Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co może laser?

DD
Laserowa korekcja wad wzroku staje się coraz popularniejsza. Tylko osoby, które noszą okulary, wiedzą, jak potrafią być one niewygodne. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się poddać zabiegowi, który przywróci ostrość widzenia i pozwoli odrzucić w kąt nielubiane okulary i soczewki kontaktowe. Niektórzy jednak wyobrażają sobie, że to panaceum na wszystkie problemy z oczami. Takie oczekiwania są nierealne. Trzeba pamiętać, że operacja koryguje jedynie wadę wzroku, ale nie leczy wszystkich chorób oka.

Spełnić kryteria

   - Mamy coraz więcej pacjentów zainteresowanych zabiegami laserowej korekcji wady wzroku, a więc zabiegami LASIK i LASEK. Prawdopodobnie wiąże się to z faktem wyzwań, jakie niosą ze sobą obecne czasy - potwierdzają lekarze okuliści z Centrum Okulistyki Intermedica, dr Elżbieta Ziemniak i dr Renata Rakoczy-Gołda. - W większości przypadków są to bowiem pacjenci, których zawód wymaga dobrej ostrości wzroku, a używanie okularów bądź soczewek kontaktowych wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Operujemy więc m.in. pilotów, strażaków, żołnierzy zawodowych, policjantów, kierowców, jest też spora grupa młodzieży, pragnąca studiować na uczelniach, gdzie dobry wzrok, bez potrzeby noszenia okularów, to jeden z wymogów przyjęcia na studia. Zgłaszają się również osoby, które nie tolerują soczewek, nie potrafią ich nakładać, ponadto osoby nie mogące nosić okularów, ponieważ między jednym okiem a drugim jest znaczna różnica wady wzroku. Osobną grupę stanowią pacjenci, którzy chcą przeprowadzić korekcję ze względów estetycznych.
   Laserowa korekcja wad wzroku to dobre rozwiązanie dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i uprawiają sporty, ale nie każdy może się jej poddać.
   Pierwszą granicą jest wiek. Operuje się osoby, które ukończyły 21 lat, bowiem wówczas kończy się już rozwój gałki ocznej, oko nie rośnie, a wada jest stabilna. Stabilizacja wady to warunek wykonania zabiegu. Jeżeli przeprowadzimy zabieg u pacjentów powyżej 45. roku życia, to korygujemy wadę wzroku, uzyskując bardzo dobrą ostrość widzenia na odległość. Należy jednak podkreślić, że u takich osób występuje konieczność używania okularów do czytania w związku z fizjologiczną w tym wieku utratą akomodacji, czyli zdolnością patrzenia na różne odległości. - Jest to związane ze spadkiem elastyczności soczewki - tłumaczy dr Ziemniak.
   Najczęściej wykonywaną laserową metodą chirurgii refrakcyjnej jest LASIK. Pozwala na korygowanie nawet wysokich wad wzroku: krótkowzroczności (do -13,0 D), dalekowzroczności (do +6,0 D) i astygmatyzmu (do 6,0 D). LASIK to zabieg bardzo efektywny, bowiem pomaga w około 90 procentach przypadków. - Trzeba się jednak liczyć z tym, że w przypadku bardzo dużych wad, zwłaszcza dalekowzroczności i astygmatyzmu, zabieg może ich całkowicie nie usunąć, jednak znacząco zmniejszyć - twierdzi dr Rakoczy-Gołda.
   Zakres korekcji uzależniony jest indywidualnie od stopnia grubości rogówki pacjenta - jeżeli rogówka jest gruba, możliwości korekcji są znacznie większe niż przy rogówce cienkiej. Mimo wszystko osoby z dużymi wadami decydują się na terapię laserową, ponieważ pozwala im to zamienić duże, ciężkie i mało estetyczne szkła na znacznie słabsze i lżejsze.

Przejść przez kwalifikację

   Przeciwwskazaniem do laserowej korekcji są niektóre schorzenia ogólne, takie jak: m.in.: cukrzyca, choroby tkanki łącznej tzw. kolagenozy, schorzenia tarczycy, wady serca, czynne choroby infekcyjne i inne. Nie wykonuje się zbiegów u pacjentów ze współistniejącymi chorobami oczu np. jaskrą, zaćmą starczą, odwarstwieniem siatkówki i wieloma innymi, które lekarz stwierdzi podczas kwalifikacji.
   Każdy pacjent poddawany jest szczegółowym, kompleksowym badaniom okulistycznym, poszerzonym jeszcze o badania niezbędne do przeprowadzenia zabiegu, takie jak: wykonanie mapy rogówki, ocena jej grubości, ocena długości gałki ocznej.
   - Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, umawiamy pacjenta na kolejne badania. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek powikłań - mówi dr Ziemniak. Podejmując decyzję o zabiegu pacjent musi zdawać sobie sprawę, że istnieje niewielkie ryzyko powikłań, tak jak w każdej procedurze medycznej.
   LASIK to bezpieczny i bezbolesny zabieg, który trwa zaledwie kilka minut. Polega na wytworzeniu odpowiedniej grubości płatka za pomocą niezwykle precyzyjnego narzędzia z cieniutkim ostrzem, tzw. mikrokeratomu. Po wykonaniu cięcia mikrokeratomem odchyla się płatek rogówki. Następnie laser precyzyjnie, z uwzględnieniem indywidualnych parametrów oka modyfikuje głębsze warstwy rogówki, nie naruszając jej budowy anatomicznej. Modeluje kształt rogówki i zmienia jej moc optyczną.
   Innym nowoczesnym typem zabiegu jest LASEK. W tym przypadku działaniu lasera poddane są tylko powierzchniowe warstwy rogówki, po wcześniejszym utworzeniu płatka z samego nabłonka, bez konieczności użycia mikrokeratomu. Wybór stosownej metody operacji zależy od ostatecznej kwalifikacji pacjenta przez lekarza okulistę.
(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski