Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Climathon Kraków 2018. Ogrody deszczowe z instrukcją wykonania

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fot. Marek Piątkowski
Pięćdziesięciu uczestników przez 24 godziny pracowało nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla ochrony klimatu. Podczas tegorocznego krakowskiego Climathonu powstało 10 takich projektów.

- Kraków znalazł się w gronie ponad 100 miast z całego świata łączących siły, by podjąć działania dla zmiany klimatu – mówi Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro, głównego organizatora Climathon Kraków. 24-godzinny tzw. hackathon zjednoczył wokół tej idei aktywistów, studentów, a także urzędników oraz przedstawicieli nauki i biznesu (występujących w roli mentorów, doradzających drużynom ekspertów). Celem było wypracowanie rozwiązań dla ochrony klimatu miasta.

Finał przedsięwzięcia odbył się 26-27 października w Krakowie. Główną nagrodą do zdobycia w ramach Climathon Kraków 2018 było 4 tys. złotych.

W tegorocznej, 3. edycji Climathonu wygrał projekt pod tytułem „Ogrody deszczowe”. - Przyszedłem na Climathon i dowiedziałem się, że w wyniku zmian klimatu będziemy mieli coraz mniej wody w Krakowie - opowiadał zwycięzca Waldemar Boczar. - Dlatego postanowiłem wykreować odpowiednie rozwiązanie, by chronić te zmniejszające się zasoby środowiska naturalnego i pomóc mieszkańcom cieszyć się zielenią. Jak ponadto wyjaśniał autor pomysłu, chce stworzyć ogród, broszurę informacyjną z instrukcją budowy ogrodu, a także zaprosić mieszkańców do tworzenia takich miejsc.

Drugie miejsce przyznano Joannie Lotkowskiej i Marcinowi Tischnerowi za projekt „Szkoła na roślinach”. - Chcemy zachęcić szkoły, by dzieci raz w tygodniu jadły obiad roślinny. I nie chodzi tu o rybkę czy naleśniki z dżemem, a o wartościowy posiłek – tłumaczyła Joanna Lotkowska, która jest dietetykiem. Taka zmiana w menu ma przełożyć się na szereg korzyści. Oznacza m.in. mniej o 78 kg emisji CO2 do atmosfery w przeliczeniu na jedną szkołę, na 1 posiłek w tygodniu. - To także większe zróżnicowanie posiłków przy zachowaniu takiej samej lub większej wartości odżywczej - zwrócił uwagę współautor projektu Marcin Tischner.

Natomiast III miejsce „Mandala Klimatyczna” autorstwa Piotra Więckowskiego, Artura Wieczorka, Łukasza Kowalczyka oraz Ignacego Januszka. Jest to gra miejska, w ramach której można będzie odwiedzić przyjazne dla klimatu miejsca, instytucje, organizacje w Krakowie. - Brakuje w mieście współpracy, a nawet wiedzy o tym, kto co robi dla ochrony środowiska – chcemy tę wiedzę zebrać i upowszechnić w atrakcyjnej formie - wyjaśniali autorzy tego pomysłu.

Jury wyróżniło dodatkowo projekt pn. „Park Przyjaciół Człowieka” stworzony przez Liudmilę Rudz, Alicję Wieczorek, Gabrielę Dąbek i Grzegorza Spytkowskiego. Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, przyznał, że to jego faworyt. – Ten projekt stanowi dobre podejście do problemu stworzenia grzebowiska dla zwierząt. Według mnie to dość ciekawe połączenie istniejącej idei Parku Krakowian z potrzebą stworzenia grzebowiska dla zwierząt w mieście – stwierdził.

Andrzej Łazęcki, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa podczas Climathonu zwracał uwagę, że konieczne są działania na szczeblu lokalnym w celu przeciwdziałania zmianie klimatu. - Miasta już przyczyniają się do ponad 70 procent globalnej emisji dwutlenku węgla, a te emisje szybko rosną. A już niebawem, bo do 2050 roku, 70 procent światowej populacji ma mieszkać w miastach - mówił przedstawiciel magistratu.

Finał Climathonu w Krakowie był częścią projektu Fundacji Aeris Futuro pod nazwą "Kreatywnie dla Klimatu". Na projekt składa się też cykl szkoleń i wykładów z dziedziny ochrony klimatu i innowacji społecznych. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Climate-KIC.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wyniki wyborów samorządowych 2018: rekordowa frekwencja, sensacyjne wyniki, ciekawa II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski