Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Szalayowski - parkiem pamięci

Redakcja
Nowego wyglądu nabierze zarówno kaplica, w której pochowano szczątki byłych właścieli uzdrowiska, jak i znajdujące się na nim nagrobki. Fundusze na inwestycję mają pochodzić z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, do którego przed kilkoma dniami zwróciło się miasto z wnioskiem o dofinansowanie. Może ono otrzymać 60 procent funduszy niezbędnych funduszy. - Wniosek złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie w ramach naboru pod nazwą Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego, bo inwestując w przyszłość miasta nie możemy zapominać o naszej historii - mówi burmistrz Grzegorz Niezgoda. Wyjaśnia, że cmentarz stanie się parkiem pamięci. Tu będzie można bowiem poznać bogatą historię uzdrowiska. Nazwiska wielu znakomitych osób będą wszak nie tylko na nagrobkach, ale i w piwnicach kaplicy na stylizowanych tablicach. Wiele nagrobków należy do byłych kuracjuszy.

SZCZAWNICA. Zabytkowy cmentarz Szalayowski, powróci do swego dawnego blasku

Oczywiście ta nietypowa inwestycja będzie poprzedzona pracami archeologicznymi, a nad całością pieczę będzie miał wojewódzki konserwator zabytków. Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień 2012 roku. W ramach projektu będzie wykonany remont 53 zachowanych nagrobków, a także konserwacja zabytkowych elementów kaplicy. Na cmentarzu pojawi się też ścieżka brukowa z stojącymi przy niej latarniami. - Szereg robót, częściowa wycinka drzew, przesłonięcie elewacji kamienicy Weissmana winobluszczem i tablicami informacyjnymi będzie miało na celu stworzenie z cmentarza miejsca spokoju, powagi, zachęcającego do zapoznania się z tym nierozerwalnym elementem historii uzdrowiska. Dodatkowo planujemy w miejscu dotychczasowego placu targowego wykonanie strefy pośredniej, czyli takiej, w której ruch pieszych zostanie uspokojony. W tym celu zostanie gruntownie przebudowana nawierzchnia, wykonana fontanna, oświetlenie oraz schody terenowe łączące promenadę z ulicą Główną - twierdzi burmistrz Niezgoda.

Droga do tej inwestycji nie była łatwa. Na początek cmentarz w użyczenie musiała przekazać miejscowa parafia, bez tego bowiem miasto nie mogłoby inwestować w nie swoją własność, a z kolei parafii nie było stać na kosztowy remont. - Teraz, po użyczeniu przez parafię na rzecz miasta terenu starego cmentarza Szalayowskiego, w końcu możemy zadbać o cmentarz, ale przede wszystkim o sam budynek kaplicy, w którym spoczywa rodzina Szalayów. Jako szczawniczanie jesteśmy to winni Józefowi Szalayowi - dodaje Niezgoda. Zaraz po przekazaniu cmentarza przez parafię przystąpiono do opracowywania niezbędnej dokumentacji. To pozwalało na rozpoczęcie prac modernizacyjnych zabytkowej nekropoli oraz kaplicy. Na początek sprawdzono, czy pomiędzy istniejącymi nagrobkami nie było innych grobów. Na takie działania zgodę wydał oczywiście Wojewódzki Konserwator Zabytków. Potem, aby kaplica mogła zostać odremontowana, ekshumowano szczątki, na co z kolei wyraził zgodę Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu. Odbyła się ona wiosną, zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie postępowania ze zwłokami szczątkami ludzkimi, przy obecności proboszcza szczawnickiej parafii, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz burmistrza. Prochy rodziny Szalayów na czas remontu zostały przeniesione do krypty kaplicy cmentarza parafialnego w Szczawnicy.

Beata Szkaradzińska

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski