Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co mamy z klocków Lego [ZDJĘCIA]

Redakcja
Z Lego można zrobić wszystko Fot. Anna Kaczmarz
Z Lego można zrobić wszystko Fot. Anna Kaczmarz
Jest to zbiorowa ekspozycja prac wykonanych z klocków Lego przez członków LUGPolu, który jest największym polskim klubem dorosłych fanów tej zabawy.

Z Lego można zrobić wszystko Fot. Anna Kaczmarz

WYSTAWA. W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie otwarto ekspozycję zatytułowaną "Tramwajem do Klocków-Zdroju"

Trudno oszacować, ile osób na całym świecie uczestniczy w istniejącym od połowy lat 90. XX wieku międzynarodowym ruch AFOL (ang. Adult Fan of Lego - dorośli fani Lego). Na największym forum polskich AFOLi zarejestrowanych jest obecnie 826 użytkowników, jednak autorzy krakowskiej wystawy to jedynie niewielka część z nich. 248 prezentowanych na wystawie konstrukcji wyszło spod ręki około 70 twórców, z czego aż 20 mieszkających w Krakowie. Rekordzista wykonał własnoręcznie aż 54 różne prace. Cała ekspozycja, o łącznej szacunkowej wartości około 300 tys. zł, zajmuje 52 metry kwadratowe. Aby pomieścić ponad milion klocków Lego, z których ją wykonano, władze muzeum musiały przenieść do sąsiedniego pomieszczenia eksponaty ze swojej stałej kolekcji.

Z klocków Lego można wybudować absolutnie wszystko - ZOBACZ ZDJĘCIA

"Klocki-Zdrój" to największa, licząca około 18 metrów kwadratowych makieta, którą członkowie LUGPolu rozbudowują systematycznie od niemal czterech lat. Miasteczko z klocków po raz pierwszy zaprezentowano 1 sierpnia 2008 roku w kieleckim Muzeum Zabawek i Zabawy. Od tego czasu znacząco się rozrosło. Obecnie składa się z kilkudziesięciu kamienic i bloków, pośród których jeździ nawet zasilany energią elektryczną tramwaj, a także pociągi i wesołe miasteczko. Warto zwrócić uwagę na detale - mieszkańcy miasteczka oprócz swoich codziennych spraw, wykonują wiele zabawnych i nieoczekiwanych czynności. Polecam odszukać słup ogłoszeniowy reklamujący film "Wejście Smoka" lub pomnik radzieckich bohaterów. Na uwagę zasługują także doskonale odwzorowane murale reklamowe z PRL, reklamujące sieć sklepów Pewex.

Pozostałe spektakularne realizacje to m.in. diorama przedstawiająca lądowanie aliantów w Normandii, makieta fikcyjnego zamku "Ferkelstein" z czasów III Rzeszy, westernowe "Pif-Paf City" oraz scena lądowania na Endorze z filmu "Gwiezdne Wojny". Nie brakuje jednak fantastycznych winietek (miniaturek), o tematyce popkulturowej - fenomenalnie oddana scena z "Las Vegas Parano" Terry'ego Gilliama, historycznej - wóz Michała Drzymały czy obyczajowej - poranek na przystanku tramwajowym, wakacje w wagonach PKP.

Wśród eksponatów znalazły się także sterowane ruchem ciała roboty skonstruowane przez studentów Politechniki Rzeszowskiej. W weekend pod okiem instruktorów z firmy Lego zwiedzający zbudowali dwumetrową, charakterystyczną postać. W tym czasie konstruktorzy z LUGPolu prezentowali na żywo zdalnie sterowane modele koparek i ciężarówek.

Wystawa będzie gościć w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie do 15 września.

Artur Wabik

[email protected]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski