Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Orląt pod "opiekę" rządu

Redakcja
Jak powiedział wczoraj dziennikarzom, "radykalną możliwością" rozwiązania konfliktu, mogłoby być przejęcie cmentarza Orląt "pod opiekę" rządu, ogłoszenie go muzeum państwowym i tym samym "wyjęcie" spod jurysdykcji lokalnych władz.

Pomysł ambasadora Ukrainy na rozwiązanie konfliktu:

 Przejęcie opieki nad lwowskim Cmentarzem Orląt przez rząd ukraiński jest jedną z możliwości rozwiązania konfliktu wokół restauracji tej nekropolii - twierdzi ambasador Ukrainy w Polsce Dmytro Pawłyczko.
 Według Pawłyczki, takie rozwiązanie może być jednak zachętą do działań dla "radykałów" i wywołać konflikty wśród mieszkańców Lwowa.
 - Czekaliśmy 80 lat, poczekajmy jeszcze parę; wszystko będzie załatwione - przekonywał Pawłyczko. - Myślę, że dojdziemy do takiego rozwiązania tej sprawy, które zadowoli stronę polską i ukraińską - mówił ambasador. Tych, którzy nie rozumieją potrzeby rozwiązania konfliktu, określił jako "znikomą mniejszość".
 W pierwszych dniach września lwowscy radni przyjęli uchwałę o zakończeniu prac na Cmentarzu Orląt w październiku. Zdecydowali m.in. o usunięciu słowa "niepodległą" z napisu: "Nieznanym żołnierzom polskim poległym w l. 1918-1919 za niepodległą Polskę", znajdującego się na płycie głównej kwatery Orląt.
 Nie zgadzają się także na postawienie kamiennych lwów obok łuku triumfalnego i na odnowienie pomników amerykańskich i francuskich lotników walczących w Wojsku Polskim w batalii o wschodnie granice Rzeczypospolitej.
 Na początku sierpnia w Warszawie sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik oraz wiceszef ukraińskiego MSZ Petro Sardaczuk podpisali protokół, który przewiduje, że cmentarz zostanie odrestaurowany w przedwojennym kształcie.
 Polskie MSZ zapowiedziało interwencję, jeżeli polsko-ukraińskie ustalenia w sprawie restauracji Cmentarza Orląt we Lwowie nie zostaną dotrzymane.
 Stanowisko radnych Lwowa, jako _"jednostronne narzucanie rozwiązań, które są nie do przyjęcia dla strony polskiej", _skrytykował też sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.
 Zaprotestowało też Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, zrzeszające około 20 stowarzyszeń, m.in.: Małopolski Okręg Światowego Związku Żołnierzy AK, Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", Związek Żołnierzy NSZ, Ogólnopolski Okręg Żołnierzy AK Obwodu Lwowskiego, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Instytut Katyński.

(PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski