– Sytuacja jest w tej chwili taka, że podobnie jak w wielu innych krajach mamy obecnie wysoką inflację – stwierdził podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński i przyznał, że jest to "efekt wojny i naszego wschodniego sąsiada" oraz "silnego wzrostu cen surowców na rynkach światowych", a także "globalnych zaburzeń pandemicznych". – Jest to bardzo uciążliwe dla Polaków – dodał.
– Dlatego podejmujemy zdecydowane działania jako NBP, żeby inflację ograniczyć i co jest z tym związane – podnosimy stopy procentowe – wyjaśnił. – Jedyne mocne narzędzie, jakie mamy w tym zakresie, to podnoszenie stóp procentowych – dodał.
Jak stwierdził, pomimo wysokiej inflacji i sytuacji geopolitycznej, koniunktura w Polsce jest "bardzo dobra, w sensie wzrostu gospodarczego". Jak przyznał, bezrobocie pozostaje niskie, a wynagrodzenia rosną w dwucyfrowym tempie. – Mało który kraj może pochwalić się takimi wynikami gospodarczymi. Walka z inflacją odbywa się w odpowiednim tempie i z odpowiednią dynamiką wzrostu stóp procentowych. Gdyby podwyżki oprocentowania były zbyt szybkie, stłamsilibyśmy gospodarkę – mówił.
Celem RPP jest redukcja inflacji
Prezes NBP zapowiedział, że Rada będzie w kolejnych miesiącach nadal podnosić stopy procentowe. "Aż do momentu, gdy osiągniemy pewność, że trwale się ona obniżyła" – dodał. – W przyszłości nadejdzie czas na obniżanie stóp proc. – wyjaśnił. – Nie chcemy przedobrzyć. Nie chcemy wprowadzić gospodarki w zły stan – tłumaczył. – NBP musi brać pod uwagę niepewność przewidywań – dodał.
– Ci, co wzięli kredyty, na kilkadziesiąt czy kilkanaście lat muszą pamiętać, że stopy procentowe, które są teraz podnoszone, będą obniżane w momencie, jak inflacja będzie się obniżać – wyjaśnił. Prezes NBP przypomniał, że celem RPP jest redukcja inflacji do celu, który wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy. – Naszym celem jest średni okres, czyli mniej więcej dwa lata. Staramy się zredukować inflację do poziomu wyznaczonego przez nasze własne założenia – mówił.
Większe zyski banków
– Zyski banków są związane z wysokością stóp procentowych. W tej chwili, przy tych wysokich stopach, banki mają zysk dwa razy większy niż poprzednio – tłumaczył i dodał, że "jest to ważny element". – Ja i Narodowy Bank Polski jesteśmy odpowiedzialni też za stabilność banków, ale to oczywiście nie jest żadna przesłanka do podejmowania decyzji. Nas interesuje gospodarka i wszyscy obywatele – stwierdził Glapiński.
– Jeśli ktoś twierdzi, że można to było zrobić wcześniej, to ma złą wolę – stwierdził w odniesieniu do komentarzy, że stopy zaczęto podnosić za późno. – Działanie wcześniejsze byłoby niekompetentne i niewłaściwe – stwierdził. Jego zdaniem nawet gdyby Rada zaczęła wcześniej podwyższać stopy, "to nie miałoby praktycznie żadnego wpływu na inflację w ostatnich miesiącach" ani na "skalę obecnych podwyżek stóp procentowych".
Raty kredytu hipotecznego znowu w górę? O ile wzrosną po pod...
75 pkt bazowych w górę
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 pkt bazowych. Była to już ósma podwyżka w bieżącym cyklu. W jego ramach koszt pieniądza w Polsce wywindowano o 5,15 pkt proc. W rezultacie stopa referencyjna wynosi obecnie 5,25 proc., czyli najwięcej od globalnego kryzysu finansowego z 2008 r.
- Ważna decyzja dla kredytobiorców w sprawie stóp procentowych. Co z kredytami?
- Będzie rządowe wsparcie dla kredytobiorców. Co obiecał premier? Kto skorzysta?
- Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów nawet dwukrotnie wyższe
- Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Co z pomocą dla kredytobiorców?
– W Polsce trwa najostrzejszy cykl zacieśniania polityki finansowej w tym wieku. Co ciekawe, z miesiąca na miesiąc, a wręcz z tygodnia na tydzień przesuwają się w górę oczekiwania od-nośnie do poziomu, przy którym zakończy się trwająca od października ub.r. seria podwyżek stóp procentowych – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, główny analityk cinkciarz.pl. – Odzwierciedlają to nieprzerwane zmiany z rynku pieniężnego, gdzie stawki WIBOR 3M czy 6M z wyprzedzeniem odzwierciedlają decyzje władz i są ich narzędziem wpływania na go-spodarkę i tendencje cenowe – dodaje.
To nie koniec cyklu podwyżek stóp procentowych
Zdaniem Bartosza Turka oraz Oskara Sękowskiego, ekspertów HRE Investments wszystko wskazuje na to, że majowa decyzja RPP wciąż nie zakończy cyklu podwyżek. – Prognozy odnośnie tego jak wysoko poszybuje koszt pieniądza w Polsce, zmieniają się ostatnio z miesiąca na miesiąc, a nawet z tygodnia na tydzień – komentują.
O ile jeszcze wzrosną stopy procentowe?
Bartosz Sawicki prognozuje, że cykl podnoszenia stóp prawdopodobnie zakończy się w najbliższych miesiącach na pułapie około 6,5-7 proc. Jednocześnie zwraca uwagę, że "wymaga tego także zderzenie z polityką budżetową: rząd tnie podatki i zwiększa wydatki, co obniża skuteczność wysiłków władz pieniężnych i wymusza na nich jeszcze śmielsze kroki".
Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Rada Polityki Pieniężnej nieprzerwanie od października 2021 roku przeprowadza serię podwyżek stóp procentowych. Ich poziom na dzień 05.05.2022 roku kształtuje się następująco:
- stopa referencyjna - 5,25% w skali rocznej (poprzednio 4,50%),
- stopa lombardowa - 5,75% w skali rocznej (poprzednio 5,00%),
- stopa depozytowa - 4,75% w skali rocznej (poprzednio 4,00%),
- stopa redyskonta weksli - 5,30% w skali rocznej (poprzednio 4,55%),
- stopa dyskontowa weksli - 5,35% w skali rocznej (poprzednio 4,60%)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty

motus
Scooty 10 Lite 2022 Hulajnoga elektryczna MOTUS
jedziesz, składasz, przenosisz, by bez problemu po…

bird
Air Czarny Hulajnoga elektryczna BIRD
pokonaj korki i korki z potężnymi osiągami, zerową…
Jakub Wiech: Ceny ropy naftowej wracają do poziomu sprzed wojny