Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nas czeka w 2017 roku

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Fot. Wojciech Matusik
Budownictwo. Nowy Kodeks budowlany, rozpędzanie programu Mieszkanie Plus, większe wymagania dla chętnych na kredyty.

Rozpoczęty rok będzie ważny dla budownictwa. Uchwalenie nowego Kodeksu budowlanego nie będzie widowiskowe, ale to on ma przynosić efekty w następnych latach w postaci ułatwień w prowadzeniu inwestycji.

Z ziemi zaczną wychodzić pierwsze budynki stawiane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Z drugiej strony powoli będą wygaszane dwa inne programy - Mieszkanie dla Młodych i Rodzina na Swoim. Ci, którzy będą próbowali zdobyć dach nad głową bez pomocy państwa, muszą się liczyć z większymi wymogami przy uzyskaniu kredytu.

Największe wyzwanie

Jeśli uda się ukończyć prace nad Kodeksem budowlanym i go uchwalić, to w budownictwie czeka nas wielka rewolucja. Osiągnięcie tego celu to największe wyzwanie dla Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Gdy kodeks wejdzie w życie, gminy będą musiały większą wagę przywiązywać do planowania przestrzennego. Bo to w planach zagospodarowania trzeba będzie rozstrzygnąć, co ma powstać w danym terenie.

Przygotowania do inwestycji mają być prostsze i szybsze. Np. jeśli ktoś zechce postawić sobie altanę przy domu, będzie mógł sam na mapce geodezyjnej narysować jej usytuowanie i taki dokument zgłosić do urzędu. Jeśli urzędnik nie dopatrzy się powodów do interwencji, nie będzie musiał wysyłać żadnych pism, a po określonym czasie brak takiej reakcji będzie równoznaczny z milczącą zgodę.

Pozwolenia na budowę mają zastąpić zgody inwestycyjne. Obiekty zostaną podzielone na 6 kategorii i w zależności od tego, do której zostanie przypisana planowana budowla, konieczne będzie spełnienie mniej lub bardziej restrykcyjnych wymogów. Urzędnicy będą sprawdzać tylko, czy bryła obiektu wpisuje się w ustalenia planu. Co oznacza, że np. przy budowie domu trzeba będzie pokazać urzędowi jego wielkość, ale już rozwiązania wewnątrz można będzie sobie zmieniać w trakcie inwestycji.

Z programu w program

Nie ma pewności, czy nowy kodeks uda się uchwalić w tym roku. Za to powinny ruszyć budowy tanich mieszkań na wynajem, realizowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Pierwszą umowę w tej sprawie (na 180 lokali mieszkalnych) podpisano w Białej Podlaskiej. Drugą ma Jarocin (na 258 mieszkań).

Raczej nie należy się spodziewać, by do nich wprowadzili się najemcy. Ale za to kilkadziesiąt osób zyska dach nad głową w ramach kończącego się programu Mieszkanie dla Młodych. Od 1 stycznia znowu można starać się o dopłaty do kredytów. Do rozdzielenia na ten rok jest 373 mln zł i należy się spieszyć, bo pula ta może się wyczerpać już na wiosnę. A przyszły rok będzie ostatnim, w którym będzie można uzyskać kredyt z rządową dopłatą. Z puli na 2018 rok wykorzystano już 13 proc.

Powoli wygaszany jest jeszcze wcześniejszy rządowy program - Rodzina na Swoim. W tym przypadku państwo dopłacało do odsetek przez 8 lat od dnia zaciągnięcia kredytu. I w tym roku ten okres kończy się dla ponad 30,8 tys. osób. Spłacana przez nich miesięczna rata wzrośnie o 35 proc.

Wyższy wkład własny

A starający się obecnie o kredyt muszą sprostać większym wymaganiom. Chodzi o podniesie wkładu własnego do 20 proc. wartości zaciąganego zobowiązania.

Według ekspertów, podwyższenie wkładu własnego będzie mieć ogromny wpływ na rynek. Już jesienią liczba kredytów mieszkaniowych była o jedną piątą niższa niż rok temu. Po wyczerpaniu się dopłat z rządowego programu może dojść do zapaści, bo osoby o średnich dochodach będą już czekać na efekty programu Mieszkanie Plus. Kupować lokale mieszkalne będą tylko ci, którzy mają gotówkę.

Nie wolno też zapominać, że kredyty mieszkaniowe są coraz droższe. Wprawdzie oprocentowanie nie rośnie, ale banki podnoszą marże i dodatkowe opłaty.

Już obowiązują

Ułatwienia w prawie budowlanym. 1 stycznia 2017 roku weszły w życie zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w ramach pakietu „100 zmian dla firm”. Bez zgłaszania tego urzędnikom można już stawiać parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,8 m, suszarnie kontenerowe do 21 mkw.; instalacje klimatyzacyjne, przydomowe baseny i oczka wodne do 50 mkw. Przy przebudowie domów jednorodzinnych zgłosić trzeba tylko prace przy zmianie konstrukcji lub przebudowie ścian zewnętrznych. Skrócony został okres oczekiwania na milczącą zgodę urzędu z 30 do 21 dni. Jako odstąpienie od projektu traktowana jest zmiana większa niż 2 proc. wymiaru z projektu.

Cieplejsze domy. Z początkiem 2017 roku weszły w życie przepisy dotyczące energooszczędności budynków. Na przykład wskaźnik EP (określający roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną dostarczaną do budynku i wykorzystywaną do zaspokajania potrzeb związanych z jego użytkowaniem) zmalał ze 120 do 95 kWh/mkw. w ciągu roku. Za cztery lata będzie jeszcze niższy, wyniesie 70 kWh/mkw.

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski