Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robi coach?

KLIM
NOWE ZAWODY. Coraz więcej uczelni kształci coachów, nazywanych specjalistami od potencjału ludzkiego, jednak nie ma żadnych regulacji prawnych dotyczących tego zawodu.

Coach to angielska nazwa osoby, która jest kimś w rodzaju trenera. - Coach koncentruje się na uwalnianiu potencjału w człowieku i jego rozwoju - tłumaczy Małgorzata Marczewska, prezes Izby Coachingu, która tworzy właśnie system akredytacji coachów i szkół coachingu. Na polskim rynku mamy około 3 tysięcy coachów, a naukę oferuje już 13 uczelni, m.in. Szkoła Główna Handlowa oraz Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie. Coachami zostają m.in. psychologowie, inżynierowie, artyści, specjaliści ds. zarządzania i marketingu.

- Coaching stał się bardzo poszukiwaną usługą, zarówno w biznesie, jak i w życiu osobistym - mówi Małgorzata Marczewska.

Z usług coacha korzystają menedżerowie, ale też pracownicy niższego szczebla. Poza coachingiem biznesowym, proponowany jest też tzw. life-coaching, czyli dotyczący naszego życia osobistego i pomagający rozwijać nasze predyspozycje osobowościowe, pokonać bariery związane z naszymi cechami, usposobieniem. Ostatnio modny staje się także coaching rodzicielski, dotyczący relacji z dziećmi. W ramach sesji z coachem, klient - naprowadzany pytaniami - sam szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania, wyznacza cele działań i analizuje sposoby, w jaki mógłby je osiągnąć.

- Jest to nowy zawód i nie ma żadnych regulacji prawnych, które by szczegółowo odnosiły się do standardów, jakie powinien spełniać coaching - mówi prezes Izby Coachingu. - System akredytacji jest kolejnym po Kodeksie Etycznym Coacha projektem Izby, który ma służyć wyznaczeniu standardów jakościowych, promowaniu wysokiej jakości, zachęcać do rozwoju coachów i ułatwiać porównywanie ofert coachingu przez potencjalnych klientów.

Planowane są konsultacje społeczne i spotkania z przedstawicielami największych szkół coachingu. Kolejnym krokiem ma być przygotowanie projektu ustawy o zawodzie coacha. Zdaniem środowiska, taki dokument jest bardzo potrzebny. - Będziemy przekonywać ustawodawcę do przyjęcia takiego dokumenty. Należy bowiem pamiętać, że coach jest zawodem zaufania publicznego - podkreśla Małgorzata Marczewska. - W trosce o dobro klientów i wysoki poziom usług, trzeba wyznaczyć właściwe granice. (KLIM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski