychmiast po uroczystości zmieniono wcześniejszą decyzję o wyborze patrona kościoła i przyszłej parafii. Odtąd miał być pod wezwaniem bł. Karoliny Kózki.
   W 1992 roku, gdy na emeryturę przeszedł budujący kościół ks. infułat Stefan Dobrzański z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego, ówczesny biskup tarnowski Józef Życiński ustanowił nową parafię, która objęła osiedle Zielone, część os. Wersteplatte i kilka ulic. Obowiązki proboszcza objął ks. Stanisław Dutka.
   Pasterka w 1992 roku odbyła się już w dolnym kościele. Dzisiaj okazała budowla góruje nad Falklandami. Jest to - jak mówi ks. proboszcz Dutka - kościół współczesny, nowoczesny, choć z zachowaniem pewnych elementów tradycji. Pomieścić może - w dolnej i górnej części - przeszło osiem tysięcy osób. Jest to - pod względem metrów kwadratowych powierzchni - największy kościół w diecezji tarnowskiej. Posiada pełne zaplecze, w tym sale na spotkania różnych parafialnych grup duszapasterskich. Przed świątynią jest obszerny parking, który w dni powszednie służy dzieciom i młodzieży jako boiska sportowe.
   - Do zrobienia, głównie wewnątrz świątyni, jest jeszcze wiele - informuje ks. Stanisław Dutka. - Trzeba przede wszystkim wyposażyć górny kościół. Wykonać ołtarz, oświetlenie, nagłośnienie, witraże...
   Ks. proboszcz musiał i ciągle musi czynić wiele zabiegów, aby zdobyć pieniądze na kontynuację prac budowlanych. Głosi więc kazania po różnych kościołach, organizując zbiórki pieniężne. Parafianie nawet przy wielkiej ofiarności nie są bowiem w stanie pokryć wszystkich kosztów wznoszenia tej okazałej budowli. Budowany kościół pomyślany jest dla 30-tysięcznego osiedla. Tymczasem parafię zamieszkuje niespełna 6 tys. osób. Planowanych kolejnych, wielopiętrowych bloków na razie nie widać. I nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie rzeczywiście powstały.
    (RAF)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie