Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co możemy usłyszeć dziś od Donalda Trumpa?

Roman Laudański
Roman Laudański
To tutaj nocował w Polsce Donald Trump.
To tutaj nocował w Polsce Donald Trump. Damian Kujawa
Rozmowa z generałem Waldemar Skrzypczakiem, byłym wiceministrem Obrony Narodowej.

- Co - z militarnego punktu widzenia - powinniśmy usłyszeć od prezydenta Donalda Trumpa?
- Zacznę od obywatelskiego punktu widzenia. Chciałbym usłyszeć, że Amerykanie znoszą wizy dla Polaków. Jeśli tego prezydent Trump nie powie, to chciałbym usłyszeć, w czym jesteśmy gorsi od Czechów, Łotyszy, Litwinów? Uważam, że z militarnego punktu widzenia Polacy, jak żadni inni w Europie, udowodnili Amerykanom, że jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem.

- W Iraku i w Afganistanie.
- Kto zrobił tam więcej niż my? Niech prezydent Trump powie Polakom, w czym jesteśmy gorsi? Od tego zacząłbym rozmowę z tym facetem.

- Teraz płaczemy nad rozlanym mlekiem. Należało to ustalić nim poparliśmy Amerykanów w obu wojnach.
- Mamy słabą dyplomację, która nie potrafiła reprezentować interesów państwa polskiego. To nie dotyczy tylko PiS, ale każdej opcji politycznej. Dyplomacje innych krajów wywalczyły sobie zniesienie wiz, a my tego nie potrafimy, choć udowodniliśmy w Iraku i w Afganistanie swoją krwią i życiem, że jesteśmy tego godni. A jeśli chodzi o potwierdzenie artykułu piątego (Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego), to my nie mamy wątpliwości, że on jest aktualny. To politycy wydumali, czy on będzie potwierdzony. Sam fakt wojskowej obecności Amerykanów świadczy o tym, że traktują artykuł piąty poważnie. Jeżeli którykolwiek z naszych polityków lub dyplomatów poddaje to w wątpliwość, to powinien natychmiast zostać pozbawionym prawa głosu w tej sprawie. Bo buduje złe relacje. Oczekuję, że Trump wytłuczmy nam, dlaczego rezygnuje z porozumień paryskich. Jeżeli wycofuje się z walki z globalnym ociepleniem, to szykujemy kolejnym pokoleniom globalną apokalipsę.

- Polacy nie boją się globalnego ocieplenia.
- Prawdopodobnie dlatego, że mamy niski poziom edukacji w tej sprawie. Nie boimy się, bo nie wiemy, czego się bać. Czym to grozi naszym dzieciom i wnukom. Jeśli susze zmuszą mieszkańców Azji i Afryki do marszu na Europę, to żaden mur Błaszczaka nie zatrzyma tej fali. To będą dziesiątki milionów głodnych i spragnionych ludzi, którzy nie będą nas pytać, czy mogą tu przyjść, tylko - ze względu na warunki - po prostu tu przyjdą. Nasi politycy nie są przygotowani do odpowiadania za bezpieczeństwo naszego państwa.

onald Trump w Polsce [PROGRAM WIZYTY - 5/6.07.2017]

- Dobrze wyjdziemy na interesach z amerykańskimi koncernami zbrojeniowymi? MON zapowiada, że z Lockheedem Martinem podpiszemy kontrakt na lufową broń rakietową "Homar", a w kolejce czekają m.in. zestawy "Patriot".
- Miejmy świadomość, że Amerykanie nie dadzą nam żadnych technologii. Znowu za ogromne pieniądze będziemy kupowali przestarzałe, to tragedia. Kupowanie czegokolwiek bez dostępu do nowoczesnych technologii i kodów źródłowych nie jest robieniem biznesu w interesie polskiego państwa. To kupowanie sympatii Trumpa. Chcąc się przypodobać Trumpowi zakupami u Amerykanów zaniedbujemy interes własnego państwa.

- To może wyszlibyśmy lepiej na współpracy z koncernami francuskimi, niemieckimi czy skandynawskimi?
- Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć, na czym polega partnerstwo strategiczne. Powinniśmy się związać z tymi, którzy dają nam gwarancję dostępu do kodów źródłowych i technologii i z nimi się rozwijać. Jeśli ktoś nas traktuje jak Bangladesz lub republikę bananową, to mamy niedojrzałych polityków. Oni mogą grać swoje sprawy i własnego elektoratu, któremu będą chcieli się przypodobać, ale inni nas ograją. A polska gospodarka zbrojeniowa będzie stała w miejscu.

- To może powinniśmy kupić amerykańskie śmigłowce transportowe lub bojowe?
- (śmiech) Temat śmigłowców ma już znaczenie bardziej historyczne. Nie w tym rzecz, że one poszły w zapomnienie, tylko wszystko, co się wokół nich działo jest przykładem tego, jak bardzo nieudolną potrafimy prowadzić politykę zbrojeniową. Deklaracje nie idą w parze z realizacją.

- Co udowodnił Antoni Macierewicz.
- Niestety, takich mamy teraz polityków.

- Mówi się również, że Amerykanie nie postępują bezinteresownie. Może robiąc z nimi interesy nasza zbrojeniówka jeszcze bardziej straci lub my mocno przepłacimy?
- Nasza zbrojeniówka będzie powoli karlała, zmniejszała się. Propagandę to oni mają - można by rzec - zarabistą, opowiadają niestworzone rzeczy o swoich osiągnięciach, ale prawda jest naga. Amerykanie zawsze grali swoje interesy i osiągali to, co chcieli osiągnąć. U nich nie ma sentymentów, bo biznes ich nie uznaje. A Trump jest biznesmenem. Kiedy coś kładzie na stole, to pyta, a co wy położycie? On mówi: kupcie u nas. I kupujemy.

- Za nasze poparcie w Iraku i w Afganistanie Amerykanie powinni odpuścić w sprawie wiz.
- Przepraszam, a co oni dali nam w zamian? Dali więcej tym, którzy w mniejszym stopniu zaangażowali się w braterstwo z nimi. A my? Czym ustępujemy Czechom, Słowakom czy Litwinom? Niech mi to powie premier polskiego rządu i nasi politycy. Ja się nie czuję gorszy. Udowodniłem swoją żołnierską postawą, że jestem godny tego, żeby Amerykanie - w podziękowaniu za to, co robiliśmy dla nich, znieśli nam wizy.

- Znowu wyszliśmy - przepraszam - na frajerów.
- Znowu ktoś nas wydyma. Będzie wielka propaganda i show, a my zostaniemy z niczym. Mało tego, jeszcze Trump wciąga Polskę w politykę dezintegracji europejskiej. Znowu damy się wymanewrować. Bo nie mamy elit politycznych. Politycy mają niski poziom wykształcenia, brakuje im strategicznych wizji. A skoro takich polityków wybieramy, to czego oczekujemy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co możemy usłyszeć dziś od Donalda Trumpa? - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski