Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze starostwem?

SYP
Od pięciu lat budynek jest wspólną własnością władz miasta i powiatu. I nie wyszło mu to na dobre. Klasycystyczny budynek starostwa został wzniesiony w 1826 roku, jako siedziba administracji rządowej obwodu olkuskiego. Po tym, jak na początku lat 90. opuścili go urzędnicy, przez kilka lat w budynku znajdowały się siedziby partii politycznych i stowarzyszeń. One także musiały go opuścić, gdyż stan stropów groził katastrofą budowlaną. Od prawie dziesięciu lat budynek jest pusty i niszczeje. Tymczasem od 1983 roku budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

Wkrótce zapadnie decyzja w sprawie przyszłości dawnego starostwa. Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ. Do końca sierpnia powinna zapaść decyzja, co dalej z niszczejącym zabytkowym budynkiem dawnego starostwa przy Rynku

Przez kilka lat pomiędzy władzami powiatu i gminy trwała prawna przepychanka, do kogo ma należeć ten budynek. Ostatecznie decyzją wojewody małopolskiego budynek został skomunalizowany na rzecz gminy. Sprzeciwiły się temu władze powiatu, które wniosły sprawę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Niewyjaśniony stan prawny utrudniał kolejnym burmistrzom jakiekolwiek inwestycje przy budynku. Ostatecznie się dogadano. Przed ośmioma laty starostwo wycofało wniosek z NSA, a wiosną 2006 roku olkuscy radni zdecydowali o przekazaniu władzom powiatu połowy własności tego budynku.

Niestety ani samodzielne, ani wspólne próby pozyskania funduszy na remont tego zabytkowego budynku nie odniosły żadnego skutku. Przed ośmioma laty władze Olkusza starały się o dotację na remont budynku ze ZPORR. Szacunkowe koszty remontu określono wtedy na 2,5 mln zł. Jednak wniosek gminy nie przeszedł. Przed dwoma laty starostwo złożyło wniosek do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na całą inwestycję, która miała kosztować 10,2 mln zł, władze powiatu starały się o 4,3 mln zł unijnej dotacji z MRPO. Niestety wniosek także nie przeszedł.

- Chcemy, żeby do końca września konkretne propozycje w sprawie przyszłości tego budynku zostały przedstawione zarówno radzie powiatu, jak i radzie miejskiej Olkusza. Liczę, że do tego czasu dojdziemy z władzami miasta do porozumienia i podejmiemy decyzję, która pozwoli coś z tym budynkiem zrobić - mówi starosta Jerzy Kwaśniewski.

Wcześniej rozważano cztery możliwości, czyli remont finansowany z kredytu wspartego pozyskanymi środkami zewnętrznymi, sprzedaż obiektu, zrzeczenie się prawa współwłasności przez jeden z samorządów oraz partnerstwo publiczno prywatne. Wtedy firma, z którą podpisano by umowę wyremontowałaby budynek na własny koszt, a obydwa samorządy zobowiązałyby się do dzierżawy pomieszczeń. Na które z tych rozwiązań zdecydują się władze miasta i powiatu - przekonamy się za miesiąc.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski