Cisza nad oświatą

ALG
Wczorajsza sesja proszowickiej Rady Miejskiej nie przyniosła ani wielkich emocji, ani bardzo ważnych decyzji. Nawet szeroko omawiana na wspólnym posiedzeniu komisji "Analiza oświatowa", mówiąca o konieczności poszukiwania oszczędności w wydatkach na utrzymanie szkół, przeszła bez najmniejszej dyskusji.

Sesja Rady Miejskiej

Wczorajsza sesja proszowickiej Rady Miejskiej nie przyniosła ani wielkich emocji, ani bardzo ważnych decyzji. Nawet szeroko omawiana na wspólnym posiedzeniu komisji "Analiza oświatowa", mówiąca o konieczności poszukiwania oszczędności w wydatkach na utrzymanie szkół, przeszła bez najmniejszej dyskusji.

Kłopoty z wykonawcą

   Z długiego wystąpienia burmistrza Jana Makowskiego, dotyczącego działalności między sesjami, warto wspomnieć o problemach, jakie towarzyszyły dokończeniu budowy sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Klimontowie. Firma, która wykonywała to zadanie, ze względu na złą kondycję finansową nie mogła zapłacić niektórym podwykonawcom i dostawcom materiałów na budowę. Zobowiązania te musiała wziąć na siebie gmina. Koszty koniecznych do wykonania prac poprawkowych zostaną pokryte z trzydziestotysięcznej kaucji. - Firma wygrała ze względu na najniższą cenę. Sprawdzaliśmy jej kondycję finansową i wszystko wydawało się w porządku. Tymczasem problemów udałoby się uniknąć, gdybyśmy powierzyli wykonanie inwestycji dobrze znanej firmie miejscowej, która jednak zaoferowała wyższą cenę - mówił burmistrz Makowski. - Tego typu sytuacji można uniknąć, odpowiednio przygotowując specyfikacje istotnych warunków zamówienia. Cena wcale nie musi być jedynym kryterium oceny oferty przetargowej - odparł Tadeusz Trzepałka.
   Uroczyste otwarcie sali, pierwszej w gminie Proszowice położonej poza miastem, zaplanowano na 1 września.

Gdzie parkować?

   W czasie przeznaczonym na interpelacje radni poruszali głównie kwestie związane z parkowaniem i ruchem samochodowym. Tadeusz Trzepałka zaproponował doprowadzenie do porządku placu parkingowego sąsiadującego z budynkiem magistratu i umożliwienie wyjazdu z niego na ulicę 3 Maja. Jacek Doniec upomniał się natomiast o prawa pieszych. - Kierowcy notorycznie parkują samochody na chodnikach w ten sposób, że z wózkiem dziecięcym nie da się przejść. Przepis mówi, że pieszym należy pozostawić przejście o szerokości co najmniej 1,5 metra i należy to egzekwować - mówił.

Obwodnica z przeszkodami

   Grzegorz Cichy dopytywał o postępy w przygotowaniach do modernizacji drogi wojewódzkiej z Proszowic do Krakowa i budowy w jej ramach obwodnicy Proszowic. W odpowiedzi radni usłyszeli po raz kolejny, że procedury wykupu gruntów pod obwodnicę są w toku, i że rozmowy na temat zasad współfinansowania inwestycji między Zarządem Dróg Wojewódzkich a lokalnymi samorządami są trudne. - Samorządy otrzymały propozycję z ZDW, że ten weźmie na siebie kredyt bankowy na wykup gruntów. Samorządy spłacałyby odsetki od tego kredytu. Problem w tym, że w razie, gdyby wniosek o dofinansowanie modernizacji ze środków ZPORR nie został skierowany do realizacji, gminy będą musiały spłacić kredyt same. Takiej umowy żaden samorząd nie podpisał i nie podpisze - tłumaczył kierownik Wydziału Inwestycji, Architektury i Geodezji UGiM Wojciech Skibiński. Jak informował, do tej pory zostało podpisanych około 50 umów z właścicielami gruntów, potrzebnych do budowy obwodnicy. W sumie trzeba ich podpisać 200.
   Na sesji przyjęto również program gospodarowania zasobami mieszkaniowymi gminy oraz sprawozdania finansowe Centrum Kultury i Wypoczynku oraz Biblioteki Publicznej.
Tekst i fot. (ALG)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie