Ścieżki spacerowe po woj. małopolskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. małopolskim, które polecają inni. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz, upewnij się, jaka będzie pogoda.
🌳 Trasa spacerowa: Trail # 3
- Początek trasy: Chełmek
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 18,69 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 56 m
- Suma podejść: 281 m
- Suma zejść: 282 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Artlomiej
TRASA: Piaskownia Jeziorki / Cezarówka Górna / Góra Łazy / Góra Wianek / Park Baliński / Pańska Góra / przystanek PKP Balin / Babia Góra / Góra Przygoń
ASFALT: ok. 900 m
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Rzeki - Turbacz - Gorc - Rzeki
- Początek trasy: Limanowa
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 29,22 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 43 min.
- Przewyższenia: 588 m
- Suma podejść: 991 m
- Suma zejść: 1 009 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych
Trasa dla średniozaawansowanych i zaawansowanych biegaczy górskich.
Swoją wycieczke biegową rozpoczynamy w Rzekach, gdzie można zostawić samochów.
Na początku kierujemy się niebieskim szlakiem (droga asfaltowa), na skrzyżowaniu przy mapie odbijamy na szlak czerwony, który doprowadzi nas już do Turbacza.
W schronisku na Turbaczu możńa chwilkę odpocząć i ruszamy następnie w stronę Jaworzyny Kamienickiem i Gorca. Początkowo szlakiem czerwonyym, następnie zielonym i kończymy swoją wycieczkę w rzekach, docierając do nich szlakiem niebieskim.
Całość pętli to 30 km, i prawie 1000 m przewyższenia.
Szlaki są dobrze oznaczone, ale warto zawsze ze sobą wziąć mapę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Najfajniejsza trasa do biegania w obrębie Krakowa - 10 km
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 9,4 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 93 m
- Suma podejść: 947 m
- Suma zejść: 995 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Mateomateo
Trasa dosyć oczywista dla biegających mieszkańców Krakowa. Bardzo ciekawa dla przyjezdnych. Po jej przebiegnięciu masz już odhaczone zwiedzanie większości zabytków w Krakowie :) Na trasie miniesz m.in. Kościół Na Skałce, Wawel, Smoczą Jamę, Klasztor Norbertanek, Mangha, Forum Przestrzenie. Idealna na bieganie latem, kiedy nie wieje od Wisły.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: las kochłowicki Radoszowy
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 7,59 km
- Czas trwania spaceru: 51 min.
- Przewyższenia: 44 m
- Suma podejść: 92 m
- Suma zejść: 110 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Witek1964
Pętla wokół lasu kochłowickiego. W większości po asfaltowej ścieżce rowerowej a w części po drodze żużlowej niestety bardzo zabłoconej i pod górę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Zimowy spacer parkiem w Pszczynie
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 5,85 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 57 min.
- Przewyższenia: 13 m
- Suma podejść: 40 m
- Suma zejść: 40 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Ireneusz
Niedaleko kapliczki „Bądź Wola Twoja” na szczycie niewielkiego pagórka (zwanego Kukułczym – nie wiedzieć czemu), pośród starych drzew, nad jednym ze stawów parkowych znajduje się grobowiec rodzinny, ostatnich panów na Pszczynie, rodziny Hochbergów. Skromne nagrobki wkomponowane w kamienno-ceglany grobowiec o prostych kształtach, otoczony żelaznym niewysokim ogrodzeniem z furką, skrywają doczesne szczątki ostatnich władców Pszczyny, księcia Hansa Heinricha XV, który panował w Pszczynie w latach 1907-1938, oraz jego syna Bolka. Pierwotne plany zakładały przeniesienie miejsca pochowania do Książa, głównej siedziby rodu Hochbergów. Grobowiec ten pomyślany jako tymczasowe miejsce spoczynku, w związku z zawieruchą wojenną i niesprzyjającymi czasami.
Projekt zabytkowego cmentarza książąt pszczyńskich Anhaltów, usytuowanego po północnej stronie przyzamkowego parku, powstał po 1808 r. Jego autorem był zapewne książę Henryk Anhalt (1778-1847), który pragnął w ten sposób ujednolicić mogiły swych rodziców i rodzeństwa. Na cmentarzu spoczywają książę Fryderyk Erdmann Anhalt z żoną Luizą Ferdynandą Stolberg-Wernigerode oraz ich dzieci: Georg, Christiana i Emanuel Ernest Erdmann. Pięć grobów nakrytych jest prostokątnymi płytami z piaskowca. Za nimi znajduje się obelisk z inskrypcją "Auferstehen, ja auferstehen, sollst du mein Staub nach kurzer Ruh" (Zmartwychwstaniesz, ach zmartwychwstaniesz, prochu mój po krótkim odpoczynku), natomiast przed nimi słupki połączone niegdyś żelaznym łańcuchem. Naprzeciw wzniesiono grobowiec dla księcia Ludwika Anhalta. Nakryto go grubą płytą z piaskowca z żelaznym krzyżem, wokół którego opleciony jest wąż. Grobowiec Ludwika Anhalta był niewątpliwie wzorowany na grobowcu jego szwagierki, księżnej Henrietty Luizy zu Holstein-Beck, żony Fryderyka Ferdynanda Anhalta, zmarłej w wieku 20 lat zaledwie trzy miesiące po ślubie. Zgodnie z jej ostatnią wolą pochowano ją na cmentarzu przy kosciółku św. Jadwigi w Pszczynie. Grobowiec wzniesiono dla niej wiosną 1833 r.
„Trzy dęby” to miejsce powstałe w Parku Zamkowym po wysuszeniu największego parkowego stawu, na środku którego znajdowała się wyspa z trzema dębami. W drugiej połowie XIX wieku, dokonując przebudowy Parku Zamkowego na park angielski, Hochbergowie utworzyli dziką, zakończoną lasem promenadę łączącą sąsiednie folwarki na Kępie i Sznelowcu, przechodzącą w okolicy trzech dorodnych dębów. Z biegiem czasu stała się ona miejscem spacerowym, które szczególną rangę zyskało dzięki umieszczeniu głazu narzutowego upamiętniającego rządy Jana Hercoga XI von Hochberga w Pszczynie.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Stylu Zakopiańskiego
- Początek trasy: Zakopane
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 35,67 km
- Czas trwania spaceru: 11 godz. i 53 min.
- Przewyższenia: 598 m
- Suma podejść: 1 278 m
- Suma zejść: 1 071 m
Szlaki_Malopolski poleca tę trasę na spacer
Szlak Stylu Zakopiańskiego to trasa prowadząca po Zakopanem i prezentująca czterdzieści najważniejszych zabytków tego pierwszego polskiego stylu narodowego, ze sztandarowymi obiektami Witkiewiczowskimi na czele. Szlak został opracowany przez pracowników Muzeum Tatrzańskiego z okazji setnej rocznicy śmierci Stanisława Witkiewicza oraz sto trzydziestej rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza, które przypadają w 2015 r.
Celem projektu jest także upowszechnianie wiedzy na temat roli budownictwa i sztuki górali podhalańskich w tworzeniu narodowego nurtu w architekturze i rzemiośle artystycznym oraz uwrażliwianie odbiorców na wartości zabytkowe obiektów ludowych i w stylu zakopiańskim. Zwłaszcza ten ostatni spełnił swą patriotyczną rolę w dobie zaborów, kiedy to odwoływanie się do uczuć patriotycznych było często aktem odwagi.
(Źródło: oficjalna strona szlaku)
Na szlaku znajdują się m.in.:
- willa „Koliba” – pierwszy dom w stylu zakopiańskim, wzniesiony dla Zygmunta Gnatowskiego przy ul. Kościeliskiej;
- willa „Oksza” – po wybudowaniu znana pod nazwą „Korwinówka”, zachowana do dzisiaj przy ul. Zamoyskiego; POCZYTAJ WIĘCEJ
- dom „Pod jedlami” na Kozińcu – zaprojektowany został przez malarza i krytyka sztuki Stanisława Witkiewicza dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego;
- kaplica św. Jana Chrzciciela (1895 1900) w kościele Najświętszej Rodziny przy ul. Krupówki;
- chałupa Gąsieniców-Sobczaków – w 2009 r. w budynku otwarto wystawę Styl Zakopiański – Inspiracje. Prezentuje ona najcenniejsze eksponaty z pierwszej kolekcji sztuki ludowej na Podhalu Marii i Bronisława Dembowskich. W zbiorach znalazły się obrazy na szkle, ceramika, łyżniki, rzeźba, strój, sprzęty pasterskie – o ozdobnej formie i bogatym zdobnictwie; POCZYTAJ WIĘCEJ
- cmentarz na Pękowym Brzyzku – spoczywają tutaj ludzie niezwykli i całkiem zwyczajni, artyści, ratownicy, politycy, sportowcy. Są tu prochy zmarłych z dala od ojczyzny i prochy tych, którzy całe swe życie związali z Zakopanem. Spoczywa tutaj pierwszy proboszcz zakopiański – ks. Józef Stolarczyk, dr Tytus Chałubiński, muzyk Jan Krzeptowski Sabała, pisarz Kornel Makuszyński, artyści rzeźbiarze: Antoni Kenar i Antoni Rząsa. Przeniesiono tutaj po wielu latach prochy osób zmarłych z dala od Zakopanego: Stanisława Witkiewicza, Władysława Orkana, Karola Stryjeńskiego, Kazimierza Dłuskiego i Kazimierza Tetmajera. Zakopiański cmentarz to także niezwykła „galeria”: nagrobki stworzone przez Władysława Hasiora, Antoniego Rząsę, Urszulę Kenar czy Michała Gąsienicę Szostaka są prawdziwymi dziełami sztuki.
- willa „Harenda” – w budynku mieści się obecnie Muzeum Jana Kasprowicza;
- kaplica św. Krzyża na Kalatówkach.
Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Idealne na spacer
kup teraz

Under Armour Charged Pursuit 3 3024878-002 męskie buty do biegania...
Under Armour Charged Pursuit 3 3024878-002 męskie …
kup teraz

ASICS Jolt 3 1011B034-014, Męskie, buty do biegania, Czarne
ASICS Jolt 3 1011B034-014, Męskie, buty do biegani…
kup teraz

ASICS Patriot 13 1012B312-003, Damskie, buty do biegania, Czarne
ASICS Patriot 13 1012B312-003, Damskie, buty do bi…
kup teraz

Under Armour Micro G Valsetz Mid 3023741-200, Męskie, Buty...
Under Armour Micro G Valsetz Mid 3023741-200, Męsk…
kup teraz

Under Armour Charged Pursuit 3 3024878-002 męskie buty do biegania...
Under Armour Charged Pursuit 3 3024878-002 męskie …
kup teraz

Skechers Satisfaction 58350-BBK, Męskie, buty sneakers, Czarne
Skechers Satisfaction 58350-BBK, Męskie, buty snea…
kup teraz

Męskie Buty Do Biegania Asics Jolt 3 | Black/White-Rozmiar Euro 44
Męskie Buty Do Biegania Asics Jolt 3 | Black/Whit…
kup teraz

ASICS Patriot 13 1011B485-001, Męskie, buty do biegania, Czarne
ASICS Patriot 13 1011B485-001, Męskie, buty do bie…
kup teraz

ASICS Patriot 13 1011B485-001, Męskie, buty do biegania, Czarne
ASICS Patriot 13 1011B485-001, Męskie, buty do bie…
kup teraz

ASICS Patriot 13 1011B485-001, Męskie, buty do biegania, Czarne
ASICS Patriot 13 1011B485-001, Męskie, buty do bie…
kup teraz

Under Armour Surge 3 3024883-001 Męskie Buty Do Biegania Czarne
Under Armour Surge 3 3024883-001 Męskie Buty Do Bi…
kup teraz

ASICS Patriot 13 1011B485-001, Męskie, buty do biegania, Czarne
ASICS Patriot 13 1011B485-001, Męskie, buty do bie…
kup teraz

Under Armour Surge 3 3024883-002 Męskie Buty Do Biegania Czarne
Under Armour Surge 3 3024883-002 Męskie Buty Do Bi…
kup teraz

Under Armour Charged Rogue 3 3024877-003 męskie buty do biegania...
Under Armour Charged Rogue 3 3024877-003 męskie bu…
kup teraz

Under Armour Charged Rogue 3 3024877-003 męskie buty do biegania...
Under Armour Charged Rogue 3 3024877-003 męskie bu…
kup teraz

ASICS Jolt 3 1011B034-014, Męskie, buty do biegania, Czarne
ASICS Jolt 3 1011B034-014, Męskie, buty do biegani…
kup teraz

Under Armour Charged Rogue 3 3024877-003 męskie buty do biegania...
Under Armour Charged Rogue 3 3024877-003 męskie bu…
kup teraz

Under Armour Charged Rogue 3 3024877-002 męskie buty do biegania...
Under Armour Charged Rogue 3 3024877-002 męskie bu…
🌳 Trasa spacerowa: Mocny trening na Ciecieniu
- Początek trasy: Jordanów
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 12,6 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 35 min.
- Przewyższenia: 471 m
- Suma podejść: 2 476 m
- Suma zejść: 2 486 m
Spacerowiczom trasę poleca XRUN
Trasa jest bardzo dobra do zrobienia mocnego treningu górskiego na w miarę niedługim dystansie 12,5 km. Ukształtowanie terenu zmusza do zmiany rytmu co odbija się większym zmęczeniem. Nawierzchnia bardzo dobra do biegania. Szeroki ścieżki oraz drogi leśne. Na Szczycie Ciecienia (albo Cietnia jak ktoś woli) rozciąga się piękny widok na Beskid Makowski z Babią górą na horyzoncie.
UWAGA. Suma podejść wynosi około 650 m, a nie jak sugerują statystyki, 2500 m ;)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Na Luboń percią Borkowskiego
- Początek trasy: Maków Podhalański
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 6,88 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 18 min.
- Przewyższenia: 529 m
- Suma podejść: 520 m
- Suma zejść: 539 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Midas63
Bardzo przyjemna trasa. Wyjście z Rabki Zaryte, niedaleko agencji pocztowej, żółtym szlakiem. Początek dość łatwy ale monotonny. Cały czas idziemy w górę za żółtymi znakamipo godzinie mozolnego wspinania dochodzimy do jedynego w Beskidach gołoboża i tu zaczyna się prawie Tatrzańska wspinaczka. Bardzo malowniczy odcinek trasy z grotami i kapliczkami. Piękne widoki rekompensują zmęczenie. Po 15 min. dochodzimy do połączenia ze szlakiem czerwonym i zaraz dochodzimy do schroniska na Luboniu. Schodzić postanowiliśmy szlakiem niebieskim. Szeroka trasa w dół bez specjalnych trudności
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Przez Błonia, aż pod Kopiec Kościuszki
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 10,35 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 11 min.
- Przewyższenia: 98 m
- Suma podejść: 196 m
- Suma zejść: 201 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych
Trasa biegowa, poprowadzona tak, aby uniknąć świateł, a zarazem zwiedzić ciekawie miasto.
Startujemy na początku krakowskich Błoń, później kierujemy się do parku Jordana. Następnie z niego wybiegamy i biegniemy do Bielańsko-Tynieckiego Parku krajobrazowego, znanego po prostu jako Lasek Wolski.
Tam przemieszczamy się po ścieżkach - tutaj należy dokładnie korzystać z tracka, ponieważ ścieżek w lasku jest bardzo dużo i łatwo jest się zgubić!
Trasa poprowadzona jest tak, aby w następnej kolejności podbiec pod Kopiec Kościuszki. Następnym etapem jest zbieg na Salwator, skąd udajemy się wzdłuż Rudaw z powrotem na Błonia, którymi wracamy do naszego punku wyjścia.
Długość trasy: 10 km
Średni czas: 60 min
Ścieżki: asfaltowe oraz szutrowe
Przewyższenie: + 100 m
TRASA MOŻE TAKŻE SŁUŻYĆ JAKO SPACER DLA OSÓB UPRAWIAJĄCYCH NORDIC WALKING!!!
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Gorce i Beskid Wyspowy dla biegaczy
- Początek trasy: Nowy Wiśnicz
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 40,79 km
- Czas trwania spaceru: 7 godz. i 37 min.
- Przewyższenia: 721 m
- Suma podejść: 1 885 m
- Suma zejść: 1 890 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Pkosmala
42 km, 1850+ podejść
Trasa obejmująca swym zasięgiem Gorce i kawałek Beskidu Wyspowego. Możliwość rozpoczęcia w Lubomierzu lub na Przełęczy Przysłop.
Trasa prowadzi przez piękne widokowo i przyrodniczo tereny Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Beskidu Wyspowego.
Trasa biegnie głównie wyznakowanymi szlakami turystycznym, na krótkim odcinku do doliny Kamienicy ścieżka jest oznaczona namalowanymi białymi trójkątami.
Opis zaczynając w Lubomierzu:
- Lubomierz - Kudłoń, szlak czarny, właściwie cały czas podejście, przed szczytem Kudłonia mijamy kilka ostańców skalnych.
- Kudłoń - Schronisko PTTK Turbacz, szlak żółty, początkowo zejście w dół na Przełęcz Borek, później doliną wznosimy się Hale Turbacz i trawersem docieramy do schroniska.
- Schronisko PTTK Turbacz - Gorc, początkowo szlak zielony, później szlak czerwony i niebieski, odcinek prowadzący granią przez kolejne hale i polany, na Gorcu wieża widokowa.
- Gorc - Rzeki, szlak niebieski i ścieżka nieoznaczona (ewentualność kontynuowania dalej szlakiem niebieskim), ze szlaku schodzimy w miejscu zejścia szlaku z grani.
- Rzeki - Lubomierz, szlak żółty, zielony i czarny, szlakiem żółtym docieramy na Polanę Skalne następnie zielony do Polany Folwarcznej i pozostaje zejście czarnym do Lubomierza.
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Chodzenie na spacery - czy warto?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek