Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co będzie w fabryce Schindlera

WT
Na posiedzeniu Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta prof. Aleksander Skotnicki prezentował ideę powstania Muzeum Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Przypomniał, że turyści podróżują do Oświęcimia, jako miejsca zagłady wielu narodów, a przede wszystkim Żydów, tymczasem nigdzie nie znajdują informacji, że na tej ziemi nie tylko mordowano ludzi, ale próbowano ich ocalić. - 6 tys. Polaków otrzymało tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata - przypomniał. Zwrócił uwagę, że dawna fabryka Schindlera to miejsce, w którym można byłoby pokazać te sprawy. Miejsce to jest znane na świecie dzięki filmowi Stevena Spielberga. Prof. Skotnicki zaproponował utworzenie centrum dialogu między narodami. Otrzymał też propozycję od olkuskiej fabryki naczyń emaliowanych przekazania urządzeń z początku XX wieku do wyrobu naczyń, tak by muzeum mogło odtworzyć warunki, w których pracowali ludzie uratowani przez Oscara Schindlera.

Muzeum przy muzeum

Kraków ogłosił drugi konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej dla Muzeum Sztuki Współczesnej, które ma zostać zlokalizowane w budynkach po dawnej fabryce Schindlera przy ul. Lipowej. Nie wiadomo jednak, czy gmina nie będzie musiała okroić swoich zamierzeń co do tego miejsca, bowiem radni mają inną wizję zagospodarowania tego terenu.

Propozycja ta bardzo spodobała się radnym, jednak stoi w sprzeczności z obecnymi planami gminy. Miasto chciało na "muzeum miejsca" przeznaczyć jedynie budynek administracyjny, a pozostałe budynki i hale zaadaptować dla potrzeb Muzeum Sztuki Współczesnej. Tymczasem prof. Skotnicki wyobraża sobie, że oprócz tego budynku na cele ekspozycyjne, na odtworzenie fabryki naczyń emaliowanych przeznaczona byłaby jeszcze jedna hala fabryczna.
Radni uznali, że należy poczynić kroki, by idea Muzeum Sprawiedliwych wśród Narodów Świata została zrealizowana. Wystąpili z wnioskiem, by w budżecie oddzielić to zadanie od budowy Muzeum Sztuki Współczesnej, a jednocześnie określić obiekty budowlane, które miałyby zostać zaadaptowane do jego potrzeb. Radny Tomasz Bobrowski stwierdził, że muzeum sztuki współczesnej może powstać wszędzie, a Fabryka Schindlera jest tylko jedna i należy to wykorzystać. - Muzeum Sprawiedliwych wśród Narodów Świata nie może być tylko małym dodatkiem - uznał, i stwierdził, że dla potrzeb tej placówki należy przeznaczyć budynek administracyjny i halę fabryczną. Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stanisław Dziedzic protestował przeciwko temu, twierdząc, że okrojenie budynków dla Muzeum Sztuki Współczesnej może zniweczyć ideę jego powstania.
(WT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski