Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło czerpane z natury

(DD)
Ogrzewanie. Nowe, ekologiczne solankowo-wodne oraz powietrzno-wodne pompy ciepła.

W naturze tkwią nieograniczone pokłady energii. Sztuką jest jednak racjonalne i efektywne wykorzystanie zasobów ciepła pochodzącego z wiatru, promieniowania słonecznego lub wód geotermalnych.

Nowoczesne solankowo-wodne i powietrzno-wodne pompy ciepła są w stanie czerpać energię właśnie z natury i przekształcać ją w taki sposób, aby służyła do ogrzewania mieszkań oraz wody użytkowej. Urządzenia są bezpieczne, nie wydzielają zapachów, nie marnują miejsca potrzebnego na składowanie opału. Z uwagi na fakt, że pompy ciepła nie spalają gazu, oleju czy też drewna, to nie emitują dwutlenku węgla i są przyjazne środowisku naturalnemu.

Najważniejsze zalety
Ekologia,energooszczędność i efektywność, to trzy najważniejsze zalety nowych pomp. O ile pierwsza z nich to kwestia troski o środowisko, a także wymogów unijnych dyrektyw oraz polskiego prawa budowlanego (szczególnie w kontekście certyfikatu efektywności energetycznej budynków), o tyle dwie pozostałe mają realny wpływ na domowy budżet i obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Jeżeli chodzi o efektywność omawianych urządzeń to podstawą jej oceny jest współczynnik wydajności cieplnej COP. Opisuje on proporcję pomiędzy wyprowadzoną z urządzenia energią cieplną a doprowadzoną energią elektryczną w określonych warunkach zewnętrznych (warunki pomiaru według wymagań normy europejskiej EN 14511 lub EN 255). W przypadku solankowo-wodnych pomp ciepła BWS-1 współczynnik ten wynosi do 5., natomiast w pompach powietrzno-wodnych BWL-1 – do 4., co jest doskonałym wynikiem, świadczącym o dużych możliwościach tego typu urządzeń.

Warto dodać, że w obu rodzajach pomp temperatura na zasilaniu obiegu grzewczego osiąga wartość do 63 st. C, a to gwarantuje doskonały komfort termiczny w pomieszczeniach domowych. Co więcej, pompa ciepła BWS-1 pozwala na pokrycie całego zapotrzebowania na energię grzewczą budynku, bez konieczności stosowania innego źródła ciepła.

Jeżeli chodzi o pompę BWL-1 to standardowo wyposażona została ona w układ dodatkowego ogrzewania elektrycznego, regulowany elektronicznie w zakresie 1-6 kW.

Konieczna analiza
Aby dobrać urządzenie do własnego domu, konieczna jest staranna analiza zapotrzebowania budynku na energię i ciepłą wodę, a także ocena właściwości samego obiektu oraz przylegającego do niego terenu. Ponieważ obydwa rodzaje pomp oferowane są w 11 wariantach o zakresach mocy od 6 do 16 kW, to wybór najbardziej efektywnego rozwiązania nie będzie trudny. Ważniejszą kwestią, uzależnioną m.in. od wielkości i lokalizacji budynku, jest wybór rodzaju urządzenia. Solankowo-wodne pompy ciepła BWS-1 wykorzystują ciepło pochodzące z gruntu za pomocą poziomych kolektorów gruntowych lub przy użyciu pionowych sond gruntowych umieszczonych w odwiertach, więc ich montaż wymaga wcześniejszych prac głębinowych na terenie posesji. Powietrzno-wodne pompy ciepła BWL-1 mogą być instalowane wewnątrz i na zewnątrz budynku. Nie ma więc konieczności wiercenia głębokich otworów w gruncie na sondę lub układanie w glebie gruntowych kolektorów poziomych.

Pompy, obok wysokiej efektywności energetycznej, charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, niskim poziomem emisji dźwięków oraz łatwym montażem i przyjazną obsługą. Cicha praca jest warta podkreślenia zwłaszcza w przypadku pomp powietrzno-wodnych – tego typu urządzenia kojarzą się zwykle z dużym hałasem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski