Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co można ciekawego robić dziś w Krakowie - zapowiedzi kulturalne na 18 czerwca

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Legendarna grupa Kiss wystąpi dziś w krakowskiej Tauron Arenie. A w Kinie Pod Baranami celebrować będziemy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy.

Kiss, 18 czerwca, godz. 20.45, Tauron Arena

Kiedy zadebiutowali na początku lat 70., zwrócili na siebie uwagę nie tylko efektowną muzyką, łączącą popowe melodie z hardrockowym brzmieniem, ale również scenicznym show. Każdy z czterech członków grupy był wymalowany na twarzy i nosił ekscentryczne stroje, a podczas występu równie ważne jak piosenki były efekty pirotechniczne i niemal cyrkowe sztuczki. Wszystko to sprawiło, że formacji udało się wylansować cały zestaw przebojów - od „Detroit Rock City”, przez „Rock’n’Roll All Nite”, po „IWas Made For Lovin’ You”. W latach 80. popularność Kiss spadła - i aby znów zwrócić na siebie uwagę, muzycy postanowili tym razem występować bez makijaży na twarzach. I udało się: grupa odzyskała sławę i wróciła do rockowej ekstraklasy. W drugiej połowie lat 90. Kiss znów powrócili do makijaży - nie powstrzymało to jednak formacji przed personalnymi roszadami. Dziś w składzie Kiss jest tylko dwóch oryginalnych muzyków - gitarzysta Paul Stanley i basista Gene Simmons. Towarzyszą im dwaj młodsi koledzy - gitarzysta Tommy Thayer i perkusista Eric Singer. W tym składzie Kiss wyruszył na trzyletnie tournee, podczas którego chce się pożegnać z fanami. Ma ono trwać około 3 lat i obejmować wszystkie kontynenty. Dzięki temu po raz pierwszy Amerykanie wystąpią w Polsce. Grupa miała zagrać nad Wisłą w 1997 roku, ale występ ostatecznie nie doszedł do skutku. Rodzimi fani Kiss musieli jeździć na koncerty grupy do innych krajów. Teraz wreszcie ugoszczą ją u siebie - dziś wieczorem w Krakowie.

„Un paese di Calabria”, 18 czerwca, godz. 20, Kino Pod Baranami

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy 18 czerwca Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz Un paese di Calabria – wyjątkowego dokumentu opowiadającego o niezwykłych mieszkańcach małej włoskiej wioski Riace. Od zawsze była ona miejscem, z którego się wyjeżdżało. Młodzi opuszczali urokliwą krainę dzieciństwa w poszukiwaniu lepszych perspektyw, starsi przenosili się na zamożniejszą Północ ze względu na pracę. Opuszczona i wyludniona wioska stopniowo popadała w ruinę. Wszystko zmieniło się jednak w 1998 roku, kiedy to przypłynęła grupa 200 Kurdyjskich uchodźców, którą Riace postanowiło przygarnąć. Od tego czasu przewinęło się tam blisko 6.000 uchodźców z najróżniejszych krajów, którzy wnieśli nową energię i przywrócili zamarłą wioskę do życia. Po seansie odbędzie się spotkanie z Enzo Infantino - od wielu lat związanym z Riace i jego burmistrzem - Domenico Lucano.

Spotkanie z Adamem Zagajewskim, 18 czerwca, godz. 18, De Revolutionibus Books & Cafe

Wydawnictwo Znak i De Revolutionibus Books & Cafe zapraszają na spotkanie z wybitnym poetą - Adamem Zagajewskim. Okazją ku temu jest wydanie jego najnowszej książki - „Substancja nieuporządkowana”. Wspomina on w niej najwybitniejszych poetów naszych czasów i zastanawia się na ich przesłaniem w obecnym świecie.

WIDEO: Fakty i mity o lodach. Jeść czy nie jeść?

Źródło: Agencja TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski