Co PiS obiecał, inni zrealizowali

AGNIESZKA MAJ
Udostępnij:
Krakowscy radni PiS szli do wyborów razem z Andrzejem Dudą - swoim kandydatem na prezydenta Krakowa. Duda jednak przegrał, a rok później został posłem.

RAPORT. Radni PiS są mniejszościowym klubem w krakowskiej Radzie Miasta. Tym tłumaczą swoją niewielką aktywność w tej kadencji.

W tej kadencji radni PiS są mniejszościowym klubem w Radzie Miasta. Początkowo mieli 12 osób na 43 radnych, a obecnie - 10 (po odejściu dwójki radnych, którzy stali się niezależni).

Przypomnijmy, co PiS z Andrzejem Dudą obiecywał przed wyborami samorządowymi.

* PiS: Chcemy usprawnić miejskie finanse.

Radnym chodziło przede wszystkim o zmniejszenie zadłużenia Krakowa, które niebezpiecznie oscylowało wokół dopuszczalnych 60 proc. dochodów miasta. Teraz wskaźnik zadłużenia spadł, ale - jak twierdzą radni PO - dzięki działaniom ich klubu oraz prezydenta Jacka Majchrowskiego.

* PiS: komunikację miejską trzeba oprzeć na transporcie publicznym.

Andrzej Duda postulował, aby komunikację miejską oprzeć na dobrze rozwiniętej sieci tramwajowej oraz stworzonej od podstaw szybkiej kolei miejskiej, uzupełnionej systemem parkingów park&ride (parkuj i jedź) przy ważnych węzłach komunikacyjnych. W tej kadencji powstały dwa parkingi park&ride, ale za ich twórcę uważa się prezydenta Jacka Majchrowskiego.

* PiS: Ważny jest rozwój nauki oraz przyciągnięcie poważnych inwestorów w dziedzinie wysokich technologii, którzy stworzą nowe miejsca pracy.

Temu ma służyć projekt Nowa Huta Przyszłości, ale autorem tej koncepcji jest Platforma Obywatelska.

Zdaniem radnych PO klub PiS w tej kadencji niewiele zdziałał. - Przygotowali mało projektów uchwał, a dwa lata temu nawet nie złożyli poprawek do budżetu miasta - stwierdza Grzegorz Stawowy, szef klubu PO w Radzie Miasta Krakowa.

Nawet jeśli radni PiS czegoś się domagają, to kiedy projekt uchwały przygotowuje PO - są przeciwko. Tak stało się np. z obniżkami opłat za śmieci. Choć radni PiS wcześniej twierdzili, że obniżki są konieczne, to nie poparli projektu uchwały, którą zgłosiła PO. - Uznaliśmy, że nie wiadomo, na jakiej podstawie zostały wyliczone te stawki. Chcemy zwołać nadzwyczajną sesję, aby się tego dowiedzieć - mówi Bolesław Kosior, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta.

Według radnych PO klub PiS jest wyjątkowo mało aktywny w tej kadencji. - To dziesięć osób, które marnują pieniądze podatników, pobierając diety - jest zdania Grzegorz Stawowy. Dodaje jednak, że w klubie PiS jest kilka osób z ciekawymi pomysłami, jednak nie potrafią się one przebić.

Bolesław Kosior tłumaczy z kolei, że klub PiS niewiele może w Radzie Miasta, ponieważ jest w mniejszości wobec rządzącej koalicji PO - prezydent Jacek Majchrowski. - PO po wygranych wyborach wzięła wszystko. Nie podzieliła się z nami władzą w komisjach. Obsadzili wszystkie funkcje przewodniczących - przyznaje Bolesław Kosior.

Dla PiS pozostały funkcje wiceprzewodniczących niektórych komisji. Przez pierwsze pół roku tej kadencji pozostały one nieobsadzone, PiS bojkotował w ten sposób decyzje PO. Potem jednak zgodził się wyznaczyć wiceprzewodniczących. - I dobrze się stało, bo mamy teraz lepszy dostęp do informacji - mówi Bolesław Kosior.
Wymienia też sukcesy PiS w tej kadencji: uczestnictwo w obradach okrągłego stołu mieszkaniowego, zablokowanie przekształceń w MDK-ach i ocalenie szkół przed likwidacją. Radni PiS zgłosili także poprawkę, której skutkiem może być ograniczenie handlu w niedzielę do godz. 12. Teraz trwają konsultacje w tej sprawie.

agnieszka.maj@dziennik.krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie