Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciąża z procentami

NAT
Fot. Piotr Kędzierski
Fot. Piotr Kędzierski
Nawet co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol. Rocznie w Polsce rodzi się kilkoro "pijanych" noworodków. Częstszym problemem są jednak przyszłe matki, które pijąc niewielkie ilości alkoholu, nie są świadome zagrożenia. Zmienić to mają zamiar organizatorzy kampanii "Lepszy start dla Twojego dziecka".

Fot. Piotr Kędzierski

Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu dla kobiety spodziewającej się dziecka

W czerwcu opinią publiczną wstrząsnął skandal. W Otwocku dziewczynka urodzona przez 38-letnią Monikę K. miała 2,9 promila alkoholu we krwi, a kobieta podczas porodu - 1,29 promila.
- Na szczęście są to przypadki marginalne. Niestety, podczas ciąży alkohol spożywa też mnóstwo dbających o siebie i swoje dzieci, wykształconych Polek. Wciąż pokutuje mit, że od czasu do czasu kieliszek wina czy szklanka piwa nie zaszkodzi - ocenia prof. Tomasz Niemiec, ginekolog z Instytutu Matki i Dziecka.
Podczas badania moczu u ciężarnych pacjentek instytutu u 20 procent wykryto obecność enzymów, które świadczą o tym, że dzień lub kilka dni wcześniej, kobiety te spożywały alkohol. Raport przygotowany trzy lata temu przez Polską Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przedstawia jeszcze czarniejszy scenariusz. Nawet co trzecia kobieta w wieku rozrodczym (18-40 lat) podczas ciąży piła alkohol. Najczęściej spożywały trunki przyszłe matki z wykształceniem średnim, najrzadziej z wykształceniem podstawowym. Najwięcej pijących w czasie ciąży kobiet jest w małych i średnich miastach - najmniej w dużych aglomeracjach i na wsiach.
Najnowsze badania przeprowadzone w lipcu przez Fabrykę Komunikacji Społecznej, organizatorów kampanii "Lepszy start dla Twojego dziecka", potwierdzają te doniesienia. Badaniem objęto 319 spodziewających się dziecka mieszkanek miast w wieku od 20 do 35 lat. Podczas wywiadów 11 procent kobiet w ciąży przyznało się, że spożywało alkohol. Zdecydowana większość uważała jednak, że wino pozytywnie wpływa na układ krwionośny przyszłej matki, a piwo oczyszcza nerki. - Charakterystyczne jest to, że kobietom "picie alkoholu" kojarzy się głównie z nadużywaniem wysokoprocentowych trunków. Okazjonalne picie kieliszka wina czy szklanki piwa nie mieści się według nich w tej definicji. Ciężarne zaznaczały więc, że one nie piją, tylko delektują się napojem alkoholowym - _mówi__Joanna Kraińska, koordynator akcji "Lepszy start dla Twojego dziecka", której partnerem jest m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polski Przemysł Spirytusowy.
Rozpoczęta w sierpniu kampania społeczna ma na celu uświadomić przyszłym matkom, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu podczas ciąży. W krótkim czasie po wypiciu trunku przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak u ciężarnej. Alkohol jest jedną z przyczyn zespołu ADHD, wrodzonych wady serca czy nerek. Wypity w każdym okresie ciąży może wywołać poronienie albo przedwczesny poród.
-**_Każda ilość alkoholu może spowodować nieodwracalne mikrouszkodzenia w mózgu dziecka - _podkreśla prof. Tomasz Niemiec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. - _Nikt nie wie dokładnie, ile takich dzieci rodzi się rocznie, ponieważ skutki działania alkoholu na płód są widoczne często dopiero w momencie rozwoju dzieci. Maluchy matek pijących mogą mieć trudności z mówieniem, wolniej się uczyć a w szkole mieć problemy z pisaniem, czytaniem i funkcjonowaniem wśród rówieśników.

Według amerykańskich statystyk od 3 do 5 noworodków na 1000 żywych urodzeń przychodzi na świat z alkoholowym zespołem płodowym FAS. Najłatwiej rozpoznawalną cechą tego schorzenia są zniekształcenia twarzy. Buzia noworodka jest spłaszczona, oczy w kształcie migdałów i brakuje charakterystycznej rynienki pod nosem. - Około 1/3 pijących matek prawdopodobnie urodzi dziecko obarczone tym schorzeniem - _zaznacza Małgorzata Klecka, terapeutka, która na co dzień wspiera kilkadziesiąt rodzin wychowujących dzieci obciążone alkoholowym zespołem płodowym.
Rzadko diagnozuje się pełnoobjawowy FAS. W zasadzie każde dziecko cierpi inaczej. Jedne są nadpobudliwe, inne nadmiernie wyciszone. Mimo że ich iloraz inteligencji często jest w normie, mają kłopoty w szkole. Cechą wspólną są zaburzenia sensoryczne. - _Dzieci z jednej strony nie czują bólu, zimna, gorąca, a z drugiej potrafią z płaczem reagować na dotyk. Spowodowane jest to tym, że alkohol w życiu płodowym zaburzył rozwój i rozmieszczenie komórek receptorowych
- tłumaczy Małgorzata Klecka, autorka książki "FAScynujące dzieci".
Profesor Niemiec przyznaje, że coraz więcej kobiet w ciąży w gabinecie pyta się, jak alkohol wpływa na dziecko. - Czasami mówią wystraszone, że kiedy były na imprezie nie wiedziały jeszcze, że są w ciąży. Tłumaczę im zawsze, że mogło się nic nie stać, a mogło podziać się bardzo źle. Na przyszłość nie warto ryzykować - apeluje ginekolog.
NATALIA ADAMSKA

Dzień FAS

W sobotę, 6 września, na Rynku Głównym odbędzie się piknik rodzinny współorganizowany przez PARPA w ramach obchodów Światowego Dnia FAS (9 września). Spotkanie będzie okazją zasięgnięcia informacji na temat FAS i wpływu alkoholu na ciążę. Podczas imprezy rozdawane będą ulotki, broszury, plakaty, a eksperci z różnych dziedzin będą udzielać konsultacji. Podczas pikniku będzie można również obejrzeć wystawę "FAScynujące dzieci". (NAT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski