Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co obywatel powinien wiedzieć o wyborach

Grzegorz Skowron
Fot. Archiwum
Poradnik. W niedzielę Polacy będą głosować na europosłów. W Krakowie organizowane jest także referendum lokalne dotyczące igrzysk olimpijskich, metra, ścieżek rowerowych i monitoringu.

W niedzielę w całym kraju odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosować można w godz. 7–21.

Większość obwodowych komisji jest w tych samych miejscach, co podczas poprzednich wyborów. Można się o tym upewnić, sprawdzając adres na obwieszczeniach rozplakatowanych w każdej miejscowości albo wyszukując go na stronie Państwowej Komisji Wyborczej (pkw.gov.pl – trzeba wybrać wyszukiwarkę obwodów, potem województwo, powiat i gminę oraz wpisać nazwę ulicy, przy której mieszkamy). Osoby, mające zaświadczenie o prawie do głosowania mogą się z nim udać do dowolnej komisji.

Idąc do urny, trzeba zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem. W obwodowej komisji otrzymamy kartę do głosowania. Jej odbiór należy potwierdzić własnoręcznym podpisem na spisie wyborców.

Karta do głosowania to książeczka formatu A4. Na każdej ze stron umieszczono jedną listę z wykazem kandydatów, w kolejności ustalonej podczas losowania. W okręgu małopolsko-świętokrzyskim w broszurze – karcie do głosowania będzie 10 list (w sumie 98 kandydatów).

Aby oddać głos, należy wyszukać listę komitetu, któremu chcemy udzielić poparcia i postawić znak „x” w kratce przy nazwisku wybranej osoby, a potem kartę wrzucić do urny. Linie „x” muszą krzyżować się w kratce przy nazwisku kandydata.

Referendum w Krakowie

Krakowianie mogą nie tylko zagłosować w eurowyborach, ale także wziąć udział w referendum lokalnym. Komisje referendalne są w tych samym budynkach, co te odpowiedzialne za wybory do PE, ale w innych pomieszczeniach. Karta do głosowania zawiera cztery pytania: o igrzyska, metro, mo­ni­to­ring wizyjny i ścieżki rowerowe.

Przy każdym z nich jest możliwość zakreślenia odpowiedzi „tak” lub „nie”. Głos jest ważny, gdy przy danym pytaniu zostanie zakreślona jedna odpowiedź. Z kolei referendum okaże się ważne, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta.

Ułatwienia i cisza

Osoby niepełnosprawne mogą sprawdzić w urzędzie gminy, czy samorząd zapewni im bezpłatny dojazd do lokalu wyborczego. Taki transport organizują przede wszystkich duże miasta. W Krakowie dowóz można rezerwować pod numerami tel. 12 616 50 26, 616 50 27, 616 50 76 (dziś do godz. 15, w niedzielę w godz. 7–21). Ułatwieniem dla niedowidzących będą nakładki na karty do głosowania w języku Braille’a, dostępne w każdym lokalu.

W sobotę i niedzielę obowiązuje cisza wyborcza. Zakazana jest agitacja, rozlepianie plakatów, rozdawanie ulotek, podawanie sondaży. Za naruszenie ciszy PKW uznaje nawet postawienie like’a (kciuka wyrażającego „lubię to”) przy zdjęciu czy nazwisku kandydata na eu­ro­posła. I apeluje, by każdy przypadek złamania ciszy zgłaszać policji.

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO W LICZBACH

WYBORCY. W Polsce prawo udziału w niedzielnych eurowyborach ma ponad 30 mln obywateli. Za granicą do spisu w konsulatach i ambasadach dopisało się 34,1 tys. naszych obywateli. W samej Małopolsce może zagłosować ponad 1,5 mln osób. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w całej Unii, prawo udziału w nich ma 400 mln Europejczyków.

KANDYDACI. O 51 miejsc w PE dla Polski ubiega się 1277 kandydatów (722 mężczyzn i 555 kobiet) z 12 komitetów. Średni wiek starających się o nasze głosy to 45 lat, najmłodszy kandydat ma 21 lat, najstarszy – 89. W okręgu małopolsko-świętokrzyskim mamy 98 kandydatów z 10 komitetów. Prawdopodobnie zostanie tu rozdzielone 7 mandatów.

KOMISJE. W kraju utworzono 27664 obwody do głosowania, z tego 9722 lokale wyborcze dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. W szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych utworzono 1581 komisji. Za granicami kraju Polacy mogą zagłosować w 174 obwodach.

WYNIKI. Aby dany komitet brał udział w podziale euromandatów, musi uzyskać co najmniej 5 proc. głosów. Jutro o godz. 21 TVP i TVN24 podadzą tylko prognozy wyników głosowania. PKW zacznie podawać cząstkowe, ale oficjalne dane od godz. 23 (gdy skończą się eurowybory w całej UE), a oficjalne wyniki zapowiada na poniedziałek wieczór lub wtorek. Ale w niedzielę dwukrotnie PKW poda cząstkowe dane o frekwencji w wyborach do PE.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski