Co może urząd pracy?

BK
Udostępnij:
- Jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem zaprezentowanym przez grupę osób z Parafialnego Klubu Pracy "Promyk nadziei", a dotyczącym roli urzędu pracy w działalności tego i podobnych klubów działających w powiecie oświęcimskim - mówi zastępca Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu Ryszard Rogucki.

Kluby Pomocy Koleżeńskiej "Praca" w powiecie oświęcimskim

   Reprezentacja "Promyka nadziei" zarzuciła oświęcimskiemu PUP, że wsparcie z jego strony było minimalne i skończyło się właściwie tylko na deklaracjach oraz przekazaniu materiałów biurowych.
   Kierownik Rogucki przypomina, że z inspiracji Instytutu Współpracy i Partnerstwa Lokalnego przymiarki do powołania Klubów Pomocy Koleżeńskiej "Praca" w powiecie oświęcimskim zaczęły się przed rokiem. - Kluby takie wcześniej działały między innymi w powiecie chrzanowskim. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy Artura Dęsoła i Janusza Podlipskiego, którzy właśnie tam tworzyli zręby ich działalności. W kwietniu 2003 roku rozpoczęły się warsztaty, które trwały do końca roku, a ich celem było przygotowanie liderów do prowadzenia właśnie takich klubów. Wzięło w nich udział ponad 300 osób. Większość organizowanych przez PUP zajęć warsztatowych prowadzili wymienieni A. Dęsoł i J. Podlipski. W efekcie wspólnych działań wielu osób i środowisk powstało kilka klubów - _podkreśla Ryszard Rogucki.
   W Oświęcimiu najpierw powstał "Promyk nadziei" przy parafii św. Maksymiliana, potem powołane zostały Grupa Rozwijania Aktywności "Szansa" na Zasolu, a w Powiatowym Zespole nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Klub Aktywności Twórczej. Poza Oświęcimiem kluby powstały w Kętach przy Parafii Św. Małgorzaty i Katarzyny oraz w Grojcu przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.
   -
Na bieżąco interesujemy się ich działalnością, nasi pracownicy, w tym także ja uczestniczymy oczywiście społecznie w organizowanych przez kluby spotkaniach. Jedno jest pewne, nie możemy bezpośrednio przekazywać pieniędzy na ich działalność - zaznacza kierownik Rogucki, przypomina jednocześnie założenia Klubów Pomocy Koleżeńskiej "Praca".
   Ma to być to po prostu grupa ludzi wspierających się wzajemnie w poszukiwaniu pracy i udzielających różnorodnej pomocy osobom bezrobotnym i zagrożonym zwolnieniami.
   Kluby funkcjonują przy wsparciu społeczności lokalnej i usytuowane są najczęściej przy parafiach, domach kultury czy samorządach lokalnych. Praca w klubach powinna być prowadzona przez przeszkolonych wolontariuszy. Ich formy są różne, działalność niektórych polega na organizacji cotygodniowych spotkań, podczas których ludzie dyskutują o swojej sytuacji i wymieniają się ważnymi dla nich informacjami, w tym także o możliwościach znalezienia pracy. Kluby mogą też być miejscem do nauczania i ćwiczenia umiejętności przydatnych w poszukiwaniu pracy. Członkostwo w klubie pomaga ludziom zachować aktywność i przełamać powszechną skłonność do przesiadywania w takich sytuacjach w domu.
   Kierownik Rogucki odpiera zarzut dotyczący braku szkoleń i na dowód przedstawia wyjątkowo długą listę zajęć, w których uczestniczyli wspomniani członkowie "Promyka nadziei", w tym szkoleń, warsztatów z zakresu poradnictwa zawodowego i innych aktywnych form. Do ich dyspozycji był i jest także klub internetowy.
   W powiecie oświęcimskim, jak podkreśla się w PUP, działalność klubów traktowana jest bardzo poważnie nie tylko ze strony urzędu, ale także władz powiatu. Niedawno starosta oświęcimski Józef Kała wręczył koordynatorom i sprzymierzeńcom tej idei listy z podziękowaniami i gratulacjami. Otrzymali je: ks. Piotr Homel, Teresa Bebak, Jacek Mydlarz, Artur Dęsoł, Janusz Podlipski i liderzy klubów.
   Kierownik Rogucki zwraca uwagę, że zastrzeżenia miała do tej pory tylko wspomniana grupa z "Promyka nadziei". - _Nikt nie ma jednak o to żalu, bo rozumiemy sytuację osób bezrobotnych. Chodzi jednak o to, aby była to działalność i wzajemna współpraca, której celem jest poprawa trudnej sytuacji osób bezrobotnych
- dodaje kierownik Rogucki.
(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie