Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło pod kontrolą, czyli czym ogrzewane są domy

Barbara Ciryt
Ochrona środowiska. Podkrakowskie gminy chcą się przyczynić do poprawy powietrza.

Samorządowcy chcą sprawdzić, w jaki sposób mieszkańcy ogrzewają domy i jakie mają piece. Władze gmin myślą o zdobywaniu pieniędzy na wymianę starych pieców węglowych na inne źródła ogrzewania.

Jednak do tego potrzebna jest inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła, a można to zrobić tylko wtedy, gdy mieszkańcy zgodzą się na wypełnienie ankiet.

W najbliższym czasie ankieterzy wyruszą w teren. Nie wiadomo, czy będą to sołtysi, czy inne wynajęte osoby. Pewne jest, że ich praca będzie niezbędna do wykonania w gminach Planów Gospodarki Niskoemisyjnej. 14 podkrakow­skich samorządów wchodzą­cych w skład Stowarzyszenia Metropolia Krakowska zrobi te plany wspólnie – w ramach Zintegrowanych Inwestycji Teryto­rialnych.

– Nie wiemy, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w naszej gminie, mamy rzadszą zabudowę niż w mieście, są wzniesienia, jest lepszy przepływ powietrza. W całym województwie jest kilka takich stacji, które badają powietrze. U nas jeszcze nie zdążyli zrobić pomiarów, niemniej jednak uważamy, że wymiana starych pieców jest zasadna – mówi Jarosław Sadowski, wicewójt gminy Michałowice. Ten samorząd chce wykorzystać 700 tys. zł z pieniędzy metropolitalnych na likwidację niskiej emisji.

Władze gmin szacują, że na wiejskich terenach jest mnóstwo pieców węglowych. Chcą przeprowadzić ich inwentaryzację. Biuro Stowarzyszenia Metropolia Krakowska planuje wysłać do gmin ankieterów, którzy sprawdzą, czym mieszkańcy ogrzewają domy: węglem, drewnem, gazem, energia elektryczna, biomasą, czy stosują oleje opałowe lub pompy ciepła. Będą pytać także o to rodzaj pieców, kotłów, kominków, ich moc, zużycie paliwa w tonach na rok oraz wiek pieców.

Samorządowcy czekają na te inwentaryzacje i przygotowanie Planów Gospodarki Niskoemisyjnej. – Każda gmina jest zobowiązana do przygotowania takiego planu ochrony powietrza, bo to na jego podstawie będzie można ubiegać się o dotacje na wymienię pieców, dofinansowanie nowych źródeł ogrzewania – mówi Szymon Łytek, wójt gminy Czernichów.

Szef czernichowskiej gminy podkreśla, że na wspólnej inicjatywie można skorzystać, bo okazało się, że Stowarzyszenie Metropolia Krakowska ma pieniądze na rozruch działalności, ale nie na funkcjonowanie jej biur, tylko na przygotowanie dokumentów dla wspólnych programów realizowanych przez gminy. – Opracowanie Planów Gospodarki Niskoemisyjnej jest wpisuje się w tę ideę i pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy gminnych na to zadanie – dodaje wójt.

Elżbieta Chmiest z biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska zaznacza, że będzie jest organizowane jeden przetarg na Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla wszystkich gmin metropolii, ale ma się składać z 14 odrębnych części dla poszczególnych jednostek w powiecie krakowskim: Czer­ni­chowa, Igołomi-Waw­rzeń­czyc, Koc­my­rzowa-Lubo­rzycy, Liszek, Michałowic, Mogilan, Skawiny, Świątnik Górnych, Wielkiej Wsi, Zabie­rzo­wa, i Zielonek oraz powiecie wielickim: Biskupic, Niepołomic, Wieliczki.

– W tych dokumentach będą dane – wyliczenia specjalistów na temat niskiej emisji, niezbędne do ubiegania się o dotacje na wymianę pieców nie tylko w ramach funduszy dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ale także innych źródeł, np. programu „Kawka” lub pożyczek na likwidacje niskiej emisji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – wymienia Elżbieta Chmiest.

NISKA EMISJA I PLANY JEJ LIKWIDACJI

NISKA EMISJA. To emisja zanieczyszczeń – głównie drobnych pyłów i bezno(a)pirenu (związku rakotwórczego – pochodzących z kominów domów i samochodów. Przyczyną ich powstawania jest korzystanie z przestarzałych kotłów, stosowanie niskiej jakości węgla, bezprawne spalanie odpadów. Niska emisja jest szczególnie uciążliwa dla zdrowia zimą, gdy jest bezwietrznie i występują mgły – tworzy się smog.

KORZYŚCI Z INWENTARYZACJI PIECÓW I KOMINKÓW: powstanie Planów Gospodarki Niskoemisyjnej umożliwi uzyskania dotacji, preferencyjnych pożyczek na: wymianę starych pieców na nowe niskoemisyjne (gazowe, olejowe, węglowe); zastosowanie odnawialnych źródeł energii (solarów, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła); docieplenie budynków, wymianę okien. To wszystko wpłynie na poprawę powietrza.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski