Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło pod kontrolą

Janusz Michalczak
Nowoczesny termostat uwzględnia obecność różnych źródeł ciepła
Nowoczesny termostat uwzględnia obecność różnych źródeł ciepła Fot. Małgorzata Genca
Dom energooszczędny. Termostaty pozwalają uzyskać optymalną temperaturę dla każdego pomieszczenia.

Lato to także czas, gdy posiadacze domów jednorodzinnych decydują się na przygotowanie budynku do sezonu grzewczego. Jednym ze sposobów minimalizowania kosztów jest odpowiednie zarządzanie temperaturą wnętrz.

Zamontuj termostat i... zapomnij

Powszechnie przyjmuje się, że dla domowego biura i pokoju dziecięcego optymalna temperatura powinna wynosić 22 st., dla salonu dziennego lub jadalni 20 st., łazienki 24 st., a dla sypialni 16. W nocy temperaturę we wszystkich pomieszczeniach możemy spokojnie obniżyć do 16 st., czyli temperatury z jednej strony pozwalającej na komfortowy sen, a z drugiej - nie obciążającej zanadto domowego budżetu.

Warto przykładać wagę do osiągania i, co ważniejsze, utrzymania odpowiedniego mikroklimatu pomieszczeń - podniesienie temperatury tylko o stopień to wzrost rocznych kosztów eksploatacyjnych od 6 do 11 proc. Zmienne zapotrzebowanie na ciepło, zarówno w ciągu dnia, jak i na przestrzeni całego roku, niesie więc za sobą potrzebę sprawnej regulacji.

Termostaty grzejnikowe, na które składa się zawór termostatyczny i głowica, to urządzenia odpowiadające za kontrolę temperatury w pomieszczeniu poprzez regulację ilości czynnika dopływającego do grzejnika. Umieszczony w nich czujnik uwzględnia różne źródła ciepła, w tym promieniowanie słoneczne, sztuczne oświetlenie, działające urządzenia elektryczne, a nawet osoby znajdujące się wewnątrz pomieszczenia, dostosowując tym samym stopień dopływu czynnika grzewczego do grzejnika. Rozwiązanie to przydaje się zwłaszcza w przypadku pomieszczeń szczególnie narażonych na dzienne wahania temperatury - np. kuchni, gdzie gotujemy lub pieczemy.

Równoważenie hydrauliczne
Gotowych rozwiązań dostarcza rynek. Np. zawory termostatyczne IMI Heimeier z precyzyjnym wstępnym ustawieniem pozwalają ograniczyć koszty zużycia energii nawet do 28 proc. w porównaniu do zastosowania ręcznych zaworów grzejnikowych. Dzięki zastosowaniu silnej sprężyny, z jednej strony pracują z maksymalną precyzją, z drugiej - nie zablokują się podczas nieużywania w miesiącach letnich.

Na efektywność energetyczną obiegu grzewczego wpływ ma także równoważenie hydrauliczne. W przypadku układów niezrównoważonych, elementy, które znajdują się najdalej od urządzenia generującego ciepło, ogrzewane są słabo lub wcale. Doświadczamy tego szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy rano odczuwamy chłód. W takich sytuacjach najczęściej ustawiamy wcześniejsze ogrzewanie, podwyższamy temperaturę zasilania lub zwiększamy wydajność pompy. Wszystkie te rozwiązania wiążą się z większym zużyciem energii, a co za tym idzie - wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Problemu można sobie oszczędzić stosując systemy równoważenia hydraulicznego.

Dokonując renowacji systemu grzewczego, warto zwrócić uwagę na rozwiązania z automatyczną regulacją przepływu, takie jak np. zawory serii Eclipse. Rozwiązania tego typu sprawdzają się zwłaszcza przy renowacji starych systemów. Jak podkreślają eksperci, zmodernizowana i zrównoważona hydraulicznie instalacja grzewcza pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 35 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski