Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe półrocze

MW
Nowa książka autora Weisera Dawidka była już zapowiadana od dawna. Ostatnia wieczerza ukaże się już za niecały miesiąc i, jak można wywnioskować z notatek przygotowanych przez oficynę Znak, będzie to "bezlitosna rozprawa z polską religijnością". Na rewelację, choć pewnie innego rodzaju, mogą też liczyć wielbiciele Sławomira Mrożka. Także w lutym zostaną wydane jego Listy 1970-2003 (WL).

Nowości książkowe krakowskich wydawnictw

Nowe książki firmowane przez Pawła Huelle, Olgę Tokarczuk, Sławomira Mrożka, Orhana Pamuka, Jacka Dukaja ukażą się w najbliższych miesiącach. A to tylko część z księgarskich premier przygotowywanych przez krakowskie oficyny.

WL zgodnie z obietnicą wyda kolejną książkę ubiegłorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla Orhana Pamuka. Nazywam się Czerwień _ma pojawić się w maju - z okazji premiery być może uda się nawet zaprosić do Polski autora. Olbrzymia (bo licząca już bodaj przeszło 1500 stron) książka Jacka Dukaja _Lód (WL) zapowiadana na początek lata może się okazać jednym z przebojów wakacyjnych. Uwielbiający smak podniebienia Makłowicza i Bikonta ucieszą się także z ich książki kucharskiej Stół z____powyłamywanymi nogami (Znak) - premierę zapowiedziano na kwiecień.
W najbliższych miesiącach jak zwykle czeka nas zresztą wysyp nowych książek beletrystycznych. WL poza wspomnianymi przygotowuje m.in. pokaz prozy chińskiej, a w nim książkę Ma Jian Wytwórca makaronu (luty), wybór z Dzienników _Virginii Woolf (marzec), czwarty tom powieści Gartha Nixa z cyklu _Klucze do____Królestwa (marzec), Chłopca w____pasiastej piżamie _Johna Boyne'a, który osobiście przyjedzie do Krakowa promować swoją książkę (również marzec), nowy tytuł Ireny Obermannovej _Proszę się nie rozłączać (maj) oraz powieść Olgi Tokarczuk (planowaną najwcześniej na czerwiec).
Z kolei Znak zaproponuje m.in. nową książkę Erica-Emmanuela Schmitta Kiedy byłem dziełem sztuki (styczeń), arcydzieło literatury japońskiej, powieść Kobieta zwydm _Abe Kobo (luty), nazywane _Buszującym wzbożu _XXI wieku _Szukając Alaski _Johna Greena (luty), dwie nowe powieści Coetzeego (styczeń i kwiecień), mroczne dwie powieści Valerio Evangelistiego (luty i maj) czy _Dziennik irlandzki _Heinricha Bolla (czerwiec). Prozatorskie książki (m.in. Mariana Pankowskiego i Huberta Klimko-Dobrzanieckiego) do tego zestawu dorzuci Korporacja Ha! art.
To jeszcze jednak nie koniec miłych niespodzianek. Krakowskie oficyny planują bowiem zamach na portfele wielbicieli literatury faktu. WL opublikuje na poły autobiograficzną opowieść prof. Zdzisława Ryna o medycynie indiańskiej (luty). Nieco później, niż pierwotnie zapowiadano (bo dopiero w marcu), ukaże się w księgarniach drugi tom _Autobiografii _ks. Jana Twardowskiego. Swoje książki wspomnieniowe w kwietniu zaprezentują Magda Dygat i Marta Wyka.
Znak z kolei przygotowuje opowieść 13 tłumaczy o Ryszardzie Kapuścińskim (luty). Poza tym pojawi się książka Wojciecha Orlińskiego o intrygującym podtytule _Wszystko o____Lemie
(marzec), a także eseje Samuela Huntingtona (marzec) i Umberto Eco (maj). Te dwie ostatnie pozycje zainteresują zapewne otwartych na intelektualne przygody.
W planach wydawniczych Znaku w czerwcu znajduje się także pozycja Strach. Antysemityzm wPolsce poAuschwitz _Jana Grossa - wydanie tej książki na pewno nie pozostanie bez echa. Wydarzeniem może okazać się ponadto opublikowanie w Universitasie prac zebranych Władysława Bartoszewskiego.
Z kolei zainteresowani najnowszymi trendami w literaturze polskiej nie mogą przegapić drugiego wydania antologii _Tekstylia _przygotowywanej przez Korporację Ha! art na luty. Ucieszą się również wielbiciele krytycznej finezji prof. Henryka Markiewicza - niestrudzonego badacza i historyka, który wyda w najbliższych miesiącach dwa (!) nowe zbiory swoich tekstów. Jeśli doliczyć do tego zestawu planowane na najbliższe miesiące książki (redakcje lub wznowienia) sygnowane takimi nazwiskami jak Jan Paweł II (_Listy apostolskie), _Czesław Miłosz (tom V _Wierszy)
, Zygmunt Bauman (_Nowoczesność i____zagłada) _czy Ewa Lipska (poezje polsko-rosyjskie) - to już wiadomo, że pierwsze półrocze roku 2007 w literaturze zapowiada się całkiem interesująco.
(MW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski