MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co robić w Krakowie 17 czerwca? Polecamy wydarzenia kulturalne

Redakcja
Wybraliśmy dla Was garść atrakcji i wydarzeń kulturalnych na poniedziałek, 17 czerwca.

„Miłosć”, Małopolski Ogród Sztuki, poniedziałek, godz. 21

Przypadkowe spotkanie dwojga ludzi. Łączą ich podeszły wiek, samotność i lęk przed rodzącym się uczuciem. On - bezdomny, zajmujący się na co dzień fotografią ekscentryk. Ona - pozbawiona wzroku marzycielka, żyjąca obrazem miasta zapamiętanym z dzieciństwa. On - wspaniały Jan Peszek. Ona - niepowtarzalna, obchodząca jubileusz 60-lecia pracy zawodowej, Anna Polony.

„Miłość” to wzruszająca i dowcipna opowieść o odkrywaniu namiętności i rodzącej się erotycznej fascynacji dwójki dojrzałych osób. To historia o poszukiwaniu uczucia, bliskości i niezgodzie na przemijanie. O rozpaczliwej potrzebie widzenia i zobaczenia drugiego człowieka. To historia krótka i intensywna. Jak flesz fotograficznego aparatu.

Spektakl inspirowany jest powieścią „Spóźnieni kochankowie” Williama Whartona, książką „Starość jest piękna: manifest przeciwko kultowi młodości” Esther Vilar oraz filmem Paula Thomasa Whirtensohna „Bezdomny z wyboru” (Homme Less).

Muzyka industrialna, Centrum Kultury Norwida, poniedziałek, godz. 18

O rewolucji przemysłowej wszystkich w szkole uczono mniej więcej tego samego: 2. połowa XIX wieku; mechanizacja wypiera rzemieślniczy model produkcji; upowszechniają się wynalazki takie jak maszyna parowa czy tkacka; praca wielkich rzesz ludzi zostaje usprawniona; kształtują się nowe klasy społeczne; przełomowym zmianom ulega transport. O wiele rzadziej wspomina się jednak o innym zjawisku: na skutek industrializacji drastycznie zmienił się pejzaż dźwiękowy miast. Podczas czerwcowego spotkania z cyklu „Otwórz Uszy, Tu i Teraz. Nowa Huta 2019” będzie można nadrobić te zaległości. -Pokażemy związki przemysłowego miasta z brzmieniowymi eksperymentami prekursorów nurtu industrialnego w muzyce, i wspólnie z uczestnikami skonstruujemy akustyczną instalację dźwiękową- zachęcają organizatorzy.

Budowali powojenną Polskę: Jerzy Hryniewiecki, Muzeum Nowej Huty, poniedziałek godz. 18

Jerzy Hryniewiecki należał do osób, które wywarły szczególny wpływ na polską architekturę okresu powojennego. Swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w przedwojennej Warszawie. Po wojnie zaangażował się w odbudowę stolicy oraz w rozwój debaty o polskiej architekturze. Był architektem, krytykiem i teoretykiem architektury, kuratorem i grafikiem. Wśród jego realizacji można wymienić m.in. warszawski Supersam oraz Stadion X-lecia.Te dwie nieistniejące już budowle miały szczególne znaczenie dla rozwoju powojennej Warszawy. Wyznaczały także nowe kierunki myślenia o architekturze w Polsce. Równocześnie Hryniewiecki był autorem licznych tekstów, w których pisał o polskiej architekturze oraz umiejscawiał ją na tle tego, co działo się w tym samym czasie w świecie. O życiu i twórczości Hryniewieckiego podczas poniedziałkowego wykładu opowie dr Michał Wiśniewski.

WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski